Επειτα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Premier League, η ομάδα του Τόμας Τούχελ επέστρεψε στις νίκες και με αγώνα περισσότερο έπιασε την Λίβερπουλ στο Νο2 της Premier League. Αν και βρέθηκαν να χάνουν, οι Μπλε γύρισαν την κατάσταση κόντρα στην Αστον Βίλα [δεν ήταν στον πάγκο λόγω Covid-19 ο Τζέραρντ] με τον Ρομέλου Λουκάκου να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τις 11 Σεπτεμβρίου - όταν το είχε κάνει και πάλι σε βάρος των Χωριάτων. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ζορζίνιο, που με δύο γκολ από τη βούλα, έφτασε τα 6 στην PL.

Στο 28’ στην προσπάθειά του να διώξει ο Ρις Τζέιμς έστειλε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Μεντί, όμως οι Μπλε απάντησαν πριν έρθει το ημίχρονο. Στο 34’ ο Κας έκανε πέναλτι στον Χάντσον-Οντόι και ο Ζορζίνιο έστειλε από την άλλη γωνία τον Μαρτίνες (1-1). Στο ημίχρονο, ο Τούχελ έριξε στο ματς τον Λουκάκου και ο Βέλγος φορ τον δικαίωσε στο 56’ όταν έκανε καταπληκτική κίνηση και μετά τη σέντρα του Χάντσον-Οντόι έγραψε με κεφαλιά το 1-2. Στο 93’ ο πρώην άσος της Ιντερ έφυγε στην κόντρα, ο Κόνσα μπορούσε μόνο να τον ανατρέψει και αυτό έκανε και ο Ζορζίνιο από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-3 υπέρ της Τσέλσι.

Αστον Βίλα - Τσέλσι 1-3