Ήταν που ήταν βαθμολογικά κρίσιμο το ματς και για τις δύο ομάδες δεδομένου πως αμφότερες προέρχονταν από άσχημα αποτελέσματα, «έσκασε» πριν από τη σέντρα και το εκατέρωθεν ντεμαράζ ανακοινώσεων με επίκεντρο τον ορισμό του διαιτητή Ευαγγέλου για να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το «θερμόμετρο» της…αδρεναλίνης.

Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με πρωταγωνιστή – σκόρερ τον Ντέιμπι Φλόρες.

Ο μέσος από την Ονδούρα με ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πίριτς που είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του (1-0) χωρίς να προλάβει να κάνει ούτε την…προσευχή του.

Γκολ χάρμα  - οφθαλών που έβαλε τον Παναιτωλικό στη θέση του οδηγού και συγχρόνως, του έδωσε άλλα vibes, ή αλλιώς το ψυχολογικό πλεονέκτημα εν όψει της συνέχειας του ματς.

Σταδιακά ο Ατρόμητος άρχισε να παίρνει μέτρα στον γήπεδο, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ήταν…φλύαροι και παντελώς ακίνδυνοι. Οι γηπεδούχοι τους κρατούσαν μακριά από τα καρέ τους, έκλεισαν αποτελεσματικά όλους τους χώρους και επί της ουσίας δεν απειλήθηκαν.

Μία σέντρα – σουτ του Κουλούρη (36΄) που έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα, ήταν η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Περιστερίου στο πρώτο 45λεπτο.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Παράσχος προχώρησε στην πρώτη αλλαγή. Ο Σπιριντόνοβιτς πήρε την θέση του Στρούγγη και συγχρόνως η διάταξη του Ατρόμητου γύρισε από 3-5-2 σε 4-3-3, με τους Σπιριντόνοβιτς, Μπεντινέλι στα δύο άκρα και τον Κουλούρη στη κορυφή της επίθεσης.

Οι Περιστεριώτες ανέβασαν ταχύτητα κι αφού χτύπησαν δις το καμπανάκι στους γηπεδούχους με τους Κουλούρη (49΄) και Χαρίση (52΄) ισοφάρισαν στο 55΄. Έπειτα από κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς ο Μαυρομμάτης βρέθηκε ξεμαρκάριστος στο ύψος του πεναλτί και με κοντινό σουτ βρήκε δίχτυα (1-1).

Ο Ατρόμητος είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια του, έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να΄ναι πιο επικίνδυνος.

Ο Παναιτωλικός δεν είχε την φρεσκάδα του α΄ημιχρόνου, ωστόσο ο Καρέλης έφερε σε θέση ισχύος εκ νέου τα «καναρίνια».

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς στο 78΄, μετά από σέντρα του Χουχούμη και άστοχη απομάκρυνση της μπάλας από τον Σάλομον, με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πίριτς και πέτυχε το «χρυσό» - γκολ της νίκης (2-1) για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες (75΄Καρέλης), Φλόρες, Μπαρμπόσα (75΄Τσιγγάρας), Ντουάρτε (96΄Περέιρα), Μεντόσα (93΄Λούι), Βέργος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46΄Σπιριντόνοβιτς), Χατζησαϊας, Μαυρομάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης (77΄Νάτσος), Σάλομον, Ντένιτς (86΄Τζαβίδας), Μπεντινέλι (77΄Βασιλαντωνόπουλος), Κουλούρης.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3):

Ο Νίκος Καρέλης είχε κάτι απ΄το «άγγιγμα του Μίδα» και μόλις στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αμέσως μετά την είσοδό του ως αλλαγή στο παιχνίδι συνδέθηκε με τα δίχτυα. Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε το γκολ που ο Παναιτωλικός «εξαργύρωσε» με το πολύτιμο «τρίποντο» της νίκης και συγχρόνως εξιλεώθηκε για τα...άχαστα γκολ που δεν έβγαλε στο προηγούμενο ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Γίνε Πρόεδρος:

Ο Ντέιμπι Φλόρες πέτυχε ένα γκολ – «ζωγραφιά» που έχει ήδη κερδίσει μια θέση στα κορυφαία της φετινής παράστασης του πρωταθλήματος. Εκτός απ΄το πανέμορφο τέρμα ο μέσος από την Ονδούρα έβγαλε μεγάλη ένταση κι ενέργεια και σε ένα ακόμα φετινός ματς υπήρξε ο κινητήριος μοχλός των Αγρινιωτών στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Άξιος!

Lockdown:

Ο Στέφανος Στρούγγης χρεώνεται την κακή απόκρουση με το κεφάλι που έδωσε τη δυνατότητα στον Φλόρες να πιάσει το εντυπωσιακό γυριστό σουτ και να σκοράρει. Ο 24χρονος στόπερ δεν «κούμπωσε» όπως θα περίμενε ο προπονητής του στο σχήμα με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

Μπορεί ο ρέφερι Άγγελος Ευαγγέλου να αποτέλεσε το «κόκκινο πανί» για τους ανθρώπους του Παναιτωλικού από τη στιγμή που η ΚΕΔ του έδωσε το «φύλλο πορείας» για το Αγρίνιο, ωστόσο ο Αθηναίος διαιτητής έβγαλε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα το ματς. Σωστά ακυρώθηκε – μέσω VAR - το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καρέλη στο 80΄αφού ο Έλληνας επιθετικός χρησιμοποίησε το χέρι του.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Νίκη – «χρυσάφι» για τον Παναιτωλικό που αυτή τη φορά δεν πέταξε εκ νέου βαθμούς σε ματς που προηγήθηκε, όπως συνέβη σε προηγούμενους αγώνες μέσα στο σπίτι. Οι Αγρινιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο α΄ημίχρονο και παρότι στην επανάληψη δεν έβγαλαν την ίδια ενέργεια, απέδειξαν πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη.

Με άδεια χέρια έφυγε ο Ατρόμητος απ΄το Αγρίνιο. Η κάκιστη εμφάνιση στο α΄μέρος τον έφερε με την πλάτη στον τοίχο. Παρά την αντίδραση που έβγαλε στο β΄ ημίχρονο, πλήρωσε ακριβά τα συνεχόμενα λάθη στην άμυνα, δείχνει ανήμπορος να γυρίσει το...κουμπί και μπλέκει σε σοβαρές περιπέτειες που κανείς δεν φανταζόταν στο ξεκίνημα της σεζόν.

Μια εικόνα – χίλιες λέξεις:

Ο Ντέιμπι Φλόρες με εντυπωσιακό ψαλίδι έχει στείλει την μπάλα «συστημένη» στα δίχτυα του Ατρόμητου και το πανηγυρίζει δεόντως (in the air) κι έτσι όπως ακριβώς...σηκώνει η περίσταση για τέτοια γκολάρα!

Ο Καρέλης «τραγούδησε» τα… κάλαντα και εκτέλεσε τον Ατρόμητο!