Πριν από μία εβδομάδα ο Γάλλος διαιτητής Μπουκέ έγινε πέτρα του σκανδάλου, όταν με μία κωμικοτραγική διαιτησία άφησε με φρικτά παράπονα τον Παναθηναϊκό στο πρώτο του παιχνίδι στην Πράγα απέναντι στην Σλάβια.

Μερικές ημέρες αργότερα ένας άλλος Γάλλος διαιτητής, ο Μπενουά Μπαστιέν τίναξε στον αέρα τον επαναληπτικό της Ντινάμο Ζάγκρεμπ με την Λουντογκόρετς.

Οι Κροάτες επικράτησαν με 4-2 και πήραν την πρόκριση για τα πλέι-οφ, όμως οι Βούλγαροι έχουν φρικτά παράπονα από την διαιτησία που τους άφησε με 8 παίκτες και καταλόγισε άλλα δύο πέναλτι στον αντίπαλο.

Η πρώτη τραβηγμένη αποβολή με δεύτερη κάρτα δόθηκε μόλις στο 17ο λεπτό για φάουλ του Γιάνκοφ στην αντίπαλη περιοχή (!), ενώ οι Κροάτες έκαναν το 2-0 στο 27ο λεπτό με αυστηρό πέναλτι.

Στο 73ο λεπτό και ενώ το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 3-2, ο Βραζιλιάνος Ρικ αποβλήθηκε με ανύπαρκτη δεύτερη κάρτα, ενώ το τελικό 4-2 ήρθε με νέο πέναλτι και αποβολή μετά από video-check στον Κάρνιτσικ.

Λίγο μετά το τελευταίο σφύριγμα ο Σλοβένος τεχνικός της Λουντογκόρετς Άντε Σίμουντζα θυμήθηκε την ιστορική χειρονομία του Ζοσέ Μουρίνιο το 2010 όταν βρισκόταν στον πάγκο της Ίντερ και με τα δύο του χέρια σχημάτισε δύο εικονικές χειροπέδες, υπονοώντας ότι το μόνο που δεν έκανε ο Γάλλος διαιτητής ήταν να να τον βάλει και φυλακή.

Τρεις κόκκινες και δύο πέναλτι: Η «σφαγή» της Λουντογκόρετς ξύπνησε μνήμες από Μουρίνιο!