Η κακοκαιρία «Ελπίδα» άφησε το…αποτύπωμά της (και) στο «Θεόδωρος Κολοκτρώνης» με το χιόνι να καλύπτει το τερέν.

Ωστόσο οι άνθρωποι του Αστέρα έδωσαν μεγάλη μάχη για να κρατήσουν τον αγωνιστικό χώρο σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση και ο διαιτητής έλαβε την απόφαση να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Το ματς όπως ήταν φυσιολογικό δεν είχε ρυθμό, παρά τη διάθεση των παικτών να τρέξουν και να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα. Ο Απόλλων υπήρξε πιο δραστήριος απ΄τους γηπεδούχους και πήρε μονοπώλιο τις καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Παμλίδης σε δύο περιπτώσεις (10΄- 21΄) δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παπαδόπουλο με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να μπλοκάρει την μπαλα.

Και οι δύο επόμενες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν από πλευράς φιλοξενούμενων. Στο 28΄σουτ του Γιακιμόβσκι κατέληξε εκτός εστίας, ενώ την ίδια τύχη είχε κι ένα ευθύβολο σουτ του Παμλίδη στο 41΄

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι Αρκάδες στο β΄ημίχρονο. Στο 46΄«άγγιξαν» το γκολ όταν έπειτα από σέντρα του Άλβαρες, κεφαλιά του Κρεσπί χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο…καπάκι σουτ του Σονί πρόλαβε να απομακρύνει ο Γιακιμόβσκι προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 54΄με τον Σίτο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

«Πάγωσαν» με Βέρχουλστ

Αμέσως μετά το δεύτερο δοκάρι των γηπεδούχων ο Βέρχουλστ σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Σίτο, έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε να΄χει χάσει τελειώς τις αισθήσεις του κόβωντας το αίμα όλων.

Αμέσως έσπευσαν στο σημείο ταχύτατα τα ιατρικά τιμ και των δύο ομάδων και αφού δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες στον Βέλγο πορτιέρο εν τέλει αποχώρησε με φορείο και  κολλάρο στο λαιμό.

Προϊόντος του χρόνου αναχώρησε για το νοσοκομείο της Τρίπολης, χωρίς σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις – κι όσα μεταφέρθηκαν κατά τη διάρκεια της μετάδοσης απ΄τη NOVA -  να εμπνέει ανησυχία η κατάστασή του.

Η πίεση του Αστέρα απέφερε καρπούς στο 88΄. Ο Καρμόνα με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε μέσα στην περιοχή, πάσαρε στον Βαλιέντε κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη (1-0) δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Κάστανο, Χριστόπουλος, Καρμόνα, Μουνάφο (74΄Καπίγια), Κανελλόπουλος (46΄Κρεσπί), Σίτο (74΄Ιγκλέσιας), Σόνι (93΄Μπενίτο), Ριέρα (46΄Βαλιέντε), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάρκο Γκρότε):  Βέρχουλστ (59΄Κότσαρης), Ντεντάκης, Άλβες (46΄Τσιλούλης), Ρόγκνε, Τουτουαρίμα, Γιακιμόβσκι, Κάστρο, Παπαγεωργίου (68΄Λισγάρας), Φατιόν, Σίγκνεβιτς, Παμλίδης (84΄Γιαννιώτας).

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3):

Ο Χοσέ Λουίς Βαλιέντε πέτυχε το «χρυσό» - γκολ της νίκης του Αστέρα και ασφαλώς παίρνει τον τίτλο του «man of the mach». Ο Ισπανός μέσος έδωσε άλλο…αέρα στον Αστέρα με την είσοδό του στο β΄ημίχρονο και βρήκε δίχτυα λίγο πριν απ΄το φινάλε πετώντας στο…καναβάτσο τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Γίνε Πρόεδρος:

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης, Νίκος Παπαδόπουλος, «κατέβασε τα ρολά» σε δύο περιπτώσεις στο α΄ημίχρονο σε δύο επικίνδυνα σουτ του Παμλίδη και κράτησε ανέπαφη την εστία του, σε ένα ματς που όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ θα έβαζε και γερή υποθήκη για τη νίκη.

Lockdown:

Ο Γιώργος Παμλίδης υπήρξε ο πιο δραστήριος παίκτης του γηπέδου στο α΄ημίχρονο, αλλά παρουσιάστηκε «τσακωμένος» με το γκολ και αυτομάτως υπήρξε και μοιραίος. Ο Απόλλων Σμύρνης είχε πέντε τελικές προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο εκ των οποίων οι τέσσερις προήλθαν από τα πόδια του 28χρονου επιθετικού. Πολύ λάδι κι από...τηγανίτα τίποτα!

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τσαγκαράκη (Χανίων). Σε ένα δύσκολο ματς λόγω των καιρικών συνθηκών ο Κρητικός ρέφερι έβγαλε χωρίς θέματα το ματς και χωρίς τη δύσκολη φάση.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ο Αστέρας πήρε μια νίκη βγαλμένη από ατόφιο χρυσάφι που τον φέρνει στους 26 βαθμούς και στην έκτη θέση της βαθμολογίας με συγκάτοικο τον ΟΦΗ. Βάσει εικόνας στο β΄ημίχρονο οι Αρκάδες άξιζαν τη νίκη. Ο Απόλλων πάλεψε το ματς, αλλά πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά του το διάστημα της υπεροχής του στο α΄ημίχρονο και την ολιγωρία στην άμυνα λίγο πριν το φινάλε.