Ηρόδοτος – Καλλιθέα 0-2

Την δεύτερη της νίκη στην Κρήτη πέτυχε η Καλλιθέα, αυτή τη φορά στο Ηράκλειο απέναντι στον Ηρόδοτο. Οι παίκτες του Γιάννη Τάτση ήταν αυτοί, που μπήκαν δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 15΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το πλασέ όμως του Χατζησάββα αποκρούστηκε από τον Στρέζο.

Στο 35΄ οι Κρητικοί είχαν μία ακόμα ευκαιρία με τον Χατζησάββα, ωστόσο η ευκαιρία του δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε. Η απάντηση από την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου στις φάσεις αυτές ήρθε στο 44΄με τον Τσιντώνη να μην καταφέρνει να νικήσει με διπλή προσπάθεια τον Δήμιζα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 53΄ η Καλλιθέα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Μουνιέ. Μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ματς και στο 61΄ έφτασαν κοντά στο να κάνουν το 0-2, το φάουλ όμως του Μπουλούλη αποκρούστηκε από τον Δήμιζα. Αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει το συγκρότημα των νοτίων προαστίων σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε στο 87΄ με τον Ποζατζίδη. Στα τελευταία λεπτά του ματς η Καλλιθέα κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ, που έμελλε να είναι και το τελικό του ματς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης (21' λ. τρ. Λουμπάκης), Αργκιλέσι, Κατίδης, Καντέ, Σουρνάκης (77' Γ. Κοιλιάρας), Δ. Κοιλιάρας (64' Αποστολίδης), Γκίνη, Βρεττός, Χατζησάββας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Τσιντώνης, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα (73' Κωστίδης), Μουνιέ (66' Βασιλούδης), Δούμτσης (90'+1 Νάτσης), Κονέ (66' Ποζατζίδης).

Λεβαδειακός – ΟΦ Ιεράπετρας 3-1

Την δεύτερη του νίκη εντός έδρας πανηγύρισε ο Λεβαδειακός, ο οποίος έπειτα από δύο αγωνιστικές επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς η Ιεράπετρα ήταν αυτή, που στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπάθησε να γίνει απειλητική για την εστία του Στογιάνοβιτς.

Αρχικά στο 11΄ με το σουτ του Μπενίτεζ να φεύγει άουτ και εν συνεχεία στο 20΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη έφυγε μόλις άουτ από την εστία των Βοιωτών. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 8΄ και στο 18΄ οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές, για να προηγηθούν στο σκορ τα σουτ όμως των Δούμτσιου και Τσάπρα αποκρούστηκαν από τον Καραγκιόζη. Στο 22΄ το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη είχε μία ακόμα καλή ευκαιρία, με το σουτ του Νίλι να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα των Κρητικών. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Με την επανάληψη οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους και μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Αυτό είχε σαν συνέπεια στο 47΄ η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Νίλι, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Δούμτσιος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο στερεολλαδίτικο συγκρότημα. Στο 83΄ο Πολέτο έκανε το 3-0 «κλειδώνοντας» με τον τρόπο αυτό την υπόθεση νίκη. Από την πλευρά του, το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη, το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 91΄ με τον Χιμένεζ και να διαμορφώσει το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Βήχος, Μεχία, Βρακάς (58' Νίκας), Χάμοντ, Μουτίνιο (58' Πολέτο), Νίλι (75' λ. τρ. Λινάρδος), Δούμτσιος (64' λ. τρ. Αραβίδης).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο (80' Κατάλντι), Ντε Λορέντζι, Κοντοές (56' Βουό), Ντι Λορέντζο, Κάρδαρης, Ψάνης (56' Χιντζίδης), Λεμονής, Μπενίτεζ, Μεσιντόρο, Αντερέγκεν (80' Χιμένεθ).

Ρόδος – Ζάκυνθος 4-0

Τρία στα τρία εντός έδρας για την Ρόδο, που ισοβαθμεί στην 2η θέση μαζί με τον Λεβαδειακό… Η  ομάδα του  Σωτήρη Αντωνίου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 4΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Σταματελόπουλος.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ και έχοντας διώξει το όποιο άγχος, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 11΄ άγγιξε το 2-0, το σουτ όμως του Αδαμάκη έφυγε λίγο έξω από την εστία του Πατσιογεώργου. Ό,τι δεν κατάφερε σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα της Ρόδου, το πέτυχε στο 23΄με τον Μαρκόφσκι από πλεονεκτική θέση να κάνει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα οι Δωδεκανήσιοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, για να κάνουν το 3-0 με τον Μαρτσάκη…

Στο β΄ μέρος η Ρόδος συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ψάχνοντας το 3-0 με το οποίο και θα «κλείδωναν» την υπόθεση νίκη. Αυτό ήρθε στο 73΄με τον Σταματελόπουλο να ευστοχεί στο πέναλτι, που κέρδισε ο Μαρκόφσκι από τον Μαρίνου και να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Στο 84΄οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τον Αδαμάκη να αστοχεί στο πέναλτι και στην επαναφορά να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης (79' Μπότος), Χιούσι (65' Μάρκοβιτς), Μαρτσάκης, Σάαντο, Μίγγος (65' Ρέτσος), Μαρκόφσκι (79' Βουργουντζής), Νικολόπουλος, Τσάβες (79' Μακρυδημήτρης), Σταματελόπουλος, Αδαμάκης.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογεώργος, Κολεύρης, Καλλιβωκάς, Φερέιρα, Σούρμπης (90'+1 Μπέλερης), Μαρίνος, Ντάσης, Κοψάσκης (57' Ματέο), Κοναγκάβα, Στύλλας, Παναγιωτόπουλος (73' Μυλωνάς).

Επισκοπή – Χανιά 1-1

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε η Επισκοπή, εν αντιθέσει με τα Χανιά που για ακόμα μία αγωνιστική δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τον πρωταγωνιστή να μην είναι άλλος από τον δυνατό αέρα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 20΄ για λογαριασμό της ομάδας του Ρεθύμνου, με το σουτ που επιχείρησε ο Έμποχ να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Κατσιμήτρο. Με το πέρας της ώρας το συγκρότημα του Γιάσμινκο Βέλιτς ενέτεινε την πίεση του προς τα καρέ των Χανιωτών, προκειμένου να φτάσει στο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 70΄ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, χάρη τέρμα που πέτυχε ο Βασιλόγιαννης με κοντινή προβολή στο 70΄. Ωστόσο η χαρά της ομάδας των Χανίων δεν κράτησε για πολύ, καθώς με την σέντρα ο Ταρσίσιο με σουτ έφερε το ματς στα ίσα… Στα λεπτά που ακολούθησαν και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, με το οποίο θα έκαναν το 2-1, πάραυτα όμως το υπάρχον αποτέλεσμα δεν άλλαξε καθώς διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Μπαρμπόσα, Γκονσάλβες, Πολυχρόνης, Ντεμέτριους (80' Τσαβός), Εμποχ, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης (90+4' Σταθόπουλος), Ταρσίσιο (74' λ. τρ. Πέτρου).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Βάρκας (85' Καψάλης), Πατάπης, Ζιούλης (73' Κόλα), Παντεκίδης, Κογιέτε (63' Καμαρά), Παναγιωτούδης (85' Βογιατζής), Βασιλακάκης (63' Κάρλος), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

SDNA Google news
ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΣ - ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ SDNA logo ΣΤΟ GOOGLE NEWS
Νότιος όμιλος: Πάτησε κορυφή η Καλλιθέα – Ισόβαθμοι στην 2η θέση Λεβαδειακός, Ρόδος