FC SCHALKE 04
1 2
Bayer 04 Leverkusen
BAYER 04 LEVERKUSEN

Η φιλοξενούμενη Μπάγερ Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες και αιφνιδίασε τη Σάλκε καθώς μέσα σε εννέα λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Ντράγκονιτς (26') μετά από φάση διαρκείας πήρε το ριμπάουντ σε σουτ στο δοκάρι του Χάβερτζ και από κοντά νίκησε τον Φάρμαν για το 1-0. Στο 35ο λεπτό η ομάδα του Χέικο Χέιλριχ, πέτυχε και δεύτερο τέρμα με πολύ ωραία προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, φέρει ευθύνη και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Σάλκε μείωσε σε 2-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΜακΚίνι με κεφαλιά του Ράιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σάλκε κυριάρχησε καθώς είχε 10 τελικές έναντι μόλις 2 της Λεβερκούζεν ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν αφού ο Χραντέσκι και η αστοχία τους στέρησαν το βαθμό.

Έτσι η Λεβερκούζεν έφτασε τους 21 πόντους στο -4 από την 6η Βολφσμπουργκ μια αγωνιστική πριν τη διακοπή για το χειμώνα. Αντίθετα η Σάλκε έμεινε πάρα πολύ κοντά (+1) στην επικίνδυνη ζώνη.

Σάλκε - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2