Καλαμάτα – Κηφισιά 0-1

Σπουδαίο εκτός έδρας «διπλό» πήρε η Κηφισιά στην Μεσσήνη απέναντι στην Καλαμάτα, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί των 11 αγώνων που είχαν οι «μελανόλευκοι». Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να έχει δύο καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ…

Στο 5΄ το σουτ που επιχείρησε ο Τάτος έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Αναγνωστόπουλου, ενώ στο 10΄ είχαν νέα καλή στιγμή αυτή τη φορά με τον Λουκίνα. Από το σημείο εκείνο και μετά η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σε τρεις περιπτώσεις να φτάσει στο 0-1, χωρίς όμως να το πετύχει. Στο 23΄ σουτ του Άλβαρες αποκρούστηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Ταϊρη. Στο 28΄ σουτ του Σόουζα αποκρούστηκε και πάλι από τον τερματοφύλακα των Μεσσήνιων, ο οποίος και στο 35 είπε «όχι» σε σουτ του Καλλέργη.

Η απάντηση από τους «ασπρόμαυρους» ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με το σουτ του Γρίβα να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία των φιλοξενούμενων…  Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 76΄, όταν η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα o Βαζ στο 80΄ για να κάνει το 0-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Άλβες (65′ Τσαγκαλίδης), Παπατόλιος (75′ Μπόρχες), Κωνσταντινόπουλος (93′ Κόκκορης), Μοζέρ (93′ Μαβινγκά), Μπακαγιόκο, Παυλίδης, Τάτος, Γρίβας (65′ Φελίπε), Λουκίνας

ΚΗΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Γκοτοβός, Μκρτσιάν, Να, Βαζ (82′ Τζέλη), Οικονομίδης (58′ Αγγελόπουλος), Παπασάββας, Φελίπε Σόουζα (72′ Τετέι), Κουιρουκίδης (82′ Σωτηράκος), Καλλέργης (72′ Παυλάκης).

Χανιά – Καλλιθέα 0-0

Σε μία ακόμα εντός έδρας ισοπαλία υποχρεώθηκαν τα Χανιά, σ΄αντίθεση με την Καλλιθέα που βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με τον Λεβαδειακό… Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 9΄ είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με το σουτ του Βασιλόγιαννη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Στρέζο.

Με το πέρας της ώρας οι Κρητικοί ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 24΄, με το σουτ του Τριανταφυλλάκου να αποκρούεται από τον Στρέζο. Στο 32΄ η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου προσπάθησε να γίνει απειλητική για την εστία του Κουτζαβασίλη, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Ρώσση δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Από το διάστημα εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Στο β΄ μέρος οι Κρητικοί αύξησαν την πίεση τους, με τον στόχο τους να μην είναι άλλος από το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 53΄ η κεφαλιά του Πατάπη έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Στρέζου, ενώ στο 60΄ ο Μασούρας δεν κατάφερε από καλή θέση να σκοράρει. Με το πέρας της ώρας, η πίεση από πλευράς Χανίων ολοένα και αυξανόταν χωρίς όμως να μπορεί να μετουσιωθεί σε κάποιο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 76΄, το φάουλ όμως του Μπαϊροβιτς αποκρούστηκε από τον Στρέζο, με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Πατάπης, Τσαμούρης (73' Κολλάς), Ζιούλης, Φόμπι (46' Βάρκας), Μασούρας (63' Παναγιωτούδης), Κάρλος (90'+2 Nικόλης), Κογιέτε, Τριανταφυλλάκος (63' Παράνο), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Βασιλούδης (71' Ρέντζας), Ρώσση, Ευαγγέλου, Κύργιας, Μπουλούλης, Σαντάνα (78' Μαρουκάκης), Μανθάτης (46' Κονέ), Ντεμέτριους (70' Νάτσης), Μάλτσι (39' λ. τρ. Τσιντώνης), Κυνηγόπουλος.

Διαγόρας – Αιγάλεω 1-1

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Διαγόρας και Αιγάλεω, σ΄ένα ματς που από το 70΄ κι έπειτα ήταν ανοιχτό, αλλά χωρίς πολλές φάσεις. Το «Σίτι» ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και μόλις στο 3΄είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς, με το σουτ του Αναστασίου να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μπίντση.

Από το σημείο εκείνο και μετά, το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 31΄, όταν η σέντρα του Μπαστιάνου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του τέρματος του Σικαλιά. Στο διάστημα που ακολούθησε ο ρυθμός του ματς έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς. Όλα αυτά μέχρι το 44΄, όταν ο Χοτζάλλι από καλή θέση πλάσαρε ψηλά άουτ,  ενώ ένα λεπτό αργότερα διαγώνιο σουτ του Δημητριάδη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μπίντση, με το 0-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 51΄ το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη άνοιξε το σκορ, χάρη σε πλασέ του Δημητριάδη. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ οι Ροδίτες είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σινγκ για να προηγηθούν στο σκορ. Από το σημείο εκείνο και μετά ο «γηραιός» πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο κι έγινε στο 77΄ όταν μετά από κόρνερ του Τσιαντούλα, ο Καρατάσιος ήταν αυτός που έκανε το 1-1. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για να φτάσουν στο 2-1, ωστόσο το υπάρχον σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ματς.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τοπάλ, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης, Γιώργου, Μουμίν, Λαμπίρης (62’ Μιράντα), Τσιαντούλας (90+1’ Μπούμπας), Σινγκ, Μπαστιάνος.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Καλύβας, Βλάχος, Λάσκαρης (78’ Πιαστόπουλος), Καθάριος, Δημητριάδης (88’ Βουκελάτος), Χοτζάλι (70’ Τριμμάτης), Τσιλιγκίρης (78’ Αρναρέλλης), Σέχου.

Καραϊσκάκης – Ρόδος 2-1

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στην Άρτα, με τον Καραϊσκάκη να παίρνει μια νίκη «χρυσάφι», στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Η Ρόδος ήταν αυτή που στα πρώτα λεπτά του ματς πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο να κάνει το 0-1.

Αρχικά στο 8΄ με την κεφαλιά του Σταματελόπουλου να φεύγει άουτ και εν συνεχεία στο 9΄, όταν ο Τσάβες βρέθηκε τετ α τετ με τον Λάζαρεβς, το πλασέ του όμως δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Επτά λεπτά αργότερα τα «ελάφια» απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά με την κεφαλιά του Σταματελόπουλου να μην έχει την κατάληξη που θα ήθελε. Από το σημείο εκείνο και μετά, η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου άρχισε να ισορροπεί τον ρυθμό του αγώνα και στο 31΄ είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-0, το σουτ όμως του Νταλακούρα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Θεοδωράκη. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Ηπειρώτες ανέβασαν την απόδοση τους και μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς στο 47΄ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, χάρη τέρμα του Ντοναλντόνι. Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, η ομάδα της Άρτας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 49΄ άγγιξε το 2-0, το πλασέ όμως του Νταλακούρα δεν είχε την τύχη που θα ήθελε… Αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου στο 85΄, με τον Μακρυδημήτρη να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 97΄ κατάφεραν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ντοναλντόνι με κεφαλιά αυτή τη φορά να κάνουν το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Λάζαρεβς, Πριόνας, Γιαννιώτης, Πέδρο Ενρίκε, Βαφειάδης, Κρισμάρεβιτς (51’λ.τρ. Γαλεάδης), Ντοναλντόνι, Ναζίμ, Κορέλας (90+1’ Μερτύρης), Δερμιτζάκης (15’ λ.τρ. Νταλακούρας), Τάμπας.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Μαρτσάκης, Μπότος (60’ Αδαμάκης), Σάαντο (80’ Μακρυδημήτρης), Καραγεωργής (60’ Μίγγος), Μάρκοβιτς (60’ Βουργουτζής), Χύσι, Δελαπόρτας, Σταματελόπουλος (77’ Σουλάι), Τσάβες, Παπάζογλου.

Αστέρας Βλαχιώτη – Ηρόδοτος 1-3

Την πρώτη του νίκη εκτός έδρας και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηρόδοτος στην Σπάρτη αποτέλεσμα που τον διατηρεί «ζωντανό» στην μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Ηρακλείου με τον  Δημήτρη Τριβιζιδάκη στον πάγκο της… ήταν αυτή που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς.

Πιο συγκεκριμένα στο 16΄ οι Κρητικοί κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Ποζατζίδη. Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, το συγκρότημα του Κώστα Βελιτζέλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 26΄ το σουτ που επιχείρησε ο Σοκολάροφ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Λάκωνες, το πέτυχαν στο 41΄ οι Ηρακλειώτες με τον Ποζατζίδη να ζευγαρώνει τα προσωπικά του γκολ, αλλά και αυτά της ομάδας του…

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού να μπαίνει με τον καλύτερο τρόπο στο ματς καθώς στο 58΄ o Ποζατζίδης με το τρίτο του προσωπικό γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Οι γηπεδούχοι όντας πλέον πίσω στο σκορ με τρία γκολ έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και θα τους έδινε την δυνατότητα, να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Αυτό ήρθε στο 90΄ με την προβολή του Φλένσμπουργκ, ωστόσο ήταν πλέον αργά, καθώς παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών της ομάδας της Πελοποννήσου, το υπάρχον σκορ διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ματς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Κώστας Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Άλβαρες, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Αναστασόπουλος, Μαϊσουράντζε, Σοκολάροφ, Ουρτάδο, Τσίπρας, Παπούλης, Φλένσμπουργκ.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Δημήτρης Τριβιζαδάκης): Δήμιζας, Κυριακίδης, Αρναούτογλου, Κόρτσαμ, Μακρυδάκης, Γκόμες, Αρκιλέσι, Καντέ, Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης.