Στο τέλος της ημέρας, η Ίντερ είχε 17 τελικές (θα ήταν πολύ περισσότερες αν δεν είχε αποβληθεί ο Μπαρέλα στο 64ο λεπτό), είχε μεγαλύτερη κατοχή (55-45) και περισσότερα κόρνερ.

Ωστόσο, στους σημαντικούς δείκτες, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε βρει δύο γκολ, είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες και έβαλε στο σακούλι τους τρεις βαθμούς και την πρωτιά του ομίλου.

Τι κι αν έπαιζε δίχως τον Καρίμ Μπενζεμά; Αυτή τη στιγμή η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι λειτουργεί σαν μία καλοκουρδισμένη μηχανή, που βρίσκει λύσεις σε ότι συνθήκες κι αν προκύψουν.

Η Ίντερ μπήκε θαρραλέα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», όμως τα πόδια της κόπηκαν στο 17ο λεπτό όταν ο Τόνι Κρόος με τηλεκατευθυνόμενη ρουκέτα με το αριστερό νίκησε τον Χαντάνοβιτς κι έκανε το 1-0.

Στο ημίχρονο η στατιστική έλεγε 13 τελικές για την Ίντερ (καμία ομάδα δεν έκανε περισσότερες απέναντι στην Ρεάλ στο σπίτι της), όμως το σκορ θα μπορούσε να είναι κάλλιστα 2-0 στην ανάπαυλα, αφού ο Βινίσιους σημάδεψε το δοκάρι λίγο πριν βγει το ημίχρονο.

Η Μπαρέλα απείλησε με ισοφάριση στις αρχές της επανάληψης (48’), όμως όσο περνούσε η ώρα, ήταν φανερό ότι η Ρεάλ Μαδρίτης έφερνε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Η ανόητη αποβολή του Μπαρέλα για χτύπημα στον Μιλιτάο άλλαξε τις ισορροπίες και μαζί την εικόνα του ματς.

Η σούπερ αλλαγή της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Μάρκο Ασένσιο έκανε το 2-0 ερχόμενος ξανά από τον πάγκο (79’) με ένα φανταστικό σουτ και η βασίλισσα πήρε άξια την πρωτιά, απέναντι σε μία Ίντερ που έδειξε ένα επίπεδο κάτω στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο (71’ Καμαβινγκά), Κρόος (78’ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Βινίσιους (80’ Αζάρ), Ροντρίγκο (78’ Μάρκο Ασένσιο), Γιόβιτς (78’ Μαριάνο Ντίας)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόσιο, Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Ντάμφρις (46’ Ντιμάρκο), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (60’ Βιντάλ), Τσαλχάνογλου (59’ Βεσίνο), Πέρισιτς, Τζέκο (60’ Αλέξις Σάντσες), Μαρτίνες (66’ Γκαλιαρντίνι).

Αλύγιστη Σέριφ, έμεινε όρθια και στην Ουκρανία!

Αν κάποιος έλεγε στους Μολδαβούς, ότι σε όμιλο με Ρεάλ Μαδρίτης, Ίντερ, Σαχτάρ Ντόνετσκ θα έκαναν στο τέλος 7 βαθμούς και θα έχαναν οριακά την πρόκριση στις λεπτομέρειες από τους Ιταλούς, είναι δεδομένο ότι θα τον περνούσαν για τρελό.

Η Σέριφ Τίρασπολ έμεινε όρθια και στην Ουκρανία (1-1 με την Σαχτάρ Ντόνετσκ) και θα συνεχίσει την πορεία της στα νοκ-άουτ του Europa League.

Με τους Αθανασιάδη και Κολοβό στο αρχικό σχήμα, η Σέριφ δέχθηκε μεγάλη πίεση στο πρώτο μέρος που μεταφράστηκε στο 1-0 με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Φερνάντο(42’).

Ωστόσο, στην επανάληψη το παιχνίδι ισορρόπησε. Ο Αθανασιάδης με τις αποκρούσεις του κράτησε τους Μολδαβούς στο παιχνίδι κι εκείνοι με buzzer beater του Νικόλοφ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψαν» το 1-1, αφήνοντας την ομάδα του Ντόνετσκ χωρίς νίκη στο φετινό Champions League, σε μία απογοητευτική παρουσία για τους Ουκρανούς.