Η Κ-19 του Παναθηναϊκού κυριάρχησε στο ντέρμπι με την αντίστοιχη ομάδα του Ολυμπιακού. Οι πράσινοι επικράτησαν με 1-0, αλλά ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ μεγαλύτερος, μιας και το τριφύλλι έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Παναθηναϊκός για να κατακτήσει το πρωτάθλημα θέλει πλέον μόλις μια νίκη στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος κόντρα στον ΟΦΗ. Οι πράσινοι βρίσκονται στο +7 από τον ΠΑΟΚ (έχει δύο ματς λιγότερα η ομάδα της Θεσσαλονίκης), ενώ μένει να δούμε τι θα γίνει την τελευταία αγωνιστική, με το τριφύλλι να κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε ότι θέλει πολύ τη νίκη. Η πρώτη φάση για τους πράσινους ήρθε στο 9ο λεπτό του αγώνα. Το τριφύλλι άλλαξε πολύ ωραία την μπάλα, με τον Κυριόπουλο να μπαίνει απειλητικά μέσα στην περιοχή, αλλά να ανακόπτεται από την άμυνα των ερυθρολεύκων την τελευταία στιγμή.

Τρία λεπτά αργότερα η Κ-19 του Ολυμπιακού απείλησε. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Κασέμι, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Στο 18ο λεπτό ο Φρέρης έκανε ένα ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Παπακανέλλο να τσιμπάει την μπάλα αλλά τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει.

Κυριαρχία Παναθηναϊκού έχασε 2-3 τεράστιες ευκαιρίες

Από το 20ο λεπτό και μετά οι πράσινοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ολυμπιακό να έχει έναν πιο παθητικό ρόλο. Στο 23΄ το τριφύλλι άλλαξε ωραία την μπάλα, ο Συμεωνίδης πάσαρε στον Φρόκου, με τον τελευταίο να μην τελειώνει γρήγορα την φάση και έτσι η ευκαιρία να χάνεται.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Μπιλάλ κέρδισε την μπάλα από τον αντίπαλό του, μπήκε μέσα στην περιοχή, βγήκε φάτσα φόρα με την εστία, αλλά ο Παπαδούδης δεν του επέτρεψε να ανοίξει το σκορ. Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και 34ο λεπτό, το υπέροχο σουτ του Φρόκου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει παθητικό ρόλο, με τον τερματοφύλακά του να τον… σώζει και στο 41΄.  Ο Ζαφείρης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φρόκου πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, με τον Παπαδούδη να διώχνει εξ επαφής. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι πράσινοι έφτασαν κοντά στο γκολ και πάλι. Ο Παυλάκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μπιλάλ να πιάνει την κεφαλιά και τον Παπαδούδη να διώχνει με διπλή προσπάθεια.

Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να έχει την απόλυτη κυριαρχία των κινήσεων.

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, άνοιξε το σκορ το τριφύλλι

Το τριφύλλι ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο στο ίδιο μοτιβό, ωστόσο η πρώτη μεγάλη στιγμή άνηκε στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον  Παπακανέλλο,  ο οποίος πέρασε και τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο στο 50΄.

Τρία λεπτά αργότερα, οι πράσινοι απείλησαν με τον Μπιλάλ να παίρνει την κεφαλιά, αλλά να στέλνει τη  μπάλα άουτ. Στο 54΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Προδρομίτης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Συμεωνίδη, με το σουτ να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα.

Νέες ευκαιρίες, αλλά άστοχος ο Παναθηναϊκός

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν απειλούσε όπως νωρίτερα. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε κάπως τα πράγματα, ωστόσο τις ευκαιρίες τις είχε ξανά ο Παναθηναϊκός.

Στο 77΄ ο Μπιλάλ πήρε την κεφαλιά, με το σουτ του Συμεωνίδη μέσα από την περιοχή να καταλήγει άουτ.  Δύο λεπτά αργότερα, ο  Βολάκης έκλεψε την μπάλα, μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά αστόχησε.

Πίεσε ο Ολυμπιακός στο τέλος, σωτήρια επέμβαση από τον Λίλο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ολυμπιακός πίεσε. Μάλιστα στο 92ο λεπτό, ο Ντόι έκανε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Λίλο να πραγματοποιεί μια τρομερή επέμβαση και να κρατάσει το 1-0.

Πλέον το τριφύλλι είναι μια ανάσα από τον τίτλο.

Παναθηναϊκός: Λίλο,Παυλάκης, Καρνέζης, Προδρομίτης, Ζαφείρης, Πορφυρόπουλος, Συμεωνίδης, Κυριόπουλος (68’ Τόρρα), Φρόκου (81’ Κολόμπο), Βολάκης (81’ Νταμπίζας), Μπιλάλ (91′ Τσιάβος).

Ολυμπιακός: Παπαδούδης, Φρέρης, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Χρήστου, Ντόι, Σαπουντζής, Κασέμι (87’ Συρμής), Κουτσογούλας (72′ Πατήρας), Παπαδάκος (72’ Καράγουτης), Παπακανέλλος (59’ Μουζακίτης).

Παναθηναϊκός Κ19 - Ολυμπιακός Κ19 1-0