Η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ με 1-0 τον Παναθηναϊκό και το SDNA αξιολογεί την ατομική επίδοση των «κιτρινόμαυρων».

Στάνκοβιτς     7
Στο πρώτο 45λεπτο ο Αυστριακός ήταν πάντα εκεί, όταν η ΑΕΚ τον χρειάστηκε. Και αναφερόμαστε στις δύο επεμβάσεις του στο 17' και στο 45'. Ενώ με την έναρξη του β' ημιχρόνου έκανε τη σωτήρια επέμβαση στην προσπάθεια του Παλάσιος. Στο δεύτερο 45λεπτο, γενικώς, ο Αυστριακός, όποτε χρειάστηκε, ήταν κέρβερος.

Μισελέν    7
Σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα στο πρώτο 45λεπτο με όχι τόσα «ανεβάσματα» όσα ο Μοχαμαντί από αριστερά. Σταθερός και στο β' παρότι δέχθηκε πίεση η άμυνα της ΑΕΚ.

Βράνιες        7
Δυνατός στον αέρα και με πολύ πάθος στο α' ημίχρονο.  Έπαιξε εξαιρετικά έξυπνα στο ματς με δεδομένο πως είχε κίτρινη κάρτα από νωρίς. Στο β' ήταν όπου μπορούσε αμυντικά σε μία βραδιά, όπου το alter ego του, ο Μήτογλου δεν ήταν και στα καλύτερα του.

Μήτογλου    6
Δεν ήταν η καλή του βραδιά... Έκανε λάθη που θα μπορούσαν να στοιχίσουν στην ΑΕΚ. Ωστόσο, όπως έχουμε προαναφέρει, είναι ένας παίκτης που τώρα γεμίζει με εικόνες και εμπειρίες. Και θα χρειαστούν διδακτικά και αυτές οι βραδιές.

Μοχαμάντι    7
Σέρβιρε το γκολ και γενικώς πολύ δουλειά στο δημιουργικό κομμάτι ειδικά στο πρώτο 20λεπτο με πολλά ανεβάσματα του. Αμυντικά ήταν σταθερός, όσο μπορούσε στη μεγάλη πίεση του Παναθηναϊκού. Έκανε καλό ματς ο Ιρανός.

Σιμόες 4
Ο «αδύναμος κρίκος» της ΑΕΚ. Αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή. Δεν κρατούσε μπάλα, εύκολα «πουλήματα» πολλές φορές. Είναι πραγματικά άξιο απορίας πώς κατάφερε να μείνει στο ματς έως το τέλος. Πήρε μεγάλο ρίσκο ο Γιαννίκης.

Σιμάνσκι    7
Ήταν ο παίκτης που στο 2' με υπέροχη κάθετη κίνηση στην περιοχή και κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Ήταν καλός στο α' ημίχρονο με σωστές τοποθετήσεις στο κέντρο. Στο β' έτρεξε και για τον Σιμόες και ήταν πολύ λογικό να μείνει από δυνάμεις και να αντικατασταθεί από τον Σάκχοφ στο 65'.

Γκαρσία    6
Με φοβερή ενέργεια και διάθεση στο πρώτο ημίχρονο ο Λιβάι έχοντας και την ευκαιρία στο 8'. Πολλές μπάλες πέρασαν από τα πόδια του, δημιούργησε καταστάσεις, αλλά όσο περνούσε η ώρα χανόταν. Έτσι αντικαταστάθηκε στο 65' από τον Τσούμπερ.

Μάνταλος    6
Ο αρχηγός της ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έπαιξε καθοριστικό ρόλο όχι μόνο στο γκολ, αλλά και στις φάσεις που έφτιαξε η Ένωση. Όσο περνούσε, όμως, η ώρα χανόταν. Έτσι έδωσε στο τέλος τη θέση του στον Λε Ταλέκ.

Άμραμπατ    7
Έκανε πολλή δουλειά αμυντικά. Έτρεξε πολύ και πρέσαρε όσο μπορούσε. Προσπάθησε και δημιούργησε καταστάσεις. Γεμάτο ματς από τον Μαροκινό.

Αραούχο    7
Ήταν μέσα στις καλές στιγμές της ΑΕΚ. Είχε φάσεις για να σκοράρει. Ταυτόχρονα πρέσαρε πολύ μπροστά και έτρεξε πολύ. Καλό ματς από τον Αργεντινό που αντικαταστάθηκε από τον Χατζισαφί στις καθυστερήσεις.

Σάκχοφ    7
Μπήκε στο 65' αντί του Σιμάνσκι. Βοήθησε στον άξονα αν και θα περίμενε κανείς να αντικαταστήσει τον αρνητικό Σιμόες και όχι τον Πολωνό. Ο Ουκρανός έκανε καλό ματς δίνοντας συνέχεια της εικόνας του στα Γιάννινα.

Τσούμπερ    7
Μπήκε στο 65' αντί του Γκαρσία. Προσπάθησε να βρει κόντρες. Το έκανε στο 70', αλλά το γκολ δεν μέτρησε, διότι στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ ο Αραούχο. Το ξαναέκανε στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν ο ίδιος οφσάιντ. Ήταν καλός ο Ελβετός μετά από καιρό.

Λε Ταλέκ    7
Αντικατέστησε στο 83' τον Μάνταλο και ουσιαστικά παίζοντας ως τρίτος χαφ «κλείδωσε» το ματς. Παρότι έπαιξε λίγο, θα πρέπει να βαθμολογηθεί, διότι ήταν καταλυτικός.