Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο 9ο λεπτό η Οσασούνα άνοιξε το σκορ με τον Τσίμι Άβιλα, όμως η απάντηση της Σεβίλλης ήταν άμεση, αφού ο Ράφα Μιρ στο 11' ισοφάρισε σε 1-1.

Η Σεβίλλη είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και στο 39' έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα, όμως το δυνατό σουτ του Ντιλέινι τράνταξε το δεξί δοκάρι του Ερέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο μπήκε... άλλη Σεβίλλη στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι παίκτες του Ζουλιέν Λοπετέγκι έκαναν κάκιστη εμφάνιση και το «πλήρωσαν» στο 72ο λεπτό όταν ο Πάπου Γκόμεζ υπέπεσε σε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Όροθ, που έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μπόνο και χάρισε στην Οσασούνα το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην La Liga.