Ο Άρης έκανε το 2/2 κόντρα στον ΟΦΗ για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος, τσεκάροντας το εισιτήριο του για τους «8».

Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο στο Ηράκλειο και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες κόντρα σε έναν ΟΦΗ που έπαιξε με δέκα παίκτες όλο το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, λόγω της αποβολής του Μεγιάδο στο 44'.

Το SDNA δίνει το βραβείο του MVP στον Λούκας Σάσα, τον οποίο υποβοήθησαν - ο καθένας προσφέροντας στον δικό του τομέα - οι Φαμπιάνο και Καμαρά.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες και η κριτική του SDNA στους ποδοσφαιριστές του Άρη:

Κουέστα | 7
Σταθερός στις εξόδους του στις σέντρες που αντιμετώπισε στο πρώτο μέρος, παρών στις δύο φάσεις του ΟΦΗ (κεφαλιά Τοράλ, σουτ Στάικου) στο δεύτερο ημίχρονο, όπου απέκρουσε σωστά και αποτελεσματικά. Μια καλή εμφάνιση για τον Ισπανό.

Σούντγκρεν | 7
Ο Σουηδός μπακ επανέφερε τη συνέπεια, τη συγκέντρωση και την αποτελεσματικότητα - σε άμυνα και επίθεση - για τον Άρη στο δεξί άκρο της άμυνας. Άλλη μια εμφάνιση που «φωνάζει» ότι το να λείπει από την 11άδα είναι τεράστια πληγή για τον Μάντζιο.

Φαμπιάνο (75') | 7
Εξαιρετικός για άλλη μια φορά ο Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός, που απορρόφησε οποιαδήποτε συνθήκη πίεσης χάρη στην ψυχραιμία, την εμπειρία και την ωριμότητα του.

Μπράμπετς | 6
Σταθερός ο Τσέχος στόπερ, δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την κρητική επιθετική γραμμή.

Γκάνεα | 5
Ναι μεν συνολικά ο Άρης δεν είχε ιδιαίτερες επιθετικές διαθέσεις απόψες, μένοντας στο προβάδισμα του πρώτου αγώνα (3-1), ωστόσο και πάλι ο Ρουμάνος μπακ δεν κατάφερε να διακριθεί στις προσπάθειες του.

Σάσα | 8
Ο κορυφαίος του Άρη απόψε, επιστρέφοντας μετά από καιρό στα περυσινά του στάνταρ. Ποια είναι αυτά; Να προσθέτει στο ασταμάτητο τρέξιμο του και τις επικίνδυνες προωθήσεις του, τις τελικές, τις συνεργασίες στην επίθεση και τις ασίστ, όπως αυτή στον Καμαρά για το 0-2.

Τζέγκο | 6
Έκλεισε διαδρόμους καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να διεισδύσει σε καμία περίπτωση από τον άξονα. Δεν είχε επιθετικές βλέψεις, αφήνοντας αυτό το πόστο σε Ντιαγέ και Σάσα.

Ντιαγέ (64') | 5
Κουρασμένος σε σχέση με προηγούμενες «φρέσκες» εμφανίσεις του, αντικαταστάθηκε στην πρώτη διπλή αλλαγή του Μάντζιου λίγο μετά τη μία ώρα παιχνιδιού.

Ιτούρμπε (64') | 6
Πολύ τρέξιμο σε άμυνα και επίθεση για τον Παραγουανό winger που προσέφερε πολλά στο πλάνο της ομάδας του στο Ηράκλειο. Αντικαταστάθηκε και αυτός στο 64ο λεπτό.

Γκάμα (75') | 6
Σκόρερ και πάλι, για τέταρτη φορά το μήνα Δεκέμβριο. Ο Πορτογάλος ήταν αυτός με το έργο να επικοινωνεί με τον Καμαρά κατά τις αντεπιθέσεις του Άρη, αν και το γκολ το βρήκε από τα έντεκα βήματα και πάλι.

Καμαρά (84') | 7
Παρά το σαφές πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, ο Μαυριτανός φορ ήταν και πάλι έξοχος στο κράτημα μπάλας αλλά και στις κινήσεις στο χώρο, μετατοπίζοντας τον κίνδυνο στην περιοχή του ΟΦΗ με μεγάλη ευκολία. Απόψε βρήκε και γκολ, γράφοντας το 0-2 σε αντεπίθεση και κλείνοντας το βιβλίο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Ματίγια (64') | 6
Αρκετά θετική εμφάνιση από τον Ισπανό, που έδωσε πνοή στο κουρασμένο κέντρο του Άρη, κάνοντας καλή άμυνα και προωθώντας σωστά τη μπάλα στη επίθεση.

Λούμορ (64') | 6
Μπήκε σε ρόλο δεξιού winger, μιας και ο Μάντζιος δεν είχε άλλον να βάλει στη θέση του Ιτούρμπε. Επέδειξε διάθεση και έτρεξε αρκετά.