Το πρώτο ημίχρονο στο «Αλκαζάρ» διεκδίκησε τον τίτλο του χειρότερου στο θεσμό του Κυπέλλου έως τώρα, αφού οι δύο ομάδες έμοιαζαν να μην έχουν κανένα κίνητρο σχετικά με την αποψινή αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δε, παρατηρούσε κανείς μια ελαφριά τρικυμία στην περιοχή του ΠΑΣ, με την ΑΕΛ να βρίσκει δύο ανενόχλητες κεφαλιές με τον Μπαντιμπαγκά έπειτα από κορνερ και τον Νικολιά μετά από ωραία σέντρα του Όγκμποε. Αμφότεροι, όμως, κατάφεραν να αστοχήσουν εμφατικά.

Τα υπόλοιπα τριάντα πέντε λεπτά κύλησαν δίνοντας στους νυσταγμένους θεατές έναν παραπάνω λόγω να χαλαρώσουν εντελώς και να κοιμηθούν.

Όλα άλλαξαν άρδην από την αρχή κι όλας του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από κόρνερ στο 47', ο Μπέρτος έπιασε την κεφαλιά και ο Όγκμποε εκτέλεσε με το δεξί, με τον Γκαρντάφσκι - ως από μηχανής Θεός - να αποκρούει πάνω στη γραμμή. Οι παίκτες της ΑΕΛ ζήτησαν έντονα πέναλτι για χέρι, ο Παπαπέτρου δε σφύριξε κάτι, όμως σταμάτησε το παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα μετά και έστειλε τους «βυσσινί» στα 11 βήματα, πιθανώς από πληροφόρηση εκ του βοηθού του.

Όπως προκύπτει και από τα ριπλέι, πάντως, ο Γκαρντάφσκι απέκρουσε με το... σαγόνι, γι' αυτό και δεχόταν για αρκετά λεπτά ιατρική βοήθεια, πεσμένος μέσα στην εστία της ομάδας του. Όταν σηκώθηκε, ο Παπαπέτρου τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Πριν περάσουν οκτώ λεπτά, ωστόσο, οι Ηπειρώτες κέρδισαν κι αυτοί πέναλτι, σε ανατροπή του Περέα από τον Ηλιάδη. Και εδώ υπήρξαν, ωστόσο, έντονα παράπονα, με τους «βυσσινί» να υποστηρίζουν ότι η παράβαση συνέβη εκτός περιοχής. Η απουσία VAR σήμαινε ότι και εδώ ο Παπαπέτρου δε θα προβληματιζόταν για να αλλάξει πιθανώς την απόφαση του, ο Κάργας έστησε τη μπάλα στη λευκή βούλα και έγραψε το 1-1 με ωραία εκτέλεση.

Ο ρυθμός έπεσε έπειτα και πάλι - σε καμία δε περίπτωση τόσο χαμηλά όσο στο πρώτο ημίχρονο - με τις δύο ομάδες να έχουν την πρόθεση να κυνηγήσουν το τρίτο γκολ της αναμέτρησης, όμως όχι και τον σωστό τρόπο.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου δεν άλλαξε τίποτα. Κι αυτό χάρη στον Θεοδωρόπουλο, που στο 99' απέκρουσε με ένα χέρι την κεφαλιά του Σάλιακα και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στη δεξιά του γωνία μετά το πλασέ του Σνάιντερ. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, τρεις ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ αστόχησαν (Σάλιακας, Κάργας και Παντελάκης, ευστόχησε μόνον ο Πίρσμαν), με την ΑΕΛ να επικρατεί με σκορ 3-1 (ευστόχησαν οι Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο, αστόχησε ο Μπέρτος) και να παίρνει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Αυτή ήταν η τρίτη πρόκριση για τους Θεσσαλούς, μετά τον αποκλεισμό των Απόλλωνα Λάρισας (0-3) και Διαγόρα Ρόδου (1-2 στη παράταση) προηγουμένως.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά, Κολομπίνο, Νικολιάς (66' Γιάκος), Μαυριάς (91' Γλυνός), Όγκμποε (66' Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Ρίζος (67' Πίρσμαν), Παντελάκης, Μίνα (46' Τριάδης), Καραχάλιος (91' Λιάσος), Σιόντης (84' Μορέιρα), Γκαρντάφσκι, Περέα, Μιλιντσεάνου (46' Σνάιντερ).