Τελικά φάνηκε στο γήπεδο ότι αυτό το παιχνίδι με τον Αρη ήταν αν όχι πιο δύσκολο το ίδιο δύσκολο με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ στην  Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός έφτυσε αίμα, αλλά πήρε μία νίκη χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που του έδωσε και το γκολ, που έκρινε το ματς και τον κυνισμό, που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Αρης αν και έπαιζε με δέκα παίκτες φαινόταν καλύτερος, από ότι όταν έπαιζε με 11.

Όπως έγραψα στο τελευταίο μου μπλογκ αυτά τα ματς δεν τα παίζεις, τα κερδίζεις. Και ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει μάθει να το κάνει αυτό στα play off. Στην Λεωφόρο κανείς δεν θα γλιτώνει, λέει το σύνθημα και οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς το έκαναν πραγματικότητα. Μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό κέρδισαν και τον Αρη.

Λέγαμε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ότι ο Παναθηναϊκός δεν παίρνει ντέρμπι. Ήρθαν τα play off και η ομάδα κέρδισε κατά σειρά στην Λεωφόρο και τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, ενώ απόψε κέρδισε και τον Αρη.

Λέγαμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν σκοράρει από στημένες φάσεις, άλλαξε και αυτό. Η αποψινή νίκη ήρθε από στημένη φάση, Καλοχτυπημένο φάουλ του Αϊτόρ και ο Σένκεφελντ με ωραιά κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην γωνία του Κουέστα και έκρινε το ματς.

Όλα δείχνουν, ότι ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς βάζει σφραγίδα και βελτιώνει μέρα με την μέρα μία ομάδα, να κοιτάει πιο ψηλά που δικαιούται και αξίζει και αρμόζει στην ιστορία του από τη νέα σεζόν.

Στο πολύ καλό 25λεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός εκτός από το γκολ του Σένκεφελντ είχε και ένα δοκάρι του Παλάσιος και ένα καλό σουτ του Ρούμπεν. Ο Αρης έχασε δικαιότατα με δύο κίτρινες κάρτες στον Καμαρά, που στην πρώτη κάρτα έχει σπρώξει με τα χέρια κάτω τον Ρούμπεν, ενώ προσπαθούσε να σηκωθεί από το έδαφος και στην δεύτερη κάρτα έχει κάνει ένα σκληρό φάουλ στον Βιγιαφάνιες.

Το 1-0 και η κόκκινη του Καμαρά κοίμισαν τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς που δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν λάθη και έδωσαν δικαιώματα στον Αρη, που είχε πρωταγωνιστή στον Ιτούρμπε. Χρειάστηκε ο Μπρινιόλι να κάνει μία πολύ καλή απόκρουση σε κοντινό σουτ του Μαντσίνι, ενώ πιο πριν είχε ένα καλό σουτ ο Γκάνεα.

Ο Παναθηναϊκός έβρισκε χώρους και είχε και αυτός τις φάσεις του, αλλά το γκολ δεν μπήκε ούτε από τον Αϊτόρ, ούτε από τον Παλάσιος, ούτε από τον Βιγιαφάνιες, ούτε από τον Ιωαννίδη. Και όσο το γκολ δεν έμπαινε και ο Αρης είχε αυτό τον δαίμονα τον Ιτούρμπε, πάντα υπήρχε κίνδυνος να γίνει κάτι στο τέλος.

Όλα κύλησαν, όμως, όπως ήθελε ο Παναθηναϊκός, που είχε κορυφαίους το κεντρικό αμυντικό δίδυμο Βέλεθ, Σένκεφελντ, οι οποίοι κέρδισαν όλες τις μονομαχίες και ο δεύτερος έκρινε το ματς.

Πλέον η επιστροφή στην Ευρώπη είναι στα χέρια του Παναθηναϊκού, που πέρασε και τον Αρη είναι τρίτος έχει φθάσει τους 12 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των play off, αλλά την επιστροφή στην Ευρώπη θα την παίξει μακριά από την Λεωφόρο με την ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα έχει αποκτήσει χαρακτήρα και αν συνεχίσει έτσι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και πουθενά.

*Ο τραυματισμός του Γκατσίνοβιτς ήταν μεγάλο πλήγμα για τον Παναθηναϊκό, διότι τον ρόλο του δεν μπορεί να τον παίξει κανείς και η απουσία του φάνηκε. Ο Αλεξανδρόπουλος με την ενέργεια του βοήθησε σε τρεξίματα την ομάδα, αλλά του έλειπε η τελική πάσα έχει άλλα χαρακτηριστικά σαν παίκτης.

*Η παρουσία των οπαδών του Αρη ήταν προς την σωστή κατεύθυνση με στόχο κάποια στιγμή να δούμε οπαδούς και των δύο ομάδων στα γήπεδα. Αυτή ήταν μία αρχή, αλλά υπάρχει μέλλον ακόμα να δούμε αν αυτό μπορεί να το δούμε και πάλι στα γήπεδα. Αυτό έγινε μετά από συννενόηση των οργανωμένων οπαδών των δύο ομάδων και την συναίνεση της ΠΑΕ και καλώς έγινε. Σε αντίθεση με τα όσα έκανε αυτός ο απίθανος Παπαϊωάννου στην Λαμία στους οπαδούς του Παναθηναϊκού.

*Άλλο ένα παιχνίδι εκπληκτική ατμόσφαιρα στην Λεωφόρο από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, που βοήθησε πολύ την ομάδα. Ποδοσφαιρικό πολιτισμό δίδαξε απόψε η Λεωφόρος με την κίνηση του Ντόκεν και των παικτών του τριφυλλιού να καταθέσουν στεφάνι, μπροστά στη Θύρα 6, στη μνήμη του Άλκη. Και στο 19΄ όλο το γήπεδο χειροκρότησε όταν οι οπαδοί του Άρη φώναζαν το γνωστό σύνθημα για τον Άλκη.