Το SDNA αξιολογεί την ατομική επίδοση των παικτών που επέλεξε ο Γκουστάβο Πογιέτ στο εντός έδρας 2-0 με το Κόσοβο, όπου άπαντες ήταν πάνω από τη βάση και απλά κάποιοι ήταν σαφέστατα καλύτεροι.

Βλαχοδήμος    7

Ήταν γνωστός... Οδυσσέας. Για ακόμη ένα ματς κράτησε το μηδέν. Όποτε χρειάστηκε να επέμβει, το έκανε.

Μπάλντοκ    7

Αμυντικά στο α' μέρος δεν είχε προβλήματα, ενώ επιθετικά ανέβηκε αρκετές φορές και προσπάθησε να δημιουργήσει υπεραριθμία από την πλευρά του. Στο β' δεν ανέβηκε με τον ίδιο ρυθμό, αλλά ήταν σταθερός αμυντικά. Καλό ματς από τον «Γιώργο Μπάλντοκ».

Χατζηδιάκος    7

Πολύ καλός αμυντικά και στα δύο ημίχρονο. Είχε λιγότερα ανεβάσματα από τον Μαυροπάνο με τον οποίο, όμως, έχουν δέσει εξαιρετικά.

Μαυροπάνος    8

Πολύ καλός στο πρώτο 45λεπτο. Σχεδόν αλάνθαστος αμυντικά, ενώ και επιθετικά είχε δύο στιγμές, όπου έψαξε το γκολ. Άλλωστε, το έχει και το απέδειξε στην Μπουντεσλίγκα με τη Στουτγκάρδη. Σταθερότατος και στο β' ημίχρονο. Άλλο ένα μεστό ματς από τον αμυντικό της Στουτγκάρδης που με τον Χατζηδιάκο έχουν συνθέσει ένα πολύ καλό δίδυμο στόπερ.

Τσιμίκας    8

Είχε πολλά «ανεβάσματα» στο α' μέρος και την καλή ευκαιρία στο 15', όπου φοβήθηκε να σουτάρει με το δεξί. Στο ίδιο τέμπο και στο β'. Ανέβαινε συνεχώς και προσπαθιούσε να δημιουργήσει «θέματα» στην αντίπαλο. Με τον Πέτρο Μάνταλο συνέθεσαν ένα πολύ δυνατό δίδυμο στην αριστερή πλευρά.

Μπακασέτας    8

Γεμάτο πρώτο 45λεπτο από τον αρχηγό. Δύο καλά σουτ στο 17' και στο 28', ενώ στο 41' έφτιαξε μόνος του τη φάση πιέζοντας τον Αλίτι. Βοήθησε πολύ στο β' μέρος στο πρέσινγκ πήρε πρωτοβουλίες, όμως δεν είχε τελική. Δίχως αμφιβολία άλλο ένα καλό ματς από τον «Μπάκα» που στο 85' αντικαταστάθηκε από τον Γιαννούλη, με δεδομένο πως είχε κουραστεί πολύ.

Σιώπης    8

Σε ακόμη ένα ματς έβγαλε ένταση στο παιχνίδι. Έτρεξε πολύ και παντού. Βοήθησε στην ανάκτηση της μπάλας και προσπάθησε να τη μοιράσει στις πτέρυγες. Μεστό ματς από τον χαφ της Τράμπζονσπορ.

Μπουχαλάκης    7

Καλό πρώτο 45λεπτο από τον χαφ του Ολυμπιακού. Πέρασε η μπάλα από τα πόδια του. Ανέκτησε πολλές φορές την μπάλα. Πρόσεξε αρκετά τις μεταβιβάσεις του, προσπάθησε να βοηθήσει δημιουργικά. Στο β' η απόδοσή του ήταν καλή, αλλά μετά το 70' φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Το διέγνωσε ο Πογιέτ και τον αντικατέστησε στο 77' με τον Κουρμπέλη.

Χατζηγιοβάνης    6

Ανέλαβε τον ρόλο του αντί-Λημνιού με τον Πογιέτ να θεωρεί πως ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έχει παρεμφερή χαρακτηριστικά με τον εξτρέμ της Τβέντε. Μετά το 25' προσπάθησε να πάρει μπάλες και να δημιουργήσει θέματα στην αντίπαλη άμυνα. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Μασούρας    6

Ήταν ενεργός στο παιχνίδι της Εθνικής. Πήρε πρωτοβουλίες, αλλά είχε και αρκετές ημιτελείς προσπάθειες. Κρίνεται, πάντως, θετικά για τη διάθεση που είχε. Αντικαταστάθηκε στο 85' από τον Αλεξανδρόπουλο.

Παυλίδης    6

Στο α' ημίχρονο είχε μία-δύο τελικές χωρίς να βρει στόχο, ενώ κέρδισε και την κάρτα του Κριέζιου στο 35'. Στο 58' αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Γιακουμάκη, με τον Πογιέτ να θέλει να φρεσκάρει τη θέση του φορ.

Μάνταλος   9

Μπήκε στο 46' αντί του Χατζηγιοβάνη και πήγε στο αριστερό «φτερό». Μετά το πεντάλεπτο άρχισε περισσότερο να συγκλίνει. Κίνηση που του αρέσει και την κάνει πολλές φορές και στην ομάδα του. Στο 71' έκανε ωραία κίνηση και γέμισμα από αριστερά, εκεί δηλαδή που τον τοποθέτησε αρχικά ο Πογιέτ σερβίροντας το γκολ στον Γιακουμάκη.  Για να κλείσει το ματς με το 2-0 σε φάση, όπου ο αντίπαλος γκολκίπερ ήταν στην περιοχή μας και κυνήγησε τη φάση κλέβοντας την μπάλα από τον αμυντικό του Κοσόβου διαμορφώνοντας με πλασέ το 2-0.

Γιακουμάκης    9

Μπήκε στο 58' αντί του Παυλίδη και στο 64' λίγο έλειψε να δικαιώσει τον Πογιέτ για την επιλογή του στη σέντρα του Μπακασέτα. Δεν το έκανε σε εκείνο το χρονικό σημείο, αλλά το πέτυχε επτά λεπτά αργότερα. Εκπληκτικό άλμα και φοβερή εκτέλεση με το κεφάλι στη σέντρα του Μάνταλου για το 1-0.