• Παπαπέτρου Αναστάσιος (Αθηνών)/ VAR: Άντλερ Ζιβ (ΠΟ Ισραήλ)
  • 83' Χουάν Ντομίνγκεθ
  • 57' Γιαν-Μαρκ Σνάιντερ
  • 72' Κέιλεμπ Στάνκο
  • 90+4' Λούις Ποζνάνσκι
  • 52' Σιαμπάνης Μάριος (αυτ.)
  • 90'+6' Ματέο Γκαρσία

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης ήταν αυτός που είχε κυριότερα τον έλεγχο του αγώνα χάνοντας μία πολύ μεγάλη φάση στο 15' όταν ο Λοντίγκιν άπλωσε το κορμί του και απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Εντιαγέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι κυρίως από τα αριστερά και επιδίωκαν να γεμίσουν τη μπάλα στην περιοχή παίζοντας με δύο φορ και συγκεκριμένα τους Μάνο και Καμαρά. Η άλλη αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 29' με τον Μαντσίνι να εκτελεί φάουλ αλλά ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Από μεριάς του, ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε απόδοση μετά το ημίωρο και έχασε σημαντική στιγμή στο 38' όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Σάλιακα και σέντρα, ο Περέα πήδηξε σε λάθος χρόνο για κεφαλιά με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς και συγκεκριμένα στο 51' καθώς ο Σάλιακας εκτέλεσε φάουλ με τον Κάργα να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Σιαμπάνη για να καταλήξει στα δίχτυα του αυτογκολ για το 1-0.

Μετά το προβάδισμα των Ηπειρωτών, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αυξήσουν την επιθετικότητά τους ψάχνοντας την ισοφάριση αλλά οι παίκτες του Μεταξά ήταν καλά κλεισμένοι πίσω.

Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου έχασε τεράστια ευκαιρία στο 62' καθώς ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ και ο Λιάσος έδιωξε με πλάτη πριν η μπάλα φτάσει στον Καμαρά ενώ στο 66' ήταν η στιγμή του Ποζνάσκι να πάρει τη μπουκιά από το στόμα του Μαντσίνι.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρεις καλές στιγμές μέσα σε πέντε λεπτά, αρχικά στο 72' ο Μάνος έστειλε με σουτ τη μπάλα λίγο άουτ ενώ στο 77' ο Φαμπιάνο έπιασε κεφαλιά αλλά ο Κάργας έδιωξε πάνω στη γραμμή και στο 78' ήταν η σειρά του Ιτούρμπε να απειλήσει εξαπολύοντας σουτ αλλά ο Κάργας ήταν και πάλι εκεί διώχνοντας σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν ξανά και συγκεκριμένα στο 83' όταν ο Σάλιακας γύρισε τη μπάλα, ο Ντομίνγκεθ δεν τη βρήκε με τον Σνάιντερ να σουτάρει και τους παίκτες του Άρη να διώχνουν τόσο την προσπάθειά του όσο και την προβολή του Περέα όμως ο Ντομίνγκεθ παρενέβη στη φάση ξανά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σιαμπάνη για το τελικό 2-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν απέλπιδα προσπάθεια για να βρουν ένα γκολ όμως αυτό δεν συνέβη χάνοντας ευκαιρίες στο 87' με την κεφαλιά του Μάνου και στο 90+3' με την εκτέλεση του Πάλμα να μην μπορούν να νικήσουν τον Λοντίγκιν. Μάλιστα, είχαν και δύο δοκάρια στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+7' μετά από προσπάθεια του Μαντσίνι και ένα λεπτό αργότερα μετά από αντίστοιχη του Γκαρσία.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας (Παντελάκης 90+1'), Εραμούσπε, Ποζνάσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Σνάιντερ (Μπρένερ 89'), Λιάσος (Οικονομόπουλος 75'), Ντομίνγκεθ, Περέα.

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Φαμπιάνο (Λούμορ 85'), Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (Πάλμα 85'), Mαντσίνι, Μπερτόγλιο (Ιτούρμπε 67'), Μάνος, Καμαρά (Γκαρσία 85΄).

Λεφτά στην Τράπεζα: Ο Γιάννης Κάργας. Όπου ενεπλάκη ο αρχηγός του ΠΑΣ ήταν αποτελεσματικός, τόσο στην επίθεση καθώς από την κεφαλιά του ήρθε το αυτογκολ του Σιαμπάνη όσο ιδίως στην άμυνα καθώς σταμάτησε τις προσπάθειες των Φαμπιάνο Λέισμαν και Χουάν Ιτούρμπε με αυτοθυσία.

Μία εικόνα, χίλιες λέξεις: Συγκλονιστικό το πανό των οπαδών του ΠΑΣ.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Χουάν Ντομίνγκεθ έχει ένα από τα υψηλότερα συμβόλαια στον ΠΑΣ και σίγουρα οι άνθρωποί του περιμένουν περισσότερα με τον Ισπανό χαφ ωστόσο να είναι αξιόλογος σήμερα βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα για να επισφραγίσει τη νίκη της ομάδας του.

Lockdown: Δημήτρης Μάνος και Αμπουμπακάρ Καμαρά δεν κατάφεραν σε ένα ακόμη παιχνίδι να προσφέρουν ουσία στο επιθετικό κομμάτι για τους «κιτρινόμαυρους» που επιβεβαίωσαν την αναποτελεσματικότητά τους με ένα ακόμη μηδέν μπροστά.

Τελετές «Το Κοράκι»: Ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απόψε. Μοναδική φάση στην οποία και χρειάστηκε η συμβολή του ήταν αυτή στο δεύτερο γκολ του ΠΑΣ, ωστόσο ο ρέφερι του συνδέσμου Αθηνών δεν λάθεψε.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο ΠΑΣ έπαιξε όσο χρειάστηκε, όπως αποδείχθηκε, για να βρει γκολ και να κλειδώσει ένα από τα πιο πολύτιμα γι' αυτόν τρίποντα στη σεζόν. Από την άλλη ο Άρης, παρά την επιλογή του Άκη Μάντζιου για δύο στράικερ, ήταν αποκαρδιωτικός μένοντας για έβδομο παιχνίδι εντός του 2022 χωρίς να σκοράρει. Το στατιστικό των 11 επιτυχημένων γεμισμάτων σε... 52 προσπάθειες τα λέει όλα για τους Θεσσαλονικείς που μπαίνουν σε περιπέτειες.

ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης 2-0