«Μάξιμιρ»
Dinamo Zagreb
DINAMO ZAGREB
0 1

Το «Μάξιμιρ», συνήθως δεν είναι το πιο φιλόξενο ποδοσφαιρικό μέρος στον πλανήτη. Κάτι οι καιρικές συνθήκες, κάτι οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της Ντινάμο στις εξέδρες, δεν προσφέρουν το ιδανικό... σενάριο για να παίξει ο αντίπαλος καλό ποδόσφαιρο και να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Στο εγχώριο πρωτάθλημα, η τελευταία της ήττα χρονολογείται στις 10 Μαΐου του 2014, την περασμένη σεζόν κατέκτησε τον τίτλο αήττητη, ενώ στα τελευταία 48 ματς όλες τις διοργανώσεις -ανεξαρτήτως έδρας- η μοναδική της ήττα ήταν από τη Μπάγερν Μονάχου. Μοιραία, το έργο του Ολυμπιακού αυτό το βράδυ δεν θα ήταν εύκολο, αν οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειχναν τουλάχιστον το ίδιο πρόσωπο όπως αυτό κόντρα στην Άρσεναλ και στα τελευταία δύο εγχώρια ντέρμπι...

Το βράδυ της Τρίτης πάντως, το «Μάξιμιρ» ήταν διαφορετικό. Στις εξέδρες βρέθηκαν λιγότεροι από δέκα χιλιάδες οπαδοί της Ντιναμό, οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν κακές -τηρουμένων των αναλογιών- ενώ όλα άρχισαν να δείχνουν καλύτερα μόλις συμπληρώθηκαν 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός πήρε ξεκάθαρα τον έλεγχο του αγώνα στα πόδια του.

Φορτσάτοι Κροάτες και μετά... μόνο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Μάμιτς ξεκίνησε πολύ πιεστικά το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με κατοχή μπάλας και γρήγορες, κοντινές εναλλαγές της μπάλας, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε σε αυτό το διάστημα και οι Κροάτες δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία. Σε αυτό βεβαίως βοήθησε και ο κακός αγωνιστικός χώρος. Το γήπεδο ήταν πολύ βαρύ, με αρκετές λακούβες και αρκετά ψηλό χόρτο. Σαν συνέπεια, τα λάθη και για τις δύο ομάδες ήταν αρκετά, κυρίως στις μεταβιβάσεις και τα κοντρόλ.

Η πρώτη καλή στιγμή της κροατικής ομάδας ήταν στο 11', με την πολύ καλή κίνηση του Ρογκ από τα αριστερά, όταν απέφυγε δύο μαρκαρίσματα αμυντικών του Ολυμπιακού και μπήκε στην περιοχή, έκανε μια συρτή σέντρα προς το σημείο του πέναλτι, όμως ο Μαζουακού έκοψε ψύχραιμα. Ακολούθησε ένα σουτ άουτ του Σουντανί και μια κεφαλιά, επίσης άουτ του Μποτία μετά από φάουλ του Φορτούνη.

Ξεκάθαρη «ερυθρόλευκη» υπεροχή

Όλα τα παραπάνω, μέχρι περίπου το 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Από εκεί και μετά, ο Ολυμπιακός όχι απλώς ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά πήρε ξεκάθαρα τον έλεγχό του. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να κρατάνε πιο σωστά τη μπάλα στα πόδια τους, κάτι που κατ' αντιστοιχία αύξησε και τον αριθμό των επικίνδυνων επιθέσεών του. Οι γραμμές των νταμπλούχων Ελλάδας είχαν σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, οι πάσες βελτιώθηκαν και οι αυτοματισμοί στο τρανζίσιον άρχισαν να «βγαίνουν». Όλα αυτά έκαναν τον Ολυμπιακό πιο γρήγορο, πιο αποτελεσματικό στις κινήσεις του. Οι πρώτες καλές στιγμές, τα πρώτα... μηνύματα προς τον Εντουάρντο δεν άργησαν. Αντίθετα, η Ντινάμο «ξεφούσκωσε» σχεδόν ακαριαία μετά το πρώτο τέταρτο και οπισθοχώρησε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Χωρίς οι παίκτες της να μπορούν καν να συνδυαστούν για πάνω από 2-3 συνεχόμενες πάσες.

Το πρώτο σουτ του Ολυμπιακού ήταν αυτό του Μιλιβόγεβιτς στο 20', ενώ τέσσερα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλή κίνηση, όμως το σουτ του Πάρντο κατέληξε δύο μέτρα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν καλές επιθέσεις στους ίδιους σταθερούς ρυθμούς, στηριζόμενοι στην γρήγορη και οργανωμένη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 27' μετά από νέα αντεπίθεση του Ιντέγε, η μπάλα έφτασε στον Κασάμι ο οποίος σούταρε ξανά μακριά από τα δοκάρια του Εντουάρντο. Δυο λεπτά μετά, ο Χότζιτς διώχνει τελευταία στιγμή προ του Κασάμι που ετοιμαζόταν να πάρει την κοντινή κεφαλιά, μετά από φάουλ του Φορτούνη, ενώ στο 32' ο Εντουάρντο απέκρουσε το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μαζουακού. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, μια κεφαλιά του Ιντέγε πέρασε αρκετά μέτρα άουτ, μετά από σέντρα του Μαζουακού.

Χαμένες (μεγάλες) ευκαιρίες

Μετά τα 30 πολύ καλά λεπτά του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, η επανάληψη ξεκίνησε χωρίς ο ρυθμός να είναι καλός στα πρώτα λεπτά, όμως οι δύο αντίπαλοι βρήκαν στο... ξαφνικό τις πρώτες τους τεράστιες ευκαιρίες στο παιχνίδι. Η πρώτη ήταν για τη Ντινάμο στο 52', όταν μετά από λάθος του Μαζουακού, οι Κροάτες έφυγαν στην αντεπίθεση με δύο παίκτες παραπάνω, σε μια φάση που κατέληξε με το σουτ του Άντολιτς να σταματάει στο δοκάρι του Ρομπέρτο.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ομάρ έδωσε στον Πάρντο, αυτός σέντραρε συρτά για τον Ιντέγε ο οποίος αμαρκάριστος σε κενό τέρμα... κατάφερε και έστειλε τη μπάλα άουτ με προβολή. Μετά τη φάση αυτή, ο Ολυμπιακός ανέβηκε και πάλι και σε γενικές γραμμές πήγε το ματς εκεί που το ήθελε, έχοντας τον έλεγχο και ψάχνοντας το γκολ χωρίς ρίσκα στην άμυνά του. Ακολούθησαν δύο σουτ του Φορτούνη που δεν απείλησαν, ενώ αυτό του Κασάμι μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, κόντραρε στα σώματα.

Σκοτσέζικο ντους!

Στο 72' ο Μάρκο Σίλβα προσπάθησε να επέμβει στο ματς και να αλλάξει κάτι, ρίχνοντας στο γήπεδο τον Τσόρι αντί του εμφανώς κουρασμένου Φορτούνη. Στη γενικότερη εικόνα του ματς δεν άλλαξε κάτι, όμως πέντε λεπτά μετά η Ντινάμο έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, όταν η μπάλα μετά το σουτ του Ρογκ κόντραρε στο πόδι του Σιόβα και βρήκε ξανά στο αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο και κατέληξε κόρνερ.

Εν συνεχεία, όπως συνέβη και μετά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι αμέσως την απάντηση. Η διαφορά βεβαίως ήταν ότι αυτή την αξιοποίησε! Ο Σιόβας έβγαλε εξαιρετική βαθιά μπαλιά αντεπίθεσης προς τον Ιντέγε, ο Νιγηριανός την κατέβασε και μπήκε στην περιοχή και με ένα τρομερά δύσκολο πλασέ από πολύ πλάγια θέση πέτυχε το γκολ της νίκης για τους «ερυθρόλευκους»!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε καθαρίσει και χωρίς άγχος το ματς με ένα δεύτερο γκολ, όμως τα σουτ των Τσόρι και Σεμπά στις αντεπιθέσεις δεν ήταν όσο καλά χρειαζόταν για να απειλήσουν σοβαρά τον Εντουάρντο. Στην αντίπερα όχθη, το μόνο που κατάφερε η Ντινάμο ήταν να βρει μια καλή κεφαλιά-άουτ στο 89' με τον Ενρίκεζ, ενώ το απευθείας φάουλ του Μασάντο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση αυτού, οι Κροάτες διαμαρτύρονται για ένα χέρι μέσα στην περιοχή, όμως ο Ιταλός ρέφερι ήταν κατηγορηματικός πως δεν υπάρχει παράβαση.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε πανάξια στη δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη του στον όμιλο, έφτασε τους 6 βαθμούς, πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου και κρατάει την ευρωπαϊκή τύχη στα πόδια του!

Το γκολ του αγώνα

ATM: Το ταμείο του αγώνα

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ντινάμο στο «Μάξιμιρ» και έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία του σε δύο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες. Από μόνο του αυτό, καταλαβαίνει κανείς ότι είναι ένα ιστορικό στοιχείο σε έναν όμιλο όπως αυτός. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνολικά η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, αυτή που ήξερε τι ήθελε και πως να φτάσει σε αυτό, κάτι που τελικά κατάφερε. Ο Ρομπέρτο ανησύχησε σοβαρά μόνο σε δύο περιπτώσεις και αυτό από μόνο του το στοιχείο είναι μια ακόμη τακτική νίκη του Μάρκο Σίλβα. Πλέον, με τους 6 βαθμούς στον όμιλο μετά από τρεις αγώνες, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έχουν όλα τα εφόδια για να διαχειριστούν τα επόμενα παιχνίδια και να διεκδικήσουν επάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση, ή έστω την παρουσία τους στο Europa League.

ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ: Μπορεί ο Ολυμπιακός να προκριθεί;

Πλέον, ασχέτως αποτελεσμάτων, μετά τα όσα έχει δείξει ο Ολυμπιακός σε αυτό τον όμιλο θα ήταν χαζό να πει κάποιος «ΟΧΙ». Οι «ερυθρόλευκοι» βγάζουν στο γήπεδο μια «γεμάτη» εικόνα, μια εικόνα ολοκληρωμένης -ευρωπαϊκής- ομάδας που δουλεύει καθημερινά κοιτώντας μόνο μπροστά. Το σημαντικότερο, είναι ότι αποπνέει την αίσθηση ότι έχει ακόμη τεράστια περιθώρια βελτίωσης...

ΕURO GROUP: Αυτοί που έκριναν το ματς

Ιντέγε και άμυνα. Όχι ότι η μεσαία γραμμή υστέρησε σε κάποιον τομέα, όμως συνολικά η αμυντική παρουσία του Ολυμπιακού σε ένα κακό γήπεδο και σε μια αφιλόξενη έδρα, ήταν σεμιναριακού επιπέδου. Τα πάντα λειτούργησαν ρολόι, ο Ιντέγε εκμεταλλεύθηκε τη μία από τις δύο κλασικές ευκαιρίες του και κάπως έτσι ήρθε το «διπλό».

GREXIT: Ο χειρότερος του αγώνα

Από πλευράς «ερυθρόλευκων» δύσκολα βρίσκει κανείς κάποιον που να υστέρησε. Η απόδοση όλων κινήθηκε σε επίπεδα άνω του μετρίου και όλοι συνέβαλαν το λιθαράκι τους για να παρουσιάσει η ομάδα μια άριστη τακτικά εικόνα σε ακόμη μια ευρωπαϊκή έδρα.

CAPITAL CONTROL: Ο έλεγχος των διαιτητών

Εξαιρετική η διαιτησία του ιταλικού τρίο, το οποίο πέρασε απαρατήρητο.

PLAN B: Η προετοιμασία των προπονητών

Με σχήμα 4-3-3 ξεκίνησε την ομάδα του ο Ζόραν Μάμιτς. Ο Εντουάρντο ήταν στο τέρμα, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά ήταν οι Πίβαριτς, Ταραβέλ, Σάντος και Μάτελ, η τριάδα των χαφ αποτελούνταν από τους Ρογκ, Άντολιτς και Μασάντο, με τον Φερνάντες στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Σουντανί στο δεξί και τον Χότζιτς σέντερ φορ.

Ο Μάρκο Σίλβα από την πλευρά του επέλεξε και πάλι το 4-2-3-1, με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ δεξιά και Μαζουακού αριστερά στην άμυνα, με δίδυμο στόπερ Μποτία-Σιόβα. Κασάμι-Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ, με τον Φορτούνη επιτελικό, τον Σεμπά αριστερά, τον Πάρντο δεξιά και τον Ιντέγε στην «κορυφή» της επίθεσης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Ζόραν Μάμιτς): Εντουάρντο, Πίβαριτς, Ταραβέλ, Σάντος, Μάτελ, Ρογκ, Άντολιτς, Μασάντο, Φερνάντες, Σουντανί, Χότζιτς.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Σεμπά, Πάρντο, Ιντέγε.

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

Βοηθοί: Αλεσάντρο Τζιαλατίνι (Ιταλία), Ματέο Πασέρι (Ιταλία)

Τέταρτος: Ρικάρντο Ντι Φιόρε (Ιταλία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Ολυμπιακός 0-1