Για να προκύψει ένα καλό παιχνίδι πάντα χρειάζονται δύο καλές ομάδες στο γήπεδο. Η Μπριζ θα μπορούσε να επιλέξει το ταμπούρι, ωστόσο προς τιμήν της, επέλεξε να παίξει ανοιχτά, να βοηθήσει ώστε να παιχτεί ποδόσφαιρο, με γκολ, φάσεις και ρυθμό.

Η απόφαση των Βέλγων ήταν καταδικαστική για το αποτέλεσμα του ματς, αλλά δημιούργησε ένα παιχνίδι που χόρτασε και τα πιο απαιτητικά μάτια.

Δύο γκολ ο Κιλιάν Μπαπέ, άλλα δύο ο Λιονέλ Μέσι και με το 4-1, η Παρί Σεν Ζερμέν τελείωσε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο την φάση των ομίλων και περιμένει την κλήρωση της Δευτέρας για να μάθει τον αντίπαλο της στους 16 της διοργάνωσης.

Χρειάστηκαν μόλις 71 δευτερόλεπτα για να γείρει η πλάστιγγα, τόσα χρειάστηκε ο Κιλιάν Μπαπέ για ανοίξει το σκορ με καλοζυγισμένο διαγώνιο σουτ.

Ο Γάλλος σταρ ήταν σε τρελά κέφια κι από το 7ο κιόλας λεπτό είχε διαμορφώσει το 2-0, τελειώνοντας ιδανικά την εκπληκτική μπαλιά του Ντι Μαρία.

Ο Ντοναρούμα με μεγάλη επέμβαση στέρησε το γκολ στον 17χρονο Σαντρά (24’) και ο Λιονέλ Μέσι στο τέλος του ημιχρόνου έδειξε για πολλοστή φορά την κλάση του. Από υπέροχη προσπάθεια του Μπαπέ, ο Αργεντινός όπλισε το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής και εκτέλεσε τον Μινιολέ για το 3-0 (38’).

Οι Παριζιάνοι κατέβασαν στροφές στην επανάληψη και οι Φλαμανδοί βρήκαν το γκολ που άξιζαν με ωραίο διαγώνιο σουτ του Ριτς (68’), ωστόσο ο Λιονέλ Μέσι ήταν αυτός που έγραψε τον επίλογο.

Ο Μπαπέ του παραχώρησε ιπποτικά την εκτέλεση πέναλτι που θα του έδινε το χατ-τρικ, ο Αργεντινός έκανε το 4-1 (76’) και η χειρονομία αυτή έδειξε το δέσιμο που αρχίζει να δημιουργείται ανάμεσα σε αυτούς τους δύο.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Μέντες (46’ Κέρερ), Βεράτι (83’ Ντινά), Γκέιγ (71’ Παρέδες), Βαϊνάλντουμ, Ντι Μαρία (71’ Ερέρα), Μέσι, Μπαπέ (83’ Ικάρντι).

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Χέντρι, Νσοκί, Ρίκα, Μάτα, Βανάκεν, Μπαλάντα (69’ Μπαμπά), Ριτς (69’ Βόρμερ), Σαντρά (56’ Βαν ντερ Μπρεμπτ), Ντε Κέτελαρε, Λανγκ.

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπριζ 4-1 (vid)