Οι δύο ομάδες έδωσαν από την αρχή της αναμέτρηση καλό ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Βόλο να ανοίγει το σκορ στο 31ο λεπτό, όταν ο Βίκτορ Φερνάντες έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε στον Πάολο Φερνάντες, ο οποίος σκόραρε με υπέροχο πλασέ!

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος κατάφερε να κάνει το 2-0, όταν μετά από φάση διαρκείας και στατικότατα στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Εσκοβάλ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, μετά την προβολή του Φαν Βερτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 55ο λεπτό σε 2-1, όταν μετά από συνεργασία Στάικου-Ντιουσέ, ο τελευταίος σέντραρε με τον Διαμαντή να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βόλου.

Tο 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον Βόλο να παίρνει τη νίκη και μαζί την πρωτιά στο φιλανθρωπικό τουρνουά που διοργάνωσε.

Ο Βόλος «καθάρισε» τον ΟΦΗ και πήρε το τουρνουά του Πανθεσσαλικού (vid)