Το έκανε και αυτό η Έβερτον! Παρά το ότι όλη τη σεζόν η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ ήταν στη ζώνη του υποβιβασμού και το μέλλον του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν αβέβαιο, μέσα σε πέντε ματς τα «ζαχαρωτά» ανέτρεψαν τα πάντα και έχουν το πάνω χέρι για την παραμονή.

Μία βδομάδα μετά το... θαύμα του Ριτσάρλισον στο Στάμφορντ Μπριτζ, η Έβερτον ταξίδεψε στο Λέστερ και με δύο τέρματα στο πρώτο μέρος πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο και πλέον είναι με παιχνίδι λιγότερο στο +1 από την Λιντς.

Στο 5ο λεπτό ο Μικολένκο με ένα απίθανο μονοκόματο σουτ έπειτα από σέντρα του Ιβόμπι δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σμάιχελ για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως (11') με τον Πάτσον Ντάκα, όμως ο Χόλγκεϊτ, με κοντινή κεφαλιά στο 30' έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη η Λέστερ ανέβασε πολύ το ρυθμό της και έφτασε κοντά στην ισοφάριση όμως οι Μεντί, Βάρντι και Μπαρνς έπεσαν πάνω στον απίθανο για ακόμα ένα παιχνίδι, Πίκφορντ που κατέβασε ρολά και έδωσε το σπουδαίο διπλό στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.

Λέστερ - Έβερτον 1-2