Η Λεβερκούζεν ήταν αυτή που μπήκε πιο ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και πιέζοντας ψηλά «μπλόκαρε» την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ασπιρίνες» κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και στο 13’ πλησίασαν το γκολ, αλλά ο Μάντζουκιτς έδιωξε πάνω στη γράμμα την ενέργεια του Γουέντελ. Ο Μογιά, πάντως, έδειχνε ότι θα προλάβαινε την μπάλα ακόμα και αν δεν ήταν εκεί ο Κροάτης επιθετικός. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά στο 27’ η Λεβερκούζεν πλησίασε ξανά στο γκολ! Ο Κάστος έπιασε έναν… κεραυνό πολλά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των «ροχιμπλάνκος».

Ο Σιμεόνε καταλάβαινε ότι η Ατλέτικο δεν πατάει καλά και στο 38’ προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή με τον Γκάμεθ να μπαίνει στο γήπεδο και τον Σικέιρα να αποχωρεί πρόωρα. Η αλήθεια είναι πως οι «ροχιμπλάνκος» ισορρόπησαν προς το τέλος του πρώτου μέρους και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λένο κράτησε ζωντανή τη Λεβερκούζεν με μία τρομερή επέμβαση σε του Τιάγκο!

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στην επανάληψη η Λεβερκούζεν μπήκε καλύτερα και στο 57’ πήρε το προβάδισμα. Ο Μπελαράμπι «χάζεψε» τους αντιπάλους του, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Τσαλχάνογλου και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Μογιά σημειώνοντας το 1-0!

Η Ατλέτικο άργησε να συνέλθει, η Λεβερκούζεν μετά το γκολ προσπάθησε να προσέξει περισσότερο τα μετόπισθεν και έτσι πέρασε σχεδόν ένα 20λεπτο δίχως φάσεις. Στο 74’ η Ατλέτικο σκόραρε με τον Τόρες, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού η μπάλα νωρίτερα είχε βγει άουτ. Ο διαιτητής πήρε τη σωστή απόφαση και στο 76’ οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Τιάγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπελαράμπι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή της Ατλέτικο, αλλά ο Μιράντα του πήρε την μπουκιά από το στόμα την τελευταία στιγμή.

Με αριθμητικό μειονέκτημα η Ατλέτικο δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Η Λεβερκούζεν κυκλοφορούσε ήρεμα και καλά την μπάλα και κάπως έτσι το ματς έφτασε στο φινάλε με τη Λεβερκούζεν να παίρνει μία τεράστια νίκη, που της δίνει προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού. Οι συνθέσεις:

Λεβερκούζεν: Λένο, Χίλμπερτ, Σπάχιτς, Παπαδόπουλος, Γουέντελ, Κάστρο, Μπέντερ (68’ Ρόλφες), Τσαλχάνογλου (87’ Μπραντ), Μπελαράμπι, Σον, Ντρμιτς (80’ Κίσλινγκ)

Ατλέτικο Μαδρίτης: Μογιά, Χουανφράν, Γοδίν, Μιράντα, Σικέιρα (38’ Γκάμεθ), Τιάγκο, Γκάμπι, Τουράν (64’ Φερνάντο Τόρες), Σολ (42’ Ραούλ Γκαρσία), Γκριζμάν, ΜάντζουκιτςMVP: Ο Χακάν Τσαλχάνογλου. Τον λένε Τούρκο… Πίρλο! Έχει πόδι διαβήτη, σουτ που «τρομοκρατεί» κάθε αντίπαλο τερματοφύλακα και ανάγκασε και την Ατλέτικο Μαδρίτης να υποκλιθεί στο ταλέντο του. Βρέθηκε σε θέση βολής και «τελείωσε» το ματς. Ο αόρατος: Ο Μάντζουκιτς δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά, αλλά δεν βοήθησε και ο ίδιος τον εαυτό του. Ο Κροάτης επιθετικός κινήθηκε σε ρηχά νερά και θα τον θυμόμαστε μόνο επειδή έσωσε την ομάδα του από γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Η ιστορία: Ο Μιγκέλ Ανχέλ Μογιά δεν είχε δεχθεί γκολ στο Champions League! 15 σουτ είχαν γίνει προς την εστία του, αλλά σε όλες τις «μονομαχίες» ήταν νικητής. Μέχρι να βρει απέναντί του τον Τσαλχάνογλου…Η στιγμή: Ήταν το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος, όταν ο Τιάγκο έκανε το σουτ. Ο Λένο είχε μπροστά του πολλά σώματα, αλλά κατάφερε με μία εξαιρετική επέμβαση να κρατήσει ανέπαφη την εστία της Λεβερκούζεν. Αν είχε προηγηθεί η Ατλέτικο σε αυτό το σημείο όλα θα ήταν διαφορετικά…Το tweet:

Ο αριθμός: 511! Τόσα λεπτά είχε να δεχθεί γκολ η Ατλέτικο Μαδρίτης στο Champions League και για την ακρίβεια από το ματς με τον Ολυμπιακό. Απέναντι στη Λεβερκούζεν, όμως, η άμυνα λύγισε…https://vine.co/v/O2m1jVBK5v6/embed/simple