Η Λειψία ήταν σίγουρα τρίτη όμως κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι έδωσε παράσταση, πήρε τη νίκη και είπε αντίο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και συνεχίζει στο Europa League.

Με ένα γκολ σε κάθε μέρος η γερμανική ομάδα υποχρέωσε την Σίτι σε ήττα που όμως, παρά τη νίκη της Παρί δεν της στοίχισε την πρώτη θέση. Η Λειψία ήταν αρκετά καλύτερη και ο Λάιμερ ήταν αυτος που είχε την πρώτη ευκαιρία στο 13ο λεπτό και δέκα λεπτά μετά, ο Γερμανός είδε υπέροχα τον Σομποσλάι και αυτός αφού πέρασε τον Στέφεν έγραψε το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη παρά το ότι η Σίτι είχε την κατοχή δεν βρήκε την ισοφάριση και μάλιστα στο 72ο λεπτό έμεινε πίσω με δύο τέρματα, ο Φόρσμπεργκ βρήκε τον Σίλβα που έβαλε το κερασάκι στην... τούρτα για να κλείσει τον όμιλο με νίκη. Η Λειψία που αν και δέχθηκε το γκολ στο 77' από τον Μαχρέζ δεν αγχώθηκε, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 αφού αποβλήθηκε ο Γουόκερ.