Η Χέρτα Βερολίνου πήρε το ντέρμπι παραμονής κόντρα στην Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου εντός έδρας, με την ομάδα του Φέλιξ Μάγκατ να φτάνει τις 3 νίκες σε πέντε παιχνίδια και να βλέπει την απόστασή της από τη ζώνη του υποβιβασμού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος να είναι στο +4.

Ο Σέλκε μόλις στο 4ο λεπτό έβαλε... φωτιά στο Olympiastadion αφού με εξαιρετικό σουτ μετά από σέντρα του Πλάτενχαρτ έγραψε το 1-0 του ημιχρόνου, με τον Μπελφοντίλ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης να γράφει το τελικό 2-0 για την Χέρτα που δεν δέχθηκε καμία πίεση από τους φιλοξενούμενους σε όλο το παιχνίδι.

Στο ματς που έγινε νωρίτερα, η Άουγκσμπουργκ έβαλε τέλος στο κακό σερί της μετά τις δύο απανωτές ήττες και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπόχουμ φτανοντάς της στην βαθμολογία. Τα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθαν στο πρώτο μέρος, με τον Χαν στο 15' να κάνει το 1-0 και τον Γκρέγκοριτς με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 2-0 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Χέρτα Βερολίνου - Στουτγκάρδη 2-0