Ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να διαχειριστεί την απώλεια του βασικού κεντρικού αμυντικού διδύμου του, καθώς την ήδη γνωστή απουσία της Σμιλίκοβιτς, ήρθε να συμπληρώσει η απρόσμενη της Χαράλσντοτιρ, η οποία αισθάνθηκε ενοχλήσεις κατά την διάρκεια της προθέρμανσης και έμεινε εκτός.

Έτσι, ο Λευτέρης Κανάτας «ανακάτεψε» την τράπουλα την τελευταία στιγμή, τοποθετώντας στο κέντρο της άμυνας τις Στράντζαλη και Μήτκου και βάζοντας την Ζώτου στην θέση της αριστερής φουλ-μπακ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι ανακατατάξεις στην ενδεκάδα έκαναν τον ΠΑΟΚ να ψάχνει να βρει τα πατήματα του στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ωστόσο με τη συμπλήρωση του εικοσαλέτπου προσαρμόστηκε, πήρε μέτρα στο γήπεδο, δημιούργησε φάσεις με προϋποθέσεις, έχοντας μάλιστα και ευκαιρίες να προηγηθεί.

Συγκεκριμένα απείλησε εις διπλούν από κόρνερ και φάουλ της Βαρδαλή, ενώ και η Ακίντα «χτύπησε» δύο φορές με το κεφάλι, αλλά το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος μπήκε με όρεξη να «τελειώσει» τον αγώνα, ανέβασε τέμπο και πρέσαρε ψηλά τη Δόξα Δράμας. Δημιουργώντας κυρίως από τη δεξιά πλευρά, ο ΠΑΟΚ απείλησε με την Στράντζαλη, ενώ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με δυνατό σουτ της Χαλατσογιάννη από το ύψος της περιοχής.

Στο 89' η Μπασούρη πέτυχε το πρώτο της γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ και δεύτερο για την ομάδα της, με την Μπαξεβάνου να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης στο 90'.