H AEK επικράτησε στα Γιάννινα με 2-1 ΠΑΣ και το SDNA καταγράφει την ατομική επίδοση των παικτών που επέλεξε ο Αργύρης Γιαννίκης.

Στάνκοβιτς    6
Στο πέναλτι του 2ου λεπτού έπεσε σωστά και έδειξε πως μπορούσε να το αποκρούσει. Όποτε χρειάστηκε έπαιξε και ως λίμπερο, με δεδομένο πως η ΑΕΚ έπαιζε με την άμυνα ψηλά.

Μισελέν    6
Στο α' ημίχρονο είχε θέματα αμυντικά με δεδομένο πως η ΑΕΚ έπαιζε ψηλά αμυντικά. Στο β' ήταν βελτιωμένος αμυντικά, ενώ προσπάθησε να βοηθήσει με «ανεβάσματα» και δημιουργικά. Αντικαταστάθηκε στο 79' από τον Ρότα. Κρίνεται, πάντως, θετικά.

Βράνιες    6
Στο πρώτο μισάωρο δεν πάταγε καλά. Σταδιακά, όμως, βελτίωσε την απόδοση του. Έπαιξε πολύ έξυπνα και προσεκτικά μετά το 33', με δεδομένο πως είχε κάρτα. Σίγουρα δεν είναι ο Βράνιες που ξέρουμε και θέλουν οι φίλοι της ΑΕΚ. Αλλά δεν παύει να είναι σημείο αναφοράς για την άμυνα της Ένωσης.

Μήτογλου    6
Πλην της φάσης του πέναλτι, μένοντας ψηλά στην άμυνα, αρκετές φορές στο α' ημίχρονο οι αντίπαλοι έβγαιναν στην πλάτη του. Στο β' όμως έκανε καλό παιχνίδι. Έδωσε μάχες και ματς με ματς κερδίζει σε εμπειρία και εικόνες.

Μοχαμαντί    7
Ο Ιρανός ήταν ο κορυφαίος της αμυντικής τετράδας της ΑΕΚ. Ήταν καλός αμυντικά, ενώ βοήθησε όσο μπορούσε και επιθετικά με τα ανεβάσματα του. Παίρνει υψηλό βαθμό, με δεδομένο πως προέρχεται και από το λάθος στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Σιμόες    7
Έτρεξε, μάρκαρε, είχε και τις δύο ευκαιρίες πριν το 2-1 του Σάκχοφ. Ήταν ο Πορτογάλος που ξέρουμε εδώ και χρόνια στην Ελλάδα. Κρίνεται θετικά.

Σιμάνσκι    6
Σε ακόμη ένα ματς ο Πολωνός άσος της ΑΕΚ δεν βοήθησε δημιουργικά. Πολλές παράλληλες πάσες και προς τα πίσω. Αντικαταστάθηκε στο 60' από τον Ανσαρφάρντ.

Μάνταλος    8
Σε ακόμη ένα ματς ο Πέτρος Μάνταλος ήταν εκ των διακριθέντων της Ένωσης. Πήρε πρωτοβουλίες, έφτιαξε κάποια πράγματα δημιουργικά. Έτρεξε πολύ και στο τέλος έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 79' από τον Σάκχκοφ.

Άμραμπατ    8
Τι γκολάρα έβαλε στο 7' ο Μαροκινός. Ήξερε τι θα κάνει πριν καν φθάσει στο πόδι του η μπάλα. Σε όλο το α' ημίχρονο ελλείψει δημιουργίας από τα χαφ αναγκαζόταν να κατέβει στη μεσαία γραμμή, να πάρει την μπάλα για να φτιάξει παιχνίδι. Τα ίδια ακριβώς έκανε και στο β' ημίχρονο. Αρνήθηκε να παραδοθεί, προσπάθησε να δημιουργήσει. Παίκτη-παράδειγμα προς μίμηση με δεδομένο πως είναι στα 34 με καλή καριέρα.

Τσούμπερ    5
Κινήθηκε σε ρηχά νερά στο πρώτο 45λεπτο. Στο 18' έχει τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο «ριμπάουντ» της απόκρουσης του Λοντίγκιν στην προσπάθεια του Αραούχο. Στο β' σχεδόν «αόρατος» με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 68' από τον Λιβάι Γκαρσία.

Αραούχο    7
Σε ακόμη ένα ματς αποτέλεσε πηγή κινδύνων για την αντίπαλη εστία. Είχε τουλάχιστον τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει. Έκανε καλό ματς ο Αργεντινός άσος.

Λιβάι Γκαρσία    7
Μπήκε στο 69' στη θέση του Τσούμπερ και έκανε μεστό 25λεπτο. Πήρε πρωτοβουλίες, προσπάθησε να δημιουργήσει καταστάσεις. Κέρδισε φάουλ. Ήταν γενικώς ορεξάτος και σαφώς βοήθησε περισσότερο από τον Ελβετό.

Ανσαριφάρντ    6
Μπήκε στο 60' στη θέση του Σιμάνσκι. Είχε μία-δύο ενέργειες στο διάστημα που αγωνίστηκε. Κρίνεται θετικά.

Σάκχοφ    8
Μπήκε στο 79' αντί του Μάνταλου, είχε μία σπουδαία ευκαιρία στο 85' να γίνει ο ήρωας του ματς. Το έκανε, όμως, στο 90'. Ο ορισμός της «χρυσής αλλαγής» ο Ουκρανός άσος.