Πραγματοποιώντας ένα πολύ αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο και έχοντας τα απαραίτητα τρεξίματα ώστε να κλέψει αρκετές φορές τη μπάλα μπροστά από το κέντρο και να πιάνει σαστισμένη την άμυνα των γηπεδούχων, ο Άρης κατάφερε να κρατήσει τον ΠΑΟΚ μακριά από την περιοχή του και να δημιουργήσει ευκαιρίες, φτάνοντας και στο γκολ με τον Μαντσίνι στο 31'.

Στο δεύτερο μέρος, και καθώς ο χρόνος κυλούσε, οι «κιτρινόμαυροι» οπισθοχώρησαν αισθητά και δοκίμασαν τις αντοχές τους απέναντι σε έναν άγριο και πιεστικό ΠΑΟΚ, που όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Αναλυτικά η βαθμολογία του SDNA στους παίκτες του Άρη και η κριτική της απόδοσης τους:

Κουέστα | 9
Με δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε προσπάθειες του Κούρτιτς, μία στο πρώτο ημίχρονο σε απευθείας εκτέλεση φάουλ και μία στο δεύτερο σε εξ επαφής κεφαλιά, ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη κατέγραψε μια από τις πιο καλές εμφανίσεις του στα «κίτρινα», διατηρώντας καλή επικοινωνία με την άμυνα και σταθερότητα και στις εξόδους.

Σούντγκρεν | 7
Κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα δεν αντιμετώπισε ο Σουηδός μπακ από τη δεξιά πλευρά, παίζοντας με ψυχραιμία με ή χωρίς τη μπάλα. Δεν τον δυσκόλεψαν ούτε ο Μουργκ, ούτε ο Ζίβκοβιτς (τους οποίους άλλαζε πλευρά ο Λουτσέσκου στο πρώτο ημίχρονο), αλλά ούτε και ο Μίτριτσα.

Μπράμπετς | 7
Σταθερός με τον παρτενέρ που... ξέρει, εν αντιθέσει με τη συνεργασία του με τον Γιώργο Δεληζήση στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Τσέχος στόπερ ήταν καλός σε αέρα και έδαφος, με μοναδική παραφωνία τη φάση που έκανε φάουλ στον Σφιντέρσκι ακριβώς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, δίνοντας στον Κούρτιτς την ευκαιρία να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ.

Φαμπιάνο | 9
Εξαιρετικός στην επιστροφή του στη δράση, ο Βραζιλιάνος έδειξε πόσο σημαντικός είναι για την καλή και ομαλή λειτουργία της άμυνας του Άρη. Ψύχραιμος και με αυτοπεποίθηση, ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην περιοχή του Κουέστα, ιδίως σε ό,τι ερχόταν από αέρος.

Γκάνεα | 5
Δυσκολεύτηκε αρκετά στην αριστερή πλευρά, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιεστικός. Για άλλο ένα παιχνίδι, απέδειξε ότι έχει και πρόβλημα συγκέντρωσης καλύπτοντας σε ορισένες περιπτώσεις το οφσάιντ, αν και αυτήν τη φορά ο Άρης δεν πλήρωσε αυτήν την αδράνεια του Ρουμάνου.

Σάσα | 6
Ο Άρης χρειαζόταν το μαχητικό προφίλ του Σάσα στο ντέρμπι και, παρότι ούτε δημιούργησε ούτε προωθήθηκε φυσικά πολύ, ο Βραζιλιάνος μέσος έδωσε βοήθειες με τρεξίματα και κοψίματα στον άξονα. Αξιοσημείωτη η πολύ σοβαρή και αποτελεσματική δουλειά του με τον Τζέγκο ώστε με σωστές αποστάσεις να ανακόπτουν κάθετες πάσες από τους παίκτες του ΠΑΟΚ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τζέγκο | 7
Με το χρόνο αλλά και μέσα από τέτοια παιχνίδια, χτίζει σταδιακά ένα όλο και πιο ηγετικό προφίλ στην ομάδα του Μάντζιου. Ο Αυστραλός μέσος δούλεψε πολύ με Σάσα και Εντιαγέ στο κέντρο, στον αμυντικό τους ρόλο κατά κύριο λόγο, κόβοντας, κερδίζοντας φάουλ, μοιράζοντας τη μπάλα και κάνοντας και κούρσες προς τα εμπρός.

Εντιαγέ (74') | 8
Καμία έκπληξη που ο Σενεγαλέζος επιλέχθηκε σε πιο προωθημένο ρόλο από τους τρεις κεντρικούς χαφ του Άρη απόψε, αφού είναι ο κορυφαίος εξ αυτών στο τρέξιμο με τη μπάλα. Η συνθήκη αυτή ήταν συχνή, αφού ο Άρης έκλεβε χαμηλά κατοχές και ξεχυνόταν στην αντεπίθεση με παίκτες να κουβαλούν τη μπάλα για πολλά μέτρα. Από τέτοια αντεπίθεση προήλθε και η ασίστ του στο 0-1 του Μαντσίνι, μια ιδανική πάσα μετά από μια φοβερή ατομική ενέργεια, ενώ αν είχε λίγο περισσότερο καθαρό μυαλό ή δυνάμεις, ενδεχομένς να είχε καταφέρει κι άλλες πάσες με προοπτικές να γίνουν ασίστ.

Γκαρσία | 6
Πολύ καλή η παρουσία του Ισπανού, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου βοήθησε στο high pressing, ενώ πάτησε και περιοχή, χάνοντας μάλιστα μια εγάλη ευκαιρία στο 38ο λεπτό, βλέποντας τον Πασχαλάκη να του αρνείται γκολ με εξ επαφής κεφαλιά.

Μαντσίνι (67') | 8
Παιχνίδι στα μέτρα του Αργεντίνου αποδείχθηκε το αποψινό ντέρμπι, αφενός επειδή είναι πολύ συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα, αφετέρου επειδή έχει πολύ θάρρος στις αντεπιθέσεις και στο κουβάλημα μπάλας. Ταλαιπώρησε Τέιλορ και Βαρέλα ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε δύο φορές και σκόραρε την τρίτη, «τρυπώνοντας» στην δεξιά πλευρά της άμυνας του ΠΑΟΚ και εκτελώντας ιδανικά με ωραίο πλασέ.

Καμαρά (74') | 7
Μπορεί να μη σκόραρε ούτε απόψε, αλλά κανείς δε μπορεί να του αφαιρέσει όσα πρέπει να του πιστωθούν, για μια πολύ καλή εμφάνιση. Ο Μαυριτανός φορ βοήθησε στο αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο του Άρη με πολύ τρέξιμο και κίνηση, μοιράζοντας ωραία τη μπάλα και δηιουργώντας ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του. Παραλίγο να χρεωθεί μια πολύ όμορφη ασίστ στον Γκαρσία στο 38'.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Γκάμα (67') | 6
Μπήκε σε ένα σημείο όπου ο Άρης είχε ήδη οπισθοχωρήσει αρκετά, υπερασπιζόμενος μέσα και γύρω από την περιοχή του το προβάδισμα. Ο Γκάμα ήταν ιδιαίτερα κινητικός, κράτησε μπάλα στα αριστερά και κέρδισε φάουλ που έδωσαν ανάσες στην ομάδα του.