«Φονιάς» της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ ένας παλιός μας γνώριμος. Ο Ραούλ Μπομπαντίγια, ο πρώην παίκτης του Άρη, ο οποίος με το πέμπτο φετινό του τέρμα στην Bundesliga έκανε στο 50’ το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική σημείωση: η Άουγκσμπουργκ, η οποία σκαρφάλωσε σε θέσεις Champions League και πραγματοποιεί ονειρεμένη σεζόν, έπαιζε από το 64’ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γιάνκερ.

Η Ντόρτμουντ, όμως, ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εκνευριστικά κακή και αγχωμένη. Ειδικά μετά το γκολ της Άουγκσμπουργκ οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Δεν έκαναν ούτε μία φάση της προκοπής, ούτε μία ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση μέχρι το 88'.Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παπασταθόπουλος στο τελευταίο 20λεπτο του ματς έπαιζε περισσότερο ως δεξί εξτρέμ, παρά ως μπακ!

Μόνο στα τελευταία λεπτά του ματς και στις καθυστερήσεις η Ντόρτμουντ "ξύπνησε" και απείλησε με τον Ιμόμπιλε να χάνει μία τεράστια ευκαιρία, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά...

Μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ακούστηκαν αποδοκιμασίες για τους παίκτες της Ντόρτμουντ, σπάνιο φαινόμενο στο "Signal Iduna Park" και χρειάστηκε ο Βάιντενφελερ και ο Χούμελς να σκαρφαλώσουν στα κάγκελα της εξέδρας για να μιλήσουν με τους οπαδούς της ομάδας και να τους ηρεμήσουν...

Κυρίαρχη Μπάγερ, γκολ ο Κίσλινγκ

Με το «διπλό» από την έδρα της Χέρτα Βερολίνου έφυγε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, χάρη σε γκολ του Κίσλινγκ.

Οι «ασπιρίνες» είχαν τα ηνία της αναμέτρησης σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκειά της όμως κατάφεραν να πετύχουν το γκολ στο δεύτερο μέρος. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του, ο Κίσλινγκ «όπλισε» και κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Βέντελ.

Με αυτό το γκολ και τη νίκη, η Λεβερκούζεν βρέθηκε και πάλι σε τροχιά Ευρώπης ενώ βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την τέταρτη θέση και την Άουγκσμπουργκ, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Χέρτα δεν μπορούσε να προβάλει καμία αντίσταση και μάλιστα τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λάνγκαμπ στο 90'.

Ανεβαίνει η Βέρντερ

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πήρε η Βέρντερ Βρέμης, επικρατώντας 2-1 της Χόφενχαϊμ εκτός έδρας, παίρνοντας νέα βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Σε ένα ισορροπημένο ματς, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, έχοντας ως«δράστη» και πάλι τον Ντι Σάντο, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ωστόσο, η Χόφενχαϊμ είχε την απάντηση από στημένη φάση. Στο 34' κέρδισε κόρνερ, ο Σαλάι το εκτέλεσε και ο Μπίτσακτσιτς πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Παρόλα αυτά, η Βέρντερ άρχισε το δεύτερο μέρος όπως και το πρώτο, καθώς μόλις στο 52' μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμά της, με τον Ντι Σάντο αυτή τη φορά να «σερβίρει» και τον Μπαργκφρέντε να χρίζεται σκόρερ.

Κάπως έτσι, έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Χόφενχαϊμ, η οποία την έφερε στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

//rutube.ru/play/embed/7487091//rutube.ru/play/embed/7487168//rutube.ru/play/embed/7487249

«Ανάσανε» το Αμβούργο

Να «ξεκολλήσει» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ήθελε το Αμβούργο, το οποίο φιλοξενούσε η Πάντερμπορν.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και κάπως έτσι θα ένιωσαν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων, καθώς ο Φαν ντερ Φάαρτ άνοιξε το σκορ μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως δεν μπορούσαν και το Αμβούργο «κλείδωσε» τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Έχοντας ως σκόρερ τους Γιάνσεν (72') και Στίμπερ (90+1'), πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.

Χαμένη η Στουτγάρδη

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά ματς, Κολωνία και Στουτγάρδη ήρθαν ισόπαλες 0-0 στην έδρα της πρώτης, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να... δαγκώνονται περισσότερο.

Η Στουτγάρδη ήθελε να τη νίκη για να βρεθεί πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες ευκαιρίες.