Στο ματς κορυφής του 4ου ομίλου του Europa League, μεταξύ Ολυμπιακού και Άιντραχτ η γερμανική ομάδα ήταν η μεγάλη κερδισμένη της βραδιάς, σοκάροντας το Καραϊσκάκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το γκολ του Χάουγκε στο 92', κόντρα στη ροή του αγώνα, χάρισε στους Γερμανούς τη νίκη και με τους 10 βαθμούς ουσιαστικά... καθάρισαν. Οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να τα έχουν μονάχα με τη δική τους αστοχία για το ότι δεν πήραν ούτε την ισοπαλία, αφού η ομάδα του Μαρτίνς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, όμως κάτι η αναποτελεσματικότητα μέσα στην περιοχή, κάτι οι επεμβάσεις του Τραπ, διατηρούσαν το 1-1 ως το φινάλε. Λίγο πριν αυτό, ένα «τσαφ» του Μπα μέσα στην περιοχή, χάρισε στους Γερμανούς το δεύτερο γκολ, με το 1-2 να τους δίνει τη νίκη με buzzer beater. Νωρίτερα, το 1-1 είχε διαμορφωθεί αρχικά με τον Ελ Αραμπί να πετυχαίνει το 1-0 στο 12' από ασίστ του Ονιεκούρου σε μια υπέροχη αντεπίθεση και τον Καμάντα να ισοφαρίζει στο 19' σε μια αντίστοιχα όμορφη φάση των Γερμανών. Τα πάντα παραμένουν ανοιχτά στον όμιλο πλέον μονάχα για τον Ολυμπιακό, αφού παραμένει σίγουρα δεύτερος και τα... κομπιουτεράκια θα πρέπει να βγουν από την επόμενη αγωνιστική, όταν θα υποδέχεται τη Φενέρ.

Γρήγορο 1-1 με... 2/2

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε παιχνίδι κέντρου με μεγάλη δόση τακτικής από τις δύο ομάδες ενώ και στη συνέχεια ήταν μάλλον μοιρασμένο το ματς, με τον Ολυμπιακό και την Άιντραχτ να προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στην πρώτη τους ευκαιρία και γενικά πρώτη φάση του ματς, όταν μετά από κλέψιμο του Αγκιμπού και δική του μπαλιά για τον Ονιεκούρου, ο Νιγηριανός έκανε τρομερή κούρσα, γύρισε για τον Ελ Αραμπί και αυτός με ιδανικό τελείωμα στην κίνηση έγραψε το 1-0. Με αυτό το γκολ, ο Μαροκινός έγινε ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, φτάνοντας τα 16 τέρματα.

Η Άιντραχτ την ίδια ώρα έδειχνε πάντα επικίνδυνη στον κενό χώρο με την εξαιρετική κυκλοφορία και την άψογη φυσική της κατάσταση. Αυτά ακριβώς εκμεταλλεύθηκε -και αυτή νωρίς- φτάνοντας στην ισοφάριση μόλις 7 λεπτά μετά το 1-0. Στο 19' ο Μπορέ βρήκε τον Καμάντα στην πλάτη της άμυνας με έξοχη μπαλιά και ο Ιάπωνας με πλασέ νίκησε τον Βατσλίκ για το 1-1. Δύο φάσεις, δύο γκολ στο ματς σε αυτό το σημείο, με τη γερμανική ομάδα στα επόμενα λεπτά και περίπου μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους να στέκεται καλύτερα, έχοντας τη μπάλα στα πόδια της. Ο Ολυμπιακός όμως ανέβηκε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και πήρε τον έλεγχο του ματς. Στο τελευταίο τέταρτο μάλιστα, έφτανε πιο συχνά στην περιοχή του Τραπ, με πολύ παιχνίδι από τις πτέρυγες και κυρίως αριστερά αλλά και γενικά πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ειδικά στις δικές του αντεπιθέσεις.

Ο Τραπ την κράτησε ζωντανή

Στο 28' ο Αγκιμπού είχε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Τραπ, στο 35' ο Μαντί Καμαρά που επίσης μπλόκαρε ο Γερμανός γκολκίπερ, ο οποίος θα αναδεικνυόταν και σε παίκτη κλειδί για την ομάδα του. Στο 36' ο Ολυμπιακός και πάλι βγάζει μια τρομερή αντεπίθεση, η μπάλα περνάει από τον Ονιεκούρου στον Ελ Αραμπί, αυτός με κάθετη βρίσκει την κίνηση του Μασούρα ο οποίος πλασάρει αλλά ο Τραπ σώζει. Το ίδιο ακριβώς έκανε και τρία λεπτά μετά, όταν ο Ρέαμπτσιουκ βρήκε τον Μαντί στην περιοχή και αυτός σούταρε δυνατά από κοντά, κρατώντας το 1-1 ως το φινάλε του 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει κυκλοφορώντας ψύχραιμα τη μπάλα. Στη φάση του 57' έφτασε και πάλι μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως μετά την υπέροχη μπαλιά του Ελ Αραμπί, ο Ονιεκούρου αστόχησε για ελάχιστα εκατοστά, προ του Τραπ. Ο Βατσλίκ στο 69' ήταν αυτός που κράτησε το 1-1 στο σουτ του Λίντστρομ, ενώ ο Τραπ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 73' Σε όλο αυτό το διάστημα, οι Πειραιώτες είχαν συντριπτικά ποσοστά μπάλας πλέον, με την Άιντραχτ να έχει οπισθοχωρήσει, παίζοντας πολύ πιο παθητικά. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα για όλα, με τον Μαρτίνς να βάζει Βαλμπουενά, Τικίνιο και Ρόνι Λόπες για να φρεσκάρει την ομάδα του. Τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει ως το φινάλε του αγώνα, όμως ίσως οι Πειραιώτες πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει... λίγο νωρίτερα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μια αντεπίθεση της Άιντραχτ και ένα «τσαφ» σε προσπάθεια του Μπα πάνω σε διώξιμο, ο Χάουγκε με κοντινό σουτ νίκησε τον Βατσλίκ για το τελικό 1-2 που ουσιαστικά χαρίζει την πρόκριση στην Άιντραχτ.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Κέβιν Τραπ

Ο Γερμανός γκολκίπερ δεν συμμετείχε προφανώς στο επιθετικό παιχνίδι της Άιντραχτ, ωστόσο η απόδοσή του είναι ο λόγος για τον οποίο η ομάδα του κατάφερε να... φάει λιγότερα από όσα έβαλε. Κράτησε το 1-1 σε όσες περιπτώσεις η μπάλα πήγε προς την εστία του στις κλασικές ευκαιρίες του Ολυμπιακού, είχε και την τύχη με το μέρος του στις περιπτώσεις που απλώς αστόχησαν οι «ερυθρόλευκοι» και κάπως έτσι στο φινάλε έγινε όλη η διαφορά.

Γίνε Πρόεδρος: Χένρι Ονιεκούρου

Προφανώς ο Πέδρο Μαρτίνς -τη στιγμή που τον έκανε αλλαγή- είχε δει ότι ο Νιγηριανός είχε «σκάσει». Γιατί ποδοσφαιρικά δεν υπάρχει φυσικά λογική εξήγηση γιατί να βγει από το ματς ο πιο επικίνδυνος παίκτης -ίσως μαζί με τον Ελ Αραμπί- του γηπέδου. Ο Ονιεκούρου έκανε σε κάτι περισσότερο από μία ώρα, όλα όσα δεν είχε κάνει μέχρι τώρα στις προηγούμενες συμμετοχές του. Από δική του ενέργεια και ασίστ, ήρθε το 1-0, ενώ από δικά του πόδια ξεκίνησαν οι κλασικές ευκαιρίες του 36' και του 39'. Στο δεύτερο ημίχρονο το σουτ στο τετ-α-τετ με τον Τραπ έγλυψε το δεξί δοκάρι του Γερμανού, στη λεπτομέρεια που πιθανότατα θα άλλαζε τα πάντα στο ματς.

Lockdown: Ουσεϊνού Μπα

Η υπόλοιπη εμφάνισή του αδικείται από τις δύο φάσεις των γκολ, όμως στο φινάλε της βραδιάς, σε αυτές τις φάσεις είναι που πρέπει να βγάλει τα λεφτά του ο στόπερ. Στο 1-1 ο Καμάντα τον περνάει πολύ εύκολα με μια απλή κίνηση στον χώρο, ενώ στο 1-2 κάνει «τσαφ» σε προσπάθειά του να διώξει στη μικρή περιοχή και η μπάλα στρώνεται στον Χάουγκε.

Ένα βίντεο - χίλιες λέξεις

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5):

O Λευκορώσος Αλεξέι Κουλμπάκοφ θα είχε κάνει το τέλειο ματς αν δεν υπήρχε η -κρισιμότατη για την εξέλιξη του αγώνα- φάση του 29ου λεπτού. Σε αυτή, ένα μαρκάρισμα του Μπάρκοκ πάνω στον Ρέαμπτσιουκ που αποτελεί σεμινάριο κόκκινης κάρτας, δεν έφερε ούτε καν κίτρινη. Αργότερα, οι άνθρωποι του Ολυμπιακού ενημέρωσαν ότι οι διαιτητές ζήτησαν συγνώμη γιατί στο σημείο αυτό, για λίγα λεπτά δεν λειτουργούσε το VAR...

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίες τις κρίσιμες στιγμές, ήταν υπέρ της Άιντραχτ. Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί παρά να τα έχει μονάχα με την αστοχία του, αφού θα μπορούσε να είχε και 1 και 2 γκολ διαφοράς μπαίνοντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων...