Η ΑΕΚ νίκησε στο «Πανθεσσαλικό» με 3-1 τον Βόλο και το SDNA καταγράφει την ατομική κριτική των παικτών του Αργύρη Γιαννίκη.

Στάνκοβιτς    8

Καθοριστικός για το «διπλό» της ΑΕΚ στον Βόλο. Καίρια η επέμβαση του στο 17' στο λανθασμένο γύρισμα του Μήτογλου, ενώ είχε διπλή επέμβαση στο 32'. Ειδικά η πρώτη ήταν εξαιρετική προσκρούοντας με το σώμα του και στο δεξί δοκάρι. Στη φάση του πέναλτι, βέβαια, στάθηκε τυχερός. Δεν φέρει ευθύνη στο 2-1 του 79', με δεδομένο πως είχε σώματα μπροστά του, ενώ και η κεφαλιά του Βράνιες δεν του άφησε περιθώρια αντίδρασης.

Ρότα     7

Ήταν σταθερός αμυντικά, ενώ είχε και κάποια «ανεβάσματα» στην επίθεση. Έδειξε να έχει «χημεία» με τον Άμραμπατ που κινούταν από την πλευρά του. Θετικός και στο β' ημίχρονο με σωστές αμυντικές τοποθετήσεις. Δεν είναι τυχαίο πως ο Βόλος αντικατέστησε νωρίς τον Ρεγκατέν.

Μήτογλου    6

Χρεώνεται το λάθος του 17', όπου είχε το λανθασμένο γύρισμα με το κεφάλι δίνοντας την ευκαιρία στον Βόλο να απειλήσει. Γενικώς είχε «θέματα» στο πρώτο 45λεπτο. Στο β' ήταν σαφέστατα βελτιωμένος με σωστές τοποθετήσεις και πολλές μονομαχίες.

Βράνιες    8

Ανήμερα των γενεθλίων του ήταν αυτός που κράτησε αμυντικά την ΑΕΚ στο α' ημίχρονο, όπου δέχθηκε πίεση από τον Βόλο. Στο β' είχε το αυτογκόλ του 79', όμως η παρουσία δεν μπορεί να κριθεί αρνητική απ' αυτή την άτυχη στιγμή.

Μοχαμαντί 6

Είχε αρκετά προβλήματα από την πλευρά του. Βέβαια, αρκετές φορές ήταν μόνος του με τον αντίπαλο να δημιουργεί υπεραριθμία. Δεν έκανε, όμβς, το μεγάλο λάθος, έδωσε μάχες. Στο β' προσπάθησε να βοηθήσει και δημιουργικά. Κρίνεται θετική η παρουσία του.

Σιμάνσκι    7

Έτρεξε πολύ, έκλεισε χώρους. Όποτε του δινόταν η δυνατότητα, προσπαθούσε να βοηθήσει και δημιουργικά. Αμυντικά έδωσε πολλές μάχες. Σαφέστατα η εικόνα του ήταν πολύ καλύτερη απ' αυτή που είχε προ μίας εβδομάδας στο εντός με τον Ατρόμητο (3-0).

Σιμόες    8

Πρωταγωνιστής σε δύο φάσεις στο πρώτο 45λεπτο. Ήταν αυτός που έσωσε πάνω στη γραμμή στο 5', ενώ χρεώνεται το μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, όπου ο Βόλος κέρδισε το πέναλτι στο 38'. Στο β' έτρεξε πολύ, έδωσε μάχες στη μεσαία γραμμή και βοήθησε στη διαχείριση του ματς. Αντικαταστάθηκε στο 77' από τον Σάκχοφ.

Μάνταλος 8

Έκανε ένα μεστό, ουσιαστικό πρώτο 45λεπτο. Είχε την ατομική ενέργεια στο 19' και βέβαια την οριακή φάση με το κόρνερ. Γρήγορη σκέψη στη φάση του 1-0, δίνει την μπάλα στον Τσούμπερ και η συνέχεια είναι γνωστή. Ενώ συμμετέχει και στο 2-0, όπου «κλέβει» την μπάλα και τροφοδοτεί με τη μία για να εξελιχθεί σωστά το τρανζίσιον. Στο β' ισχύουν τα ίδια με τον Μάνταλο να έχει την εξαιρετική κάθετη μπαλιά στη φάση του Άμραμπατ στο 61'. Αποχώρησε στο 65' για λόγους αλλαγής τακτικής.

Τσούμπερ   9

Σε ακόμη ένα ματς ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής και leader για την ΑΕΚ. Ασίστ-μισό γκολ από τον Ελβετό στο 42' και το 2-0 στις καθυστερήσεις. Ακόμη μία μπαλιά-μισό γκολ στις καθυστερήσεις του β' ημιχρόνου. Τι άλλο να κάνει ο σταρ της Ένωσης;

Άμραμπατ    7

Δραστήριος, αλλά με αρκετές ημιτελείς προσπάθειες ο Μαροκινός. Πρωταγωνιστής στο 2-0 που κάνει τη γρήγορη κάθετη κίνηση «κόβωντας» στη μέση την άμυνα του Βόλου. Στο β' μέρος χάνει την ευκαιρία για το 3-0 απέναντι στον πορτιέρο του Βόλου και είχε και άλλη μία καλή στιγμή στο 84'. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις.

Ανσαριφάρντ    8

Κλασικό σεντερφορίσιο ματς από τον Ιρανό άσο που κάλυψε επάξια το κενό του Αραούχο. Κίνηση και εκτέλεση σέντερ φορ στο 42'. Ασίστ στον κενό χώρο στο 2-0 του Τσούμπερ. Στο β' αντικαταστάθηκε στο 66' από τον Λιβάι Γκαρσία.

Λε Ταλέκ    8

Παίζοντας ως κλασικό «εξάρι» από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο, έκανε εξαιρετικά πράγματα. Είχε σωστές τοποθετήσεις. Έκλεινε χώρους δίνοντας τη δυνατότητα στην Ένωση να δημιουργήσει καταστάσεις στο τρανζίσιον. Στο 4-3-3 με το οποίο έπαιξε η Ένωση όταν μπήκε στο ματς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Λιβάι Γκαρσία    8

Καλή παρουσία, πήρε πρωτοβουλίες. Ήταν άτυχος στο 81', όταν το «γλυκό» πλασέ που έκανε βρήκε το δεξί δοκάρι του Βόλου. Είχε και το ωραίο σερβίρισμα στο 84' στην κεφαλιά του Άμραμπατ. Για τα λεπτά που έπαιξε, πρόσφερε αρκετά πράγματα στην ΑΕΚ. Στο τέλος, βέβαια, στάθηκε άτυχος με τον τραυματισμό του.

Σάκχοφ    -

Μπήκε στο 77' στη θέση του Σιμόες. Έπαιξε λίγο και δεν μπορεί να αξιολογηθεί.

Χατζσαφί -

Μπήκε στις καθυστερήσεις, αλλά κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του σκοράροντας το 3-1.

SDNA Google news
ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΣ - ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ SDNA logo ΣΤΟ GOOGLE NEWS
ΑΕΚ: «Κολοσσός» ο Στάνκοβιτς, leader Τσούμπερ, μεστό ματς Μάνταλος, Βράνιες και Ανσαριφάρντ