Αναλυτικά η κριτική των «ερυθρολεύκων»:

Ρομπέρτο: Ηταν πολύ καλός, όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Ο Ισπανός είχε και την τύχη μαζί του, στις φάσεις με τα δοκάρια της Ντιναμό. Γενικά ήταν πολύ σταθερός.

Ελαμπντελαουί: Από τους καλύτερους του Ολυμπιακού στο «Μάξιμιρ», παρότι είχε πολύ δύσκολο έργο, να τα... βάλει απέναντι στους δυναμικούς μέσους της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Μποτία: Ο Ισπανός στόπερ ήταν αλάνθαστος και ειδικά σε όσες μονομαχίες κρίθηκαν στον αέρα απένφυγε τα λάθη. Ηταν πολύ καλός στο μαρκάρισμα και τον περιορισμό των επιθετικών των γηπεδούχων και έκανε άλλο ένα πολύ καλό παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σιόβας: Ο Ελληνας αμυντικός συνέθεσε εξαιρετικό δίδυμο με τον Μποτία στο κέντρο της «ερυθρόλευκης» άμυνας και επίσης δεν έχασε σχεδόν καμία μονομαχία, καθαρίζοντας τις φάσεις.

Μαζουακού: Ο Μαζουακού δεν ήταν καλός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Από το 20' ως την ανάπαυλα ανέβασε την απόδοσή του, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον Σουντανί, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Ντιναμό, καθώς του άφηνε χώρο για να πάρει την μπάλα και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Κασάμι: Αλλο ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι στη μεσαία γραμμή για τον Κασάμι, που είχε πολλά τρεξίματα, κάλυψε χώρους ανασταλτικά και ήταν ουσιαστικός καθώς απέφυγε τα λάθη, σε μια πολύ νευραλγική θέση στο χώρο του κέντρου. Ειδικά μετά το 20' περιόρισε πολύ τις επιθέσεις των Κροατών από τον άξονα.

Μιλιβόγεβιτς: Αντίστοιχα καλός με τον Κασάμι και ο Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος συμπλήρωνε ιδανικά τον παρτενέρ του ανασταλτικά στον χώρο του κέντρου, αφού απέφυγε τα λάθη και τους κινδύνους για την άμυνα του Ολυμπιακού.

Φορτούνης: Σε ρηχά νερά για τα δεδομένα που μας έχει συνηθίσει έμεινε ο Φορτούνης στο Ζάγκρεμπ. Σε 1-2 περιπτώσεις προσπάθησε να περάσει καλές πάσες που εφόσον περνούσαν θα δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος επιχείρησε δύο σουτ, όμως δεν τα εκτέλεσε όσο καλά θα ήθελε. Σωστά αντικαταστάθηκε, καθώς κουράστηκε.

Σεμπά: Επιθετικά δεν έδειξε πολλά πράγματα και δεν βοήθησε πολύ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που ήταν μπροστά από τον Ελαμπντελαουί. Στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε ανασταλτικά και ήταν θετικός στις μάχες που έδωσε.

Πάρντο: Δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, καθώς δενε κατάφερε να κάνει κάποια τελική προσπάθεια, ενώ δεν μπόρεσε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του.

Ιντέγε: Ο μεγάλος πρωταγωνιστής και MVP του Ολυμπιακού με το νικητήριο γκολ του. Ο Ιντέγε σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, παρότι είχε προηγηθεί η απίστευτη χαμένη ευκαιρία να σκοράρει σε άδειο τέρμα. Δεν επηρεάστηκε και σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ, κάνοντας γενικά ένα φοβερό παιχνίδι. Ηταν πραγματικό «τανκ» που κυνηγούσε τους αντίπαλους αμυντικούς, έπαιρνε μπάλες, μάρκαρε, γενικά τα έκανε όλα και αποδεικνύεται «λίρα εκατό».

Τσόρι Ντομίνγκεζ: Ο Αργεντινός μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι και βοήθησε από την πλευρά του στα τελευταία λεπτά, καθώς κράτησε την μπάλα και βοήθησε πολύ με την εμπειρία και την κλάση του.

Ντα Κόστα: Μπήκε στα τελευταία λεπτά, μετά το γκολ του Ολυμπιακού, ώστε να βοηθήσει ως τρίτος στόπερ στην κροατική πίεση.

Σαλίνο: Μπήκε στον αγώνα και βοήθησε στον άξονα μετά το γκολ του Ολυμπιακού.

Ντιναμό-Ολυμπιακός: Η κριτική των «ερυθρολεύκων»