Μπήκε στο γήπεδο κέρδισε εύκολα και επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός μετά την άδικη ήττα από την ΑΕΚ. Το 2-0 με τον Ατρόμητο μοιάζει λίγο για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που έκανε αυτό που έπρεπε. Ετσι πρέπει να κερδίζει ο Παναθηναϊκός. Με κυριαρχικό ποδόσφαιρο με άνεση και χωρίς να έχει κανένα άγχος στο τέλος, αφού το ματς είχε κριθεί από το 74 όταν ο Παλάσιος πέτυχε το 2-0.

Για 90 λεπτά μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο. Ο Παναθηναϊκός. Η άλλη ομάδα, ο Ατρόμητος ήρθε στην Λεωφόρο για να καταστρέψει, αλλά το ποδόσφαιρο νίκησε! Ολη την εβδομάδα έγιναν διάφορα προκειμένου οι παίκτες του Παναθηναϊκού να παίζουν πιο έξυπνα και να είναι συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Αυτό έγινε κόντρα στον Ατρόμητο, που δεν είχε ούτε μία φάση σε όλο το παιχνίδι.

Ο Γιοβάνοβιτς είχε πει όταν είχε έρθει ότι θέλει να κάνει τον Παναθηναϊκό να παίζει κυριαρχικό ποδόσφαιρο και αυτό το βλέπουμε. Η βαθμολογία δεν λέει την αλήθεια, διότι ο Παναθηναϊκός έχει χάσει παιχνίδια που δεν έπρεπε να χάσει με κορυφαίο το τελευταίο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Αν μη τι άλλο αυτό που βλέπουμε σε κάθε αγωνιστική είναι τον Παναθηναϊκό να είναι κυρίαρχος. Σε άλλα παιχνίδια κάνει αρκετές φάσεις, σε άλλα όχι σίγουρα όμως το προσπαθεί έχοντας αυτός την μπάλα στα πόδια του.

Το ίδιο έγινε και με τον Ατρόμητο. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έψαχνε τρόπους να βάλει γκολ στο …πούλμαν του Παράσχου, βρήκε την στιγμή του και ο Καρλίτος που ξέρει να την στέλνει στα δίχτυα έκανε την δουλειά του. Από εξαιρετική σέντρα του Αϊτόρ έκανε κίνηση στην πλάτη του Χατζηισαία, που τον έχασε και με κεφαλιά ο Ισπανός killer την έστειλε στη γωνία και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βγήκε για να τελειώσει το ματς, αλλά με βάση τις ευκαιρίες άργησε να το τελειώσει. Το έκανε ο Παλάσιος με εξαιρετική κίνηση από αριστερά απέφυγε τους αντιπάλους του και με σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Γιαννιώτη. Με το 2-0 στο 74 τελείωσαν όλα και στη συνέχεια όλα ήταν διαδικαστικά.

Ο Παλάσιος το είχε ανάγκη το γκολ μετά την μεγάλη ευκαιρία που έχασε με την ΑΕΚ και για να πάρει πάνω του ψυχολογικά. Οσο περνάει ο καιρός φαίνεται, ότι προσαρμόζεται. Το έχει το ένας με έναν είναι μπουκαδόρος, το γκολ του λείπει και αν αυτό το βρίσκει πιο συχνά τότε θα είναι και πιο καθοριστικός για την ομάδα. Είναι σημαντικό ότι βρίσκεται στις ευκαιρίες στα τελευταία παιχνίδια. Θα ήταν ανησυχητικό αν δεν βρισκόταν στις φάσεις. Όταν ένας παίκτης είναι κοντά στο γκολ μην τον φοβάσαι, να ανησυχείς για τον παίκτη, που είναι μακριά από τις ευκαιρίες, που κάνει η ομάδα του.

Και ο Αϊτόρ ήταν καλός και κυρίως καθοριστικός με την σέντρα, που έκανε στον Καρλίτος στο πρώτο γκολ, αλλά κορυφαίος όλων ήταν ο Λούκας Βιγιαφάνιες. Αυτό τον «Βίγια» περιμέναμε να δούμε όταν επέστρεψε πέρυσι και έστω και αργά τον βλέπουμε, αφού ο Γιοβάνοβιτς σε αυτό το 4-3-3 του έχει βρει τον ρόλο που τον βοηθάει να φαίνεται. Δεν είναι μόνο ότι βοηθάει δημιουργικά την ομάδα, είναι και η διάθεση που δείχνει, αφού όποτε έχανε την μπάλα η ομάδα ήταν ο πρώτος που έτρεχε να την κλέψει και το έκανε με επιτυχία αρκετές φορές.

Πέρα από το 2-0 την άνετη νίκη κόντρα σε μία ομάδα, που πριν λίγο καιρό κέρδισε τον ΠΑΟΚ, έφερε ισοπαλία στην αρχή με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και έχασε από την ΑΕΚ χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, υπάρχει και κάτι άλλο πολύ σημαντικό για τη συνέχεια.

Η ομάδα έχει ισορροπία στο παιχνίδι της και ο αντίπαλος δύσκολα τις κάνει φάσεις. Μέχρι τώρα συνήθως μία φάση γινόταν και έτρωγε γκολ η ομάδα, με την επιστροφή του Σένκεφελντ και την ταχύτητά του αυτό μπορεί να διορθωθεί. Ο Ολλανδός έπαιξε δέκα λεπτά και πλέον είναι εδώ για να βοηθήσει την ομάδα. Χθες ο Ατρόμητος δεν έκανε ούτε μία φάση.

Αυτό που έπρεπε έγινε, πάμε παρακάτω. Το 4-3-3 του Γιοβάνοβιτς βοηθάει πολύ την ομάδα να είναι κυρίαρχη και να παίρνει νίκες στα τελευταία 4 από τα 5 παιχνίδια και το ένα αυτό με την ΑΕΚ το έχασε άδικα. Αυτό που χρειάζεται είναι ο Παναθηναϊκός να συνεχίζει να κάνει τέτοιες νίκες, με άνεση, με κυριαρχικό ποδόσφαιρο με διαφορετικούς πρωταγωνιστές κάθε φορά.

*Φυσικά η βαθμολογική θέση είναι δυσάρεστη για τον Παναθηναϊκό. Η εικόνα της ομάδας δεν την δικαιολογεί και σε κάνει να πιστεύεις, ότι αν συνεχίσει έτσι θα ανέβει και στο τέλος θα πετύχει το αυτονόητο, να βγει στην Ευρώπη. Διότι για μένα για τον Παναθηναϊκό δεν είναι επιτυχία αν βγει η ομάδα στην Ευρώπη, είναι το αυτονόητο. Επιτυχία για τον Παναθηναϊκό είναι μόνο οι τίτλοι.

*Σε ένα παιχνίδι που όλα κύλησαν ομαλά ήρθε αυτός ο Διαμαντόπουλος και στο πρώτο ημίχρονο ξέχασε να βγάλει κάρτες δύο φορές στον Χαρίση και μία στον Στρούγγη. Το έχω ξαναπεί. Ολοι οι Ελληνες διαιτητές στα σπίτια τους. Μόνο ξένοι στα παιχνίδια της Σούπερ Λίγκα.

*Νομίζω ότι έχει περάσει σε όλους το μήνυμα στο Κορωπί ότι θα παίζουν όσοι είναι σωστοί στην προπόνηση και στα παιχνίδια , δίνουν την ψυχή τους και υπακούουν χωρίς δεύτερη κουβέντα στα θέλω του Γιοβάνοβιτς. Οσοι κάνουν μουτράκια που δεν παίζουν και βάζουν την πάρτη τους πάνω από τον Παναθηναϊκό αργά, η γρήγορα θα δουν την έξοδο.