Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε, νίκησε τον Βόλο αλλά όχι με σκορ που του δίνει σιγουριά για τη ρεβάνς. Το 2-1 μοιάζει μικρό με βάση την απόδοση της ομάδας, αλλά και τις ευκαιρίες των δύο ομάδων. Ο Βόλος είχε μία τελική στην εστία και έβαλε γκολ και αυτό είναι πρόβλημα με μία φάση η ομάδα να δέχεται γκολ. Ο Παναθηναϊκός είχε έξι τελικές στην εστία και πέτυχε δύο γκολ.

Το καλό νέο είναι, ότι η ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά της 45λεπτα. Με κατοχή, με ωραίες επιθέσεις και με έναν Παλάσιος να θυμίζει τον παίκτη της Ιντεπετιέντε. Όποτε έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του προκαλούσε πανικό στην άμυνα του Βόλου και οι αντίπαλοί του είτε τον έκοβαν με σκληρά φάουλ, είτε ο Αργεντίνος δημιουργούσε φάσεις. Στο 25 με ωραία ενέργεια από δεξιά( μετά από ωραία πάσα του Κώτσιρα) και γύρισμα της μπάλας έδωσε το γκολ στον Μακέντα. Στο 8 πάλι ο Παλάσιος από αριστερά αυτή την φορά έδωσε πάσα, αλλά ο Μακέντα έκανε τσαφ και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει. Στο 31 σε μια άλλη ωραία ενέργεια ανάγκασε τον Τσοκάνη για να τον σταματήσει να του κάνει φάουλ και να δεχθεί την κίτρινη κάρτα. Γενικά ο Παλάσιος είτε παίζοντας αριστερά, είτε παίζοντας δεξιά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε κινδύνους .

Ο Μακέντα έβαλε το πρώτο γκολ με ωραία σεντερφορίσια κίνηση και όσο είχε δυνάμεις δημιουργούσε καταστάσεις, στο δεύτερο κουράστηκε, αλλά δεν υπήρχε επιθετικός στον πάγκο για να πάρει ανάσες.

Ο Αλεξανδρόπουλος μπορεί να έχασε τρεις-τέσσερις μπάλες σε αυτές τις κατά μέτωπο ενέργειες που έκανε με ρίσκο, αλλά έβαλε το δεύτερο καθοριστικό γκολ, όταν έκλεψε την μπάλα ψηλά και βρήκε εστία με το σουτ που έκανε.

Ο Αϊτόρ είχε δύο καλές φάσεις για γκολ, που τα έχασε και μία ωραία πάσα στον Μακέντα, που άνοιξε την μπάλα μπροστά από τον Κότνικ και δεν την πρόλαβε για να την στείλει στα δίχτυα.

Ο Βιγιαφάνιες έκανε και αυτός ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και εκτός από την δημιουργία έτρεξε πολύ και έκλεψε πολλές μπάλες.

Ο Χουάνκαρ στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός και δημιούργησε ρήγματα.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε σε όλο το ματς το παιχνίδι, δεν κινδύνευσε, αλλά δεν διατήρησε το 2-0. Δέχθηκε ένα γκολ για το οποίο έχουν ευθύνη οι κεντρικοί αμυντικοί, αλλά και το γεγονός ότι ο Φερνάντες, φεύγει από την επιτήρηση του Χουάνκαρ και δεν υπήρχε κοντά ένα χαφ να κόψει. Το γκολ το πέτυχε με ωραίο πλασέ ο Φερνάντες και από κει και πέρα ήταν φανερό, ότι ο Παναθηναϊκός δεν πήρε το παραμικρό ρίσκο για δύο λόγους.

Πρώτον διότι ένα δεύτερο γκολ του Βόλου, θα έκανε πολύ δύσκολη τη ρεβάνς και θα πέταγε στα σκουπίδια την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου και δεύτερον διότι έμειναν από δυνάμεις παίκτες, που δεν έχουν ρυθμό και στα τελευταία ματς παίζουν συνέχεια. Ο Μαουρίσιο και ο Μακέντα σε πρώτη φάση και ο Βιγιαφάνιες σε δεύτερη φάση.

Επιθετικός από τον πάγκο δεν υπήρχε, η είσοδος του Ρούμπεν βοήθησε την ομάδα να μην έχει άλλους κινδύνους, αλλά χωρίς τις πάσες Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο δεν μπόρεσε να έρθει ένα τρίτο γκολ και να έκαναν πιο εύκολη τη ρεβάνς. Μοναδική καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ένα φάουλ του Βιτάλ που το έβγαλε με έξοχη απόκρουση ο Κότνικ. Και αυτή φάση για γκολ. Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις καθαρές φάσεις για γκολ και δεν έβαλε κανένα, ο Βόλος στην μία που έκανε σκόραρε και έτσι το 3-0 έγινε 2-1 και στη ρεβάνς θέλει πολύ προσοχή. Αν παίξει η ομάδα όπως στο πρώτο ημίχρονο θα περάσει.

*Ο διαιτητής Παπαδόπουλος άλλος ένας ΟΦΑ έκανε προκλητικό ημίχρονο σε βάρος του Παναθηναϊκού στο δεύτερο 45λεπτο. Δεν έδειξε κάρτες σε Ρομέρο(65), Φερνάντες(77), Ορόζ(89) σε φάσεις που έβγαζαν μάτια και δεν έδωσε 5-6 φάουλ καθαρά υπέρ του Παναθηναϊκού. Στο 47 ο Ρίνερ έκανε ενα εγκληματικό μαρκάρισμα με τα δύο πόδια πάνω στον Μαουρίσιο και ο Παπαδόπουλος αντί να του δείξει κόκκινη του έδειξε κίτρινη . Όσο για αυτόν τον Ρομέρο έκανε και άλλα μαρκαρίσματα για κάρτα την οποία είδε τελικά με καθυστέρηση στο 80’.Είναι το δεύτερο μήνυμα μετά τον Γκάμαρη, ελπίζω να μην τριτώσε.

*Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός ήθελε βοήθεια από τον πάγκο μόνο ο Ρούμπεν βοήθησε και ο Βιτάλ φάνηκε στην φάση του φάουλ. Ο Χατζηγιοβάνης δεν βοήθησε καθόλου παρότι είχε προυποθέσεις.