Καραϊσκάκης – Καλλιθέα 1-0

Νίκη «χρυσάφι» στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε κόντρα στην Καλλιθέα ο Καραϊσκάκης, βάζοντας παράλληλα  τέλος στο αρνητικό σερί που είχε αποτέλεσμα που τον διατηρεί «ζωντανό» στην μάχη της παραμονής. Το πρώτο 20΄ του ματς κύλησαν χωρίς την μεγάλη φάση του ματς, για καμία από τις δύο ομάδες.

Όλα αυτά μέχρι το 25΄,  όταν το μακρινό φάουλ του Μουνιέ  μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Λαζάρεβς… Στο 35΄ η Καλλιθέα έφτασε κοντά στο γκολ ο Λαζάρεβς όμως πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Ιωάννου, προτού αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του. Στο 42΄ ήταν η σειρά του Καραϊσκάκη να απειλήσει την εστία του Στρέζου, με το σουτ του Ντοναλντόνι να περνάει λίγο άουτ από την εστία. Στα λεπτά που ακολούθησαν το 0-0 παρέμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Καλλιθέα ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να γίνει απειλητική για τα καρέ των Ηπειρωτών. Στο 46΄ το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Κυνηγόπουλος αποκρούστηκε από τον Λαζάρεβς. Αυτό που δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο αμέσως επόμενο λεπτό με το πλασέ του Ντοναλντόνι… Στο διάστημα που ακολούθησε η Καλλιθέα προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεβς, Φαν Ιπερεν, Πριόνας, Γιαννιώτης, Μερτύρης, Βαφειάδης (90'+1 Ραφίνια), Πέδρο Ροντρίγκες (60' Νταλακούρας), Κρισμάρεβιτς, Κορέλας (60' Γαλεάδης, 89' Ζιώβας), Ντοναλντόνι, Μίλιτς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Κιουλτζόπουλος, Ευαγγέλου, Κύργιας, Τσιντώνης (46' Ντεμέτριους), Μπουλούλης (53' Χατζηδίμπας), Boγιατζής, Βασιλούδης, Ιωάννου (66' Κωστίκας), Μουνιέ (66' Μαρουκάκης), Κυνηγόπουλος (53' λ. τρ. Χασανμπέγκοβιτς).

Κηφισιά – Ρόδος 1-0

Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα αναρριχήθηκε η Κηφισιά, η οποία απέναντι στην Ρόδο πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της… Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς να υπάρξει κάποια καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Όλα αυτά μέχρι το 20΄ όταν η εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Θεοδωράκη. Πέντε λεπτά αργότερα η Κηφισιά έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, ο Θεοδωράκης όμως έκανε σωτήρια επέμβαση σε ενέργεια του Οικονομίδη. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ενέτεινε την πίεση της στα καρέ του Θεοδωράκη, προκειμένου να φτάσει στο γκολ…

Αυτό ήρθε τελικά στο 74΄ όταν ο Σωτηράκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των «ελαφιών», για να κάνει το 1-0. Έπειτα από το τέρμα αυτό, η Κηφισιά ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο 2-0. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 83΄, η προσπάθεια όμως του Βαζ αντί για τα δίχτυα του Θεοδωράκη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι στο υπάρχον αποτέλεσμα, το οποίο διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Σμπώκος (66' Μουστάκης), Παυλάκης, Αρτυματάς, Σωτηράκος, Παλασέφσκι (66' Κουιρουκίδης), Ντοριβάλ, Οικονομίδης, Καλλέργης (80' Γκότοβος), Φερέιρα (35' λ. τρ. Βαζ), Τετέι.

ΡΟΔΟΣ (Γιώργος Κόλτζος): Θεοδωράκης, Χίσι, Καψάλης, Καραγεώργης, Σαάντο (75' Μπότος), Μακρυδημήτρης, Βουργουντζής, Μάρκοβιτς (44' Σουλάι), Τσάβες, Μαρτσάκης (66' Αδαμάκης), Σταματελόπουλος.