H AEK νίκησε με 4-0 στο ΟΑΚΑ την Κηφισιά για το πρώτο ματς των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και το SDNA αξιολογεί την ατομική επίδοση των παικτών του Αργύρη Γιαννίκη.

Παναγιώτης Τσιντώντας 6

Δεν χρειάστηκε να φανεί στον αγώνα ο Έλληνας γκολκίπερ στην πρώτη του εμφάνιση μετά το ματς με τη Βελέζ στο Μόσταρ. Στις ελάχιστες στιγμές, που βγήκε μπροστά η Κηφισιά, οι εκτελέσεις δεν ήταν ιδανικές και οι αντιδράσεις του ήταν σωστές.

Λάζαρος Ρότα 7

Πολύ δραστήριος και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο ο Έλληνας δεξιός μπακ. Δημιούργησε προβλήματα, με τη βελτίωση στις τελικές επιλογές του, θα δώσει περισσότερα.

Στράτος Σβάρνας 7

Ιδανική επανεμφάνιση για τον Σβάρνα. Σε ματς χωρίς πίεση στην άμυνα, ήταν σοβαρός και σταθερός, κατάφερε να σκοράρει σε μια πολύ καλή προσπάθεια που έκανε μόλις είδε τον χώρο.

Γιώργος Τζαβέλλας 7

Δεν είχε λάθη ο διεθνής αμυντικός, καθάρισε δυναμικά όποτε χρειάστηκε, ειδικά σε μεγάλες ψηλές μπάλες από την άμυνα της Κηφισιάς.

Εχσάν Χατζισαφί 8

Σε όλα τα ματς που τον έχουμε δει έχει πάει καλά ο Χατζισαφί, στο συγκεκριμένο αν και είχε καιρό να παίξει βασικός, ήταν ακόμη καλύτερος και πέτυχε κι ένα πολύ ωραίο γκολ.

Νταμιάν Λε Ταλέκ 6

Επηρεασμένος από το γεγονός πως έχει χάσει τη θέση βασικού ο Γάλλος αν και είχε διάθεση κι έβγαλε ενέργεια κατά διαστήματα. Δεν είχε λάθη αλλά θα περίμενες κάτι περισσότερο σε αυτό το επίπεδο.

Γεβγέν Σάκχοφ 7

Από τους καλούς σε όλη τη διάρκεια του ματς ο Ουκρανός. Με ουσιαστικές προσπάθειες κοντά στην αντίπαλη περιοχή, σημαντικός στο συνδυαστικό ποδόσφαιρο που είδαμε στο δεύτερο μέρος. Έφτασε κοντά και στο γκολ.

Ντάρκο Γέβτιτς 9

Ο υποτονικός παίκτης του πρώτου ημιχρόνου, έγινε ένας... μαέστρος στο δεύτερο και με τρεις ασίστ πρωταγωνίστησε στη νίκη της ΑΕΚ. Η πρώτη φορά που είδαμε τι μπορεί να βγάλει στο γήπεδο, τόσο έντονα.

Λιβάι Γκαρσία 6

Αν έμενε περισσότερη ώρα στο γήπεδο θα είχε σίγουρα και μεγαλύτερο βαθμό γιατί είχε ξεκινήσει καλά μετά την ανάπαυλα. Στο πρώτο του έλειψε η ουσία. Αγωνία για τον τραυματισμό του.

Μουαμέρ Τάνκοβιτς 7

Εξαιρετικό γκολ και καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Σουηδό, που στο πρώτο ήταν επηρεασμένος από την μεγάλη παραμονή... στη ναφθαλίνη.

Καρίμ Ανσαριφάρντ 9

Στους έναν δυο καλύτερους στο πρώτο ημίχρονο που συνολικά η εικόνα δεν ήταν καλή. Άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά. Επιδραστικός σε όλες τις φετινές του συμμετοχές, εξαιρετικός και απόψε.

Νορντίν Άμραμπατ 7

Δύσκολες στιγμές για την άμυνα της Κηφισιάς από την ώρα που μπήκε ο Μαροκινός. Με πολλή ενέργεια σε συνδυασμό με την ποιότητα του, ήταν... πολύ για να τον αντιμετωπίσουν.