Ζλάταν εναντίον Κριστιάνο. Παρί εναντίον Ρεάλ. Ένας κολοσσός απέναντι σ' έναν άλλον. Οι δύο αήττητες ομάδες του πρώτου ομίλου που θα πάλευαν για την πρωτιά. Εκατομμύρια εκατομμυρίων αραδιασμένα στο χορτάρι- εν ολίγοις, σύσσωμος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης κρατούσε σε τέτοιο βαθμό την ανάσα του, που κόντευε να σκάσει.

Και, πράγματι, υπήρχαν ορισμένες στιγμές που οι δύο ομάδες και οι παίκτες της πρόφεραν απλόχερα ανούσιο θέαμα.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μπήκαν καλύτερα στο χορτάρι στο αρχικό εικοσάλεπτο, όμως ήταν η Ρεάλ αυτή που απείλησε πρώτη με τον Χεσέ στο 26΄ να χάνει καλή ευκαιρία ν' ανοίξει το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο πήδηξε, ως συνήθως, μέχρι το φεγγάρι, πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τραπ του είπε «Όχι». Στο κόρνερ, ο Πορτογάλος επέμεινε και πάλι, αλλά ο τερματοφύλακας της Παρί ύψωσε και πάλι ανάστημα, ενώ τρίτωσε το...καλό για τον ίδιο στο 40΄ όταν ο Κασεμίρο προσπάθησε να τον «σκοτώσει» και απέτυχε οικτρά, καθώς ο Τραπ συνέχισε ν' «αναπνέει».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καβάνι επιχείρησε στο 49΄ να κάνει τον πίνακα του σκορ να γράψει «1-0» υπέρ της ομάδας του Μπλαν, όμως το σουτ του από το ύψος του πέναλτι πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ντι Μαρία είδε τον Νάβας στο 65ο λεπτό να του στερεί τη χαρά να σκοράρει απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Και πάλι, όμως, τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε η «Βασίλισσα», που είδε τον Ρονάλντο στο 72΄ ν' αποτυγχάνει να στείλει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα, βυθίζοντας σε θλίψη των Μπενίτεθ.

Στα εναπομείναντα 20, περίπου, λεπτά, το πιο αξιοσημείωτο- πέραν μιας υποψίας ευκαιρίας του Ζλάταν στο 92΄- ήταν η είσοδος ενός οπαδού στο γήπεδο, που θέλησε ν' αγκαλιάσει τον Κριστιάνο, όμως τον μάζεψαν πριν προλάβει να δει το όνειρό του να πραγματοποιείται.

Με το σφύριγμα της λήξης, και λίγο προτού αρχίσει να κρυώνει η αγωνιστική σούπα, η αποδεκατισμένη Ρεάλ συνειδητοποίησε πως μάλλον είναι η κερδισμένη της υπόθεσης, καθώς έχει τον «τελικό» του ομίλου για την πρώτη θέση στο «Μπερναμπέου»- ξανά με την Παρί.

Και, ανεξαρτήτως του ποιος θα κερδίσει στη δεύτερη σερί τιτανομαχία, η...πολεμική ευχή όλων είναι να ματώσουν τα δίχτυα.

Η σημερινή κατάρρευση των προσδοκιών έκανε εκκωφαντικό θόρυβο.

Μάλμε «καλεί» Europa League

Ήταν η ευκαιρία της και το ήξερε: σ' έναν όμιλο που συνυπάρχουν η Ρεάλ και η Παρί Σεν Ζερμέν, δεν υπάρχει χώρος για πρωτοφανή θαύματα πρόκρισης στους υπόλοιπους δύο. Έτσι, η Μάλμε ήξερε πως αν ήθελε ν' αυξήσει κατακόρυφα τις ελπίδες της για να συνεχίσει στη δεύτερη, τη τάξει, διασυλλογική διοργάνωση, όφειλε να κερδίσει εντός έδρας τη Σαχτάρ.

Και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 17ο λεπτό, όταν ο Ρόζενμπεργκ πήρε την ωραία πάσα και έστειλε με στυλ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Σαχτάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Φρεντ στο 27΄, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει μέχρι τέλους.

Οι Σουηδοί θα μπορούσαν να έχουν κάνει το 2-0 και ν' αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος, όμως ο Νίκολα Τζούρτζιτς πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το πέναλτι του 55ου λεπτού.

Ακόμα κι έτσι, η Μάλμε έκανε ένα σημαντικό βήμα προς την πρόκριση, όμως τα πάντα μεταξύ των «ποντικών» του πρώτου ομίλου θα ξεκαθαρίσουν στην επόμενη συνάντηση των δύο σημερινών αντιπάλων.

Δυστυχώς γι' αυτούς, οι δύο γάτοι δε...λείπουν ποτέ.