Καλλιθέα – Αστέρας Βλαχιώτη 5-1

Tην καλύτερη της φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε απέναντι στον Αστέρα Βλαχιώτη η Καλλιθέα, η οποία είχε εύκολο απόγευμα όπως αποδείχτηκε. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν αυτή, η οποία μπήκε αποφασιστικά στο ματς από τα πρώτα λεπτά και μόλις στο 6΄έφτασε κοντά στο γκολ χωρίς όμως να μπορέσει να μετουσιώσει την φάση αυτή σε γκολ.

Με το πέρας της ώρας, η Καλλιθέα ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό ήρθε τελικά στο 20΄, όταν μετά από ασίστ του Τσιντώνη, ο Κυνηγόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ιωαννίδη και να κάνει το 1-0. Στο 27΄ η Καλλιθέα κατάφερε να κάνει το 2-0, αυτή τη φορά με τον Μάλτσι, έπειτα από σέντρα του Ρώσση.

Οι γηπεδούχοι παρά το υπέρ τους σκορ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 39΄ κατάφεραν να «κλειδώσουν» την υπόθεση νίκη, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Τσιντώνης αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Καλλιθέα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 62΄ κατάφερε να κάνει το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Κυνηγόπουλου… Από την πλευρά της η ομάδα του Ηλία Φυντάνη μείωσε σε 4-1 με τον Μπάτροβιτς στο 70΄, ο Χασαμπένγκοβιτς όμως στο 93΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας 2-2

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην κατηγορία πήρε… ο Διαγόρας, σ΄αντίθεση με την Ιεράπετρα που αν και προηγήθηκε με 2-0 δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 6΄ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Καλλιτσουνάκη.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, οι «ασπρόμαυροι» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 9΄ έφτασαν μια ανάσα από το 2-0, το πλασέ όμως του Αντερέγκεν αντί για τα δίχτυα του Μπίντση κατέληξε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του. Με το πέρας της ώρας ο ΟΦΙ ενέτεινε την πίεση του για να φτάσει στο γκολ που θα του έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας στο σκορ, κάτι το οποίο πέτυχε στο 18΄χάρη σε κεφαλιά του Χιμένεθ, ενώ νωρίτερα και για την ακρίβεια στο 14΄ ο ΟΦΙ είχε εκ νέου δοκάρι αυτή τη φορά με τον Αντερέγκεν. Οι Ροδίτες του Γιάννη Προβίδα, όντας πλέον με δύο γκολ πίσω στο σκορ ανέβασα την απόδοση τους και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς.

Αυτό ήρθε στο 34΄ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαστιάνου, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Ντι Λορέντζο. Νωρίτερα και για την ακρίβεια στο διάστημα 24΄-25΄ ο «γηραιός» είχε δύο καλές στιγμές με τον Μπαστιάνο προκειμένου να σκοράρει. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Στην επανάληψη οι Δωδεκανήσιοι πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, το οποίο και πέτυχαν στο 72΄ με πλασέ του Μπλάνκο, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ηρόδοτος – Καραϊσκάκης 0-0

«Ζωντανός» στη μάχη της παραμονής διατηρήθηκε ο Καραϊσκάκης… σ΄αντίθεση με τον Ηρόδοτο που έχασε την ευκαιρία να κερδίσει και να ξεφύγει κι άλλο από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα της Άρτας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Κρόστα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στην ομάδα του Βασίλη Βούζα στο 35΄, με το σουτ του Ποζατζίδη να αποκρούεται από τον Λάζαρεβς. Από το σημείο εκείνο και μετά, το συγκρότημα του Ηρακλείου πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 43΄ είχε ακόμα μία καλή στιγμή με την γυριστή κεφαλιά του Βρεττού να μην έχει την κατάληξη που αυτός ήθελε. Η απάντηση του Καραϊσκάκη ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Ντοναλντόνι, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 0-1.

Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος  του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 0-0 να διατηρείται ως έχει. Στο β΄ημίχρονο και για την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας στο ενεργητικό τους ένα καλό σουτ του Ντοναλντόνι στο 50΄. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί. Αυτό έγινε στην φάση του 77΄ με το πλασέ του Ποζατζίδη να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία του Λάζαρεβς και με το 0-0 να διατηρείται ως έχει στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

17. Ρόδος 13

*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της Super League 1 και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.

*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα.

*Στην Καλαμάτα έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί σε δευτεροβάθμιο επίπεδο, ενώ στη Ρόδο οκτώ
βαθμοί σε πρωτοβάθμιο επίπεδο και εκκρεμεί η έφεση.

*Στη Ρόδο έχουν αφαιρεθεί και έξι επιπλέον βαθμοί λόγω οικονομικών εκκρεμοτήτων σε ποδοσφαιριστές.

*Στη Ζάκυνθο έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί, χάνοντας επίσης με 3-0 το ματς από τη Ρόδο. Η ένσταση της Ρόδου εναντίον της Ζακύνθου αφορούσε τη χρησιμοποίηση λιγότερων Ελλήνων ποδοσφαιριστών από τον αριθμό που προβλέπεται στην προκήρυξη του πρωταθλήματος.

* Εκκρεμεί η τύχη της αναμέτρησης Ρόδος-Καλαμάτα που δεν διεξήχθη επειδή οι γηπεδούχοι δεν παρουσιάστηκαν στο γήπεδο.

Νότιος όμιλος: «Καταιγίδα» η Καλλιθέα, παρέμεινε στο κυνήγι του Λεβαδειακού