Η Νάπολι δεν σταματάει πουθενά. Παρά το στραβοπάτημα και το 0-0 με τη Ρόμα την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επέστρεψε στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο. Η φιλοξενούμενη Μπολόνια άντεξε μόλις 18' στο Ντιέγκο Μαραντόνα με τον Ρουίθ να ανοίγει το σκορ με τρομερή οβίδα έξω από την περιοχή και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σκορούπσκι.

Η τρομερή πίεση των Παρτενοπέι απέφερε ξανά καρπούς πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς ο Λορέντζο Ινσίνιε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 41ο λεπτό έκανε το 2-0, μάλιστα ο Ιταλός πρωταθλητής Ευρώπης ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη στο 62' όταν και οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι σε ανατροπή του Οσιμέν και ο αρχηγός των Ναπολιτάνων έγραψε το τελικό 3-0. Ο Σπαλέτι μετά το δεύτερο γκολ του Ινσίνιε ξεκούρασε τους βασικούς του παίκτες και πλέον η ομάδα του ιταλικού νότου είναι στο +7 από την πρωταθλήτρια Ίντερ και ισόβαθμη με τη Μίλαν στους 28 βαθμούς.

Πλέον το όνειρο είναι ένα και ακούει στο όνομα πρωτάθλημα...

Νάπολι - Μπολόνια 3-0