Καλλιθέα – ΟΦ Ιεράπετρας 1-2

Την τρίτη του νίκη μακριά από την έδρα του πέτυχε ο ΟΦ Ιεράπετρας, σ΄αντίθεση με την Καλλιθέα που υποχρεώθηκε στην δεύτερη της ήττα από ομάδα της Κρήτης… Το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν αυτό, που μπήκε καλύτερα στο ματς χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα πρώτα λεπτά.

Όλα αυτά μέχρι το 9΄ όταν η κεφαλιά που επιχείρησε ο Κυνηγόπουλος, για την Καλλιθέα ανάγκασε τον Καραγκιόζη να πέσει στη γωνία του και να αποκρούσει. Με το πέρας της ώρας οι γηπεδούχοι ενέτεινα την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην προσπάθεια που είχε ο Κυνηγόπουλος, το σουτ του όμως έφυγε δίπλα από την εστία του Καραγκιόζη. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 50΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεσιδόρο, πέναλτι που κέρδισε ο Βουό από τον Κύργια. Η Καλλιθέα μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, ο Νεκούλ όμως στο 67΄ ήταν αυτός που ζευγάρωσε τα τέρματα των Κρητικών… Στο 95΄ η Καλλιθέα κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Μουνιέ και να ξαναμπεί στο ματς, ενώ στο 96΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2, με το σουτ του Ευαγγέλου να αποκρούεται πάνω στη γραμμή από τον Ντι Λορέντζο με το 1-2 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρέντζας (70΄Ιωάννου), Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Μπουλούλης, Σαντάνα, Ντεμέτριους (78΄Μαρουκάκης), Κωστίκα (54΄Μανθάτης), Μουνιέ, Κυνηγόπουλος.

O.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Ζήσης, Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Λεμονής, Μπενίτεζ, Mεσιδόρο, Νεκούλ (81΄Κοντοές), Αντερέγκεν, Βουό (89΄Μπλανκ).

Επισκοπή – Εργοτέλης 1-0

Συνέχεια στο αήττητο σερί που έχει χτίσει τις τελευταίες αγωνιστικές έδωσε η Επισκοπή,  σ΄αντίθεση με τον Εργοτέλη που υποχρεώθηκε στην Πέμπτη του φετινή εκτός έδρας ήττα. Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 5΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με το σουτ του Ελ Ραϊάλι.

Η απάντηση από την ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς ήρθε στο 13΄ με την κεφαλιά του Πέτρου, ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Σταθόπουλου έφυγε λίγο έξω από την εστία του Τσέλιου. Από το σημείο εκείνο και μετά, η ομάδα του Ρεθύμνου έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και στο 15΄ άγγιξε το 0-1, το σουτ όμως του Νοικοκυράκη έγλυψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσέλιου. Στο 31΄ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φτάσουν κοντά στο γκολ και να μην το πετύχουν καθώς το πλασέ του Μπουτσάκη, δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με το 0-0 να διατηρείται ως έχει…

Στο β΄ημίχρονο, η Επισκοπή μετά και τις αλλαγές που έκανε πατούσε καλύτερα στο ματς και σε δύο περιπτώσεις στο 47΄ και στο 56΄ με τον Νοικοκυράκη έφτασε κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να μπορέσει να το πετύχει. Αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 72΄ χάρη σε πλασέ του Νταρζίσιο. Ο Εργοτέλης μετά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στο 1-1. Ωστόσο με εξαίρεση την φάση του 61΄ που είχε με τον Ποζατζίδη…, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή για τα καρέ του Καλογεράκη, με συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ματς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Ντιόγκο, Μπαρμπόσα, Νούνο, Εμπόι, Τσάβος (46’ Σουμπασάκης), Πολυχρόνης, Σταθόπουλος (46’ Νταρζίσιο), Πέτρου (90+1’ Σκόνδρας), Νοικοκυράκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Κόλα, Σερβιλάκης (60’ Ποζατζίδης) Κατσούρι (83’ Μίκο) Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (69’ Άπι), Κότσαμ (60’ Κόνραντ) Πατρινός, Κοκκίνης (69’ Ντουμάνης).

Ηρόδοτος – Χανιά 2-2

Την ευκαιρία να πάρουν μια σημαντική νίκη έχασαν Ηρόδοτος και Χανιά, σ΄ένα ματς με σασπένς αλλά και ανατροπές στο σκορ. Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη ήταν αυτή, που ξεκίνησε με τον καλύτερο το ματς, καθώς μόλις στο 9΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε κεφαλιά του Αρναούτογλου.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό τέρμα, το συγκρότημα του Ηρακλείου πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 16΄ έφτασε κοντά στο 2-0, η προβολή όμως του Κυριακίδη δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε. Με το πέρας της ώρας, οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Παπαδόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 41΄ ήταν αυτοί που άγγιξαν το 1-1, με την κεφαλιά του Κογιέτε να αναγκάζει τον Δήμιζα να αποκρούσει με το ένα χέρι. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι, ως προς το σκορ, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του β΄ μέρους, τα Χανιά μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς στο 48΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1, χάρη σε σουτ του Κόλα. Μετά από το γρήγορο αυτό γκολ τα Χανιά στο 51΄ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, η κεφαλιά όμως του Κόλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Δήμιζα. Ότι δεν κατάφεραν οι Χανιώτες, σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 76΄ με την κεφαλιά του Ζιούλη κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-2. Οι γηπεδούχοι έπειτα από το γκολ αυτό προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο και κατάφεραν χάρη σε πλασέ του Αμπουμπακάρι στο 89΄, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό 2-2.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Δήμιζας, Κόρτσταμ, Μακρυδάκης (57’ Μπαρμπόσα), Κυριακίδης, Αρναούτογλου (69’ λ.τρ. Ασίγκμπα), Καντέ, Βρεττός, Χαλκιαδάκης (62’ λ.τρ. Αμπουμπακαρί), Αργκιλέσι, Γκόμεζ, Ποζατζίδης.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Ζιούλης, Πατάπης, Καμαρά (46’ Κόλα), Παναγιωτούδης, Μασούρας (46’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (80’ Παντεκίδης), Βασιλόγιαννης, Κογιέτε, Κολλάς (86’ Τσαμούρης).

Ρόδος – Αστέρας Βλαχιώτη 0-1

Στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές επέστρεψε ο Αστέρας Βλαχιώτη, ο οποίος στη Ρόδο πανηγύρισε το δεύτερο του φετινό «διπλό». Έπειτα από τα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, που ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα, ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ του Θεοδωράκη.

Από την πλευρά τους τα «ελάφια» ήταν αυτά, που στο 21΄ είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με την εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, να αποκρούεται από τον Ιωαννίδη. Με το πέρας της ώρας η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου προσπάθησε να γίνει πιο κινητική και πιο απειλητική για την εστία του Ιωαννίδη, χωρίς όμως να τα έχει καταφέρει καθώς είχε πρόβλημα στο να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της. Στον αντίποδα η ομάδα της Πελοποννήσου είχε δύο ευκαιρίες στο 37΄ και στο 38΄ με τους Σοκολάροφ και Παπούλη, αυτές όμως δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ότι δεν είχαν καταφέρει σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν στο 43΄ με τον Φουρλάνο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ρόδος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει ο Αδαμάκης όμως, παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Ιωαννίδη δεν μπόρεσε να τον νικήσει και να κάνει το 1-1…

Στο β΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και έψαξαν το γκολ, η καθεμία για εντελώς διαφορετικό λόγο. Στο 48΄ ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 0-2, χωρίς όμως να το πετύχει καθώς το πλασέ του Παπούλη έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Θεοδωράκη, με την απάντηση από την Ρόδο να έρχεται στο 54΄ με το πλασέ του Αδαμάκη να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ιωαννίδη. Από το διάστημα αυτό και μετά, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου κυριάρχησε στο ματς χωρίς να έχει κάνει την μεγάλη φάση. Όλα αυτά μέχρι το 90΄ όταν το πλασέ του Αναστασόπουλου έφυγε λίγο έξω από την εστία του Θεοδωράκη, με το 0-1 να παραμένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Μαρτσάκης (75' Μίγγος), Καραγεώργης (16' λ. τρ. Νικολόπουλος), Καψάλης, Μπότος (46' Σταματελόπουλος), Σουλάι (46' Βουργουτζής), Χίσι, Μάρκοβιτς (82' Μακρυδημήτρης), Τσάβες, Δελαπόρτας, Αδαμάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Κώστας Βελιτζέλος): Iωαννίδης, Ρόδης, Λάμτσε, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Μαϊσουράτζε (90' Μπούζας), Σοκολάροφ (79' Πολ Ουρτάδο), Αναστασόπουλος (90′ Σιντορένκο), Παπούλης, Τσίπρας (79' Ζαΐμι), Αμπάνκουα (72' Αλβάρεζ).

Κηφισιά – Καραϊσκάκης 0-0

Την ευκαιρία να πετύχει την έκτη της εντός έδρας νίκη έχασε η Κηφισιά, σ΄αντίθεση με τον Καραϊσκάκη που πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή… Το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 3΄ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Σόουζα.

Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο χρονικό σημείο οι παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων, θα μπορούσαν να το έχουν πετύχει στο 13΄, ο Βαζ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Λάζαρεβς. Με το πέρας της ώρας, οι Ηπειρώτες κατάφεραν να ισορροπήσουν τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ του Αναγνωστόπουλου. Όλα αυτά μέχρι το 44΄, όταν η κεφαλιά του Μίλιτς αποκρούστηκε με δυσκολία πάνω στη γραμμή από αμυντικό… Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ, με το 0-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Κηφισιά ήταν πιο δραστήρια στο γήπεδο, χωρίς όμως να έχει μπορέσει να κάνει αισθητή την παρουσία της, στα καρέ του Λάζαρεβς. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους , κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξει κάποια επικίνδυνη στιγμή στα καρέ τους, με συνέπεια το 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Να, Αρτυματάς, Γκότοβος, Μουστάκης, Παπασάββας (86' Παλαζέφσκι), Οικονομίδης (46' Ντοριβάλ), Βαζ, Καλλέργης (75' Καραγκούνης), Φερέιρα (61' Κουιρουκίδης), Τετέι.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεβς, Πριόνας, Τάμπας, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος, Φαν Ίπερεν, Ναζίμ (62' Πέδρο Ενρίκε), Κορέλας (82' Ζιώβας), Βαφειάδης (82' Γαλεάδης), Μίλιτς, Νταλακούρας (57' Κριτσμάρεβιτς).

Ρεπό: Καλαμάτα