Η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ σε ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο αναδείχθηκε ισόπαλη με τον Καραϊσκάκη στην Άρτα. Οι πράσινοι δέχθηκαν ένα γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου από στημένη φάση, αλλά ισοφάρισαν με τον Σαρδέλη και είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Την ίδια στιγμή βέβαια, οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι με το οποίο θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0.

Το ματς

Το τριφύλλι μπήκε καλά στην αναμέτρηση και μάλιστα στο 7ο λεπτό του αγώνα έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία. Ο Αλμπάνης μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά αστόχησε μέσα από την περιοχή. Μετά από 13 λεπτά οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά, με το σουτ του Κρστμάρεβιτς μέσα στην περιοχή να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Η πιο μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκού Β ήρθε στο 42ο λεπτό. Ο Θεοχάρης έκανε ωραία μπαλιά στον Τσιριγώτη, αυτός πέρασε τον τερματοφύλακα, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ. Ο Καραϊσκάκης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 47′ από εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου και κεφαλιά του Κριστμάρεβιτς από τη μικρή περιοχή. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο 52’ σταμάτησε στο τείχος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λάζαρεφς μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Βαγιαννίδη.

Οι πράσινοι πέντε λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι από την κεφαλιά του Αλμπάνη. Στο 66ο λεπτό του αγώνα ο Καραϊσκάκης είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα της Άρτας το έστειλε στο δοκάρι ο Μίλιτς. Στο 77ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.  Ο Ηλιάδης «γέμισε» για τον Τσιριγώτη, εκείνος «έσπασε» τη μπάλα για τον Σαρδέλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ πέτυχε το 1-1.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά τελικά το ματς έληξε 1-1. Ένα παιχνίδι που έγινε σε ένα... βούρκο υπό συνεχόμενη βροχόπτωση.

Καραϊσκάκης Άρτας: Λάζαρεφς, Πριόνας, Γιαννιώτης, Κριστμάρεβιτς, Φαν Ίπερεν, Μπεκατώρος, Νταλακούρας (90’ Μερτύτης), Βαφειάδης, Ντοναλντόνι, Μίλιτς (69’ Χελοβάνι), Πέδρο (64’ Κορέλας).

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης, Θεοχάρης, Σερπέζης (65’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (58’ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος, Αλμπάνης (65’ Μαραθωνίτης), Τσιριγώτης.