Ο Γίντριχ Τρπισόφσκι παρά το 2-0 υπέρ της ομάδας του, απέδειξε για ακόμη μια φορά το πόσο υπολογίζει τη ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Ο τεχνικός της Σλάβια Πράγας προτίμησε να κάνει επτά αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας του, για το ματς πρωταθλήματος με τη Ζλιν.

Ήταν η αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Τσέχικης λίγκας, πρώτη στην έδρα της Σλάβια. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού επικράτησε 4-1, παίρνοντας τους πρώτους βαθμούς για φέτος.

Ο Ίτσα στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον 20χρονο να χρησιμοποιείται για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν. Ο Γιούρασεκ στο 31’ έκανε το 2-0 για τη Σλάβια, σκορ με το οποίο πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γιάβο στο 49ο λεπτό κι έδωσαν αγωνία στην αναμέτρηση. Τελικά αυτό διαφοροποιήθηκε στο 70’. Η Ζλιν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πρόχατζκα. Για να έρθει πέντε λεπτά πριν τα 90’ ο Σραντζ να διαμορφώσει το 3-1. Το... κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Γιούρασεκ στο 90+2' κάνοντας το 4-1.

Έτσι, χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα και με μεγάλο rotation απ’ τον Τρπισόφσκι, η Σλάβια πήρε αυτό που ήθελε απ’ το ματς, δείχνοντας παρά τις πολλές αλλαγές πως πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη "μηχανή". Στρέφοντας την προσοχή της πλέον, στη ρεβάνς της Λεωφόρου κόντρα στον Παναθηναϊκό (11/8 20:30).

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (Γ. Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντούντερα (66’ Μάσοπουστ), Κατσάραμπα, Σάντος, Γιούρασεκ, Χρόμαντα (83’ Χόλες), Έβερτον (66’ Σραντζ), Σέβτσικ (66’ Τιεχί), Λινγκρ (76’ Ουσόρ), Ίτσα, Γιούρετσκα