Καλαμάτα – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0

Στην δεύτερη θέση ανέβηκε η Καλαμάτα, που πέτυχε την 12η νίκη της για την φετινή σεζόν και βρίσκεται πλέον στο -3 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό… Η ομάδα του Αριάν Μπελά ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Ιωαννίδη.

Όλα αυτά μέχρι το 24΄, όταν το σουτ του Γρίβα έφυγε λίγο άουτ από την εστία της ομάδας της Λακωνίας. Με το πέρας της ώρας οι Μεσσήνιοι ενέτειναν την πίεση τους προς τα καρέ του Ιωαννίδη, με στόχο να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες τους οι παίκτες της «Μαύρης Θύελλας» δεν τα κατάφεραν με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Καλαμάτα ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στην λύση του γόρδιου δεσμού. Αυτή ήρθε στο 53΄, όταν ο Λουκίνας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γρίβα για να κάνει το 2-0, ενώ παρά το γεγονός ότι από το 77΄ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαβινγκά με 2η κίτρινη κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κηφισιά – Χανιά 1-0

Τέλος στο αήττητο σερί των 15 αγώνων που είχαν τα Χανιά έβαλε η Κηφισιά, η οποία πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της… Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήταν αυτή, που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 6΄ έφτασε κοντά στο 1-0, η κεφαλιά όμως του Αρτυματά αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Καψάλη.

Με το πέρας της ώρας, η ομάδα των βορείων προαστίων αύξησε την πίεση της προς τα καρέ του Κουτζαβασίλη και το στο 21΄ χάρη σε κεφαλιά του Γκότοβου από κόρνερ του Βαζ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στο διάστημα που ακολούθησε οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που στο 42΄ έφτασαν κοντά στο 2-0, ο Κουτζαβασίλης όμως πρόλαβε τον Καλλέργη προτού αυτός γίνει επικίνδυνος για την εστία του…

Στην επανάληψη όπως και στο πρώτο μέρος η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε πιο δραστήρια στο παιχνίδι και στο 52΄ έφτασε κοντά στο 2-0, το σουτ όμως του Βαζ αποκρούστηκε από τον Κουτζαβασίλη. Με το πέρας της ώρας η Κηφισιά ενέτεινε τις προσπάθειες της για να φτάσει σ΄αντίθεση με τους Κρητικούς που έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 78΄ η Κηφισιά είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία για γκολ, με το σουτ του Βαζ να αποκρούεται από τον Κουυτζαβασίλη και το 1-0 να παραμένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

Επισκοπή – Ζάκυνθος 1-0

Το τέταρτο της τρίποντο εντός έδρας πανηγύρισε η Επισκοπή, απέναντι στην Ζάκυνθο σ΄ένα ματς που έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες. Η ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 1΄ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Σταθόπουλου.

Το συγκρότημα του Ρεθύμνου έπειτα από το τέρμα που πέτυχε πίεσε προκειμένου να φτάσει στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος, που θα του έδινε προβάδισμα ασφαλείας. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 41΄η κεφαλιά όμως του Γκονσάλβες αποκρούστηκε από τον Μέντες, με το 1-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο διαιτητής Κατοίκος αναγκάστηκε με το που ξεκίνησε το ματς να το διακόψει λόγω χαλαζόπτωσης.

Έπειτα από πέντε λεπτά και κάτω από δυνατή βροχή, το ματς ξανάρχισε με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντική ευκαιρία με τον  Νοικοκυράκη στο 47΄ για να κάνουν το 2-0. Στο 64΄ οι Κρητικοί είχαν νέα χαμένη ευκαιρία και πάλι με τον Νοικοκυράκη… Η απάντηση από το συγκρότημα του Δημήτρη Νόλη ήρθε στο 73 με το σουτ του Καλλιβωκά να περνάει λίγο άουτ από την εστία του Ψαρρά και το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ρόδος – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών αγωνιστικών χωρίς νίκη έβαλε ο ΟΦ Ιεράπετρας, που πέρασε νικηφόρα από την Ρόδο και βρίσκεται πλέον στο +6 από την ζώνη του υποβιβασμού. Οι Ροδίκτες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς στα πρώτα λεπτά και στο 8΄ είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Βουργουντζή για να ανοίξουν το σκορ…

Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 22΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Αντερέγκεν. Πέντε λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-1, το μακρινό σουτ όμως του Νικολόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καραγκιόζη. Ότι δεν κατάφεραν τα «ελάφια» σε εκείνο το χρονικό σημείο το πέτυχαν στο 35΄με τέρμα του Σουλάι, κάνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία προκειμένου να κάνουν το 2-1. Στο 52΄ το σουτ του Χύσι κατέληξε ελάχιστα άουτ από την εστία του Καραγκιόζη, ενώ στο 57΄ ο Βιβάνκο βρέθηκε τετ α τετ με τον Θεοδωράκη χωρίς όμως να τον νικήσει. Ότι δεν κατάφερε ο ίδιος, το πέτυχε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Νεκούλ με εκτέλεση φάουλ κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Ρεπό: Καραϊσκάκης