Εύκολο απόγευμα είχαν οι ποδοσφαιρστές του Δημήτρη Καλαϊτζίδη που κέρδισαν με το επιβλητικό 7-0 της αδύναμης Καβάλας που σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να βρει το παρθενικό της γκολ στο πρωτάθλημα.

Με το τρίποντο αυτό οι Κοκκινόμαυροι έφτασαν τους 8 βαθμούς και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Απόλλωνα Πόντου είχε φτάσει το σκορ στα επίπεδα του 5-0 από το πρώτο 45λεπτο. Φράγκος και Ζαχαράκης στο 16' και στο 19' αντίστοιχα διαμόρφωσαν σχετικά γρήγορα το 2-0, με τον Σουντουρά στο 26' να σημειώνει το τρίτο γκολ. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Αμαραντίδης στο 38' και ο Σουντουρά με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 40' ανέβασαν το σκορ στο 5-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το γκάζι σκοράροντας δύο τέρματα με τον Ενομό στο 66' και στο 75' που διαμόρφωσαν το τελικό 7-0.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας (77′ Πολίτης), Μαλουμαντσόκο, Σουντουρά, Ενομό, Μπαργκάν (46′ Δαλιανόπουλος), Παπαϊωάννου (46′ Ξιφιλίνος), Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Φράγκος, Ελλέ

Καβάλα (Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Χατζηγεωργίου, Κλεπουσνιώτης, Θαλλασινός, Γιαννάκος, Λαμπαδίτης, Βορδοναράκης, Περτζεμλίδης, Ταχτατζίδης (77′ Δραγανίδης), Απόσογλου, Καμαρίδης.