• 98΄ Χατζισαφί
  • 47΄ Ανσαριφάρντ
  • 61΄ Μάνταλος
  • 87΄ Λε Ταλέκ

Τεράστια και δίκαιη νίκη για την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό, μετά από ένα πραγματικά μεγάλο παιχνίδι στο οποίο και οι γηπεδούχοι δικαιολόγησαν την θέση τους. Ωστόσο η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν αποφασιστική, ξεπέρασε τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στο πρώτο ημίχρονο, χτύπησε σαν την κόμπρα λίγο μετά την ανάπαυλα με δύο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε θαυμάσια το προβάδισμα της. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα στο Πανθεσσσαλικό από περίπου 2 χιλιάδες οπαδούς της ΑΕΚ που είχαν πάρει θέση και στο «πέταλο», αλλά και στην κεντρική κερκίδα, δίπλα από τα επίσημα και τα δημοσιογραφικά.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Άμραμπατ να σουτάρει άουτ από καλή θέση, αλλά σταδιακά ο Βόλος έγινε η πιο επικίνδυνη ομάδα. Πίεσαν ψηλά οι γηπεδούχοι, ξέρουν να το κάνουν καλά και δημιούργησαν ανασφάλεια, που οδηγούσε σε λάθη, τους παίκτες της ΑΕΚ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 35΄σε εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, με τον Μπαρτόλο να πιάνει ένα σουτ από το ύψος του πέναλτι και τον Στάνκοβιτς να κάνει πολύ μεγάλη απόκρουση. Μάλιστα ο Αυστριακός έβγαλε στην επιστροφή και σουτ του Γκρίλο, από πλάγια αριστερά.

Στο 40΄ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο με το πέναλτι που έκανε ο Σιμόες στον Μπουρίτα, σε μια ακόμη φάση που η ΑΕΚ είχε προβλημα στην γρήγορη επιθετική κίνηση των γηπεδούχων. Το εκτέλεσε ο Ρεγκατέν, αλλά φάνηκε να γλιστράει λίγο και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Πριν ξεπεράσουν το σοκ από την απώλεια του πέναλτι, οι Βολιώτες είδαν την ΑΕΚ να βγαίνει στην κόντρα, ο Τσούμπερ να ολοκληρώνει αυτή τη φορά σωστά μια από τις καλές προσπάθειες που είχε από αριστερά και τον Ανσαριφάρντ να ακολουθεί τη φάση και με το δεξί στην κίνηση να νικά τον Κλέιμαν.

Στο τελευταίο λεπτό των πεντάλεπτων καθυστερήσεων ο Άμραμπατ έφυγε μόνος του, ο Κλέιμαν του έκανε φάουλ σε έξοδο εκτός περιοχής, αλλά η φάση συνεχίστηκε με τον Τσούμπερ να έρχεται και σε άδειο τέρμα να κάνει το 0-2. Ακολούθησε μεγάλη ένταση, με επίκεντρο τους Γκρίλο και Σιμόες, ένταση που συνεχίστηκε και μετά τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος προσπάθησε να πιέσει, αλλά η ΑΕΚ ειδικά από την στιγμή που γύρισε σε 4-3-3 με Λε Ταλέκ αμυντικό χαφ και μπροστά του Σιμάνσκι και Σιμόες (και μετά Σάκχοφ) έκλεισε καλά και ήταν εκείνη που έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες. Ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ του Άμραμπατ που με την παρέμβαση του Γκρίλο πέρασε κόρνερ η μεγαλύτερη ευκαιρία, μέχρι να έρθει στο 79΄ένα σουτ του Ράιμαν εκτός περιοχής, ο Βράνιες βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, αιφνιδιάζοντας τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ πάντως κράτησε την ψυχραιμία της, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λε Ταλέκ στην ισορροπία του αμυντικού της παιχνιδιού, δεν άφησε τον Βόλο να δημιουργήσει ευκαιρίες και ήταν εκείνη που έχασε δύο μεγάλες. Δοκάρι σε σουτ του Λιβάι Γκαρσία μέσα από τη μεγάλη περιοχή και μια κεφαλιά του Άμραμπατ από κοντά, πάνω στον Κλείμαν.
Στο φινάλε ήρθε ένας τραυματισμός του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις, που έπεσε άτσαλα από άλμα ψηλά. Η ΑΕΚ βρήκε όμως την ευκαιρία με την επανέναρξη του ματς να φύγει σε κόντρα επίθεση με μόνο τον Τσούμπερ να μπαίνει στην περιοχή, να γυρνάει στον Χατζισαφί κι αυτός να κάνει προ κενής εστίας το 1-3

ΒΟΛΟΣ(Γκ. Αμπασκάλ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Πουρίτα(45+ Ράινερ), Γκρίλο, Ρομέρο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος(77΄Νίνης), Φερνάντες, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν(68΄Ροσέρο), Φαν Φέερτ
ΑΕΚ(Αρ. Γιαννίκης 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμαντί (92' Χατζησαφί), Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες(77΄ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Μάνταλος(66΄Γκαρσία), Ανσαριφάρντ(66΄Λε Ταλέκ), Τσούμπερ

Λεφτά στην τράπεζα(Μετακίνηση 3)

Ο Στίβεν Τσούμπερ έκανε ματσάρα. Τα έκανε όλα... Σκόραρε, σέρβιρε δύο γκολ. Τι άλλο να κάνει ο Ελβετός;

Γίνε πρόεδρος

Βράνιες και Στάνκοβιτς ήταν οι δύο παίκτες που στο πρώτο 45λεπτο ήταν καθοριστικοί στο να κρατήσει η ΑΕΚ το μηδέν στο α' ημίχρονο. Εκεί, όπου ο Βόλος είχε ενέργεια και πίεσε την Ένωση δημιουργώντας αρκετές φάσεις.

Lockdown

Ο Ρεγκατέν... Ο Βόλος περιμένει πολλά απ' αυτόν τον ποδοσφαιριστή, όμως ο Ρότα τον «κλείδωσε». Δεν του άφησε πολλά περιθώρια δράσης. Ενώ έχει και το χαμένο πέναλτι του 39'.

Τελετές «Το Κοράκι»

Ο ρέφερι του ματς, Γιώργος Τζοβάρας έχασε το έλεγχο του ματς στον πειθαρχικό έλεγχο. Ειδικά μετά τα όσα έγιναν στο 1-0, υπάρχει η εκτίμηση πως δεν βγήκαν οι κάρτες που έπρεπε, ενώ στην ΑΕΚ εξέφραζαν απορία για το τι συνέβη και στο 2-0 σε ό,τι αφορά τη μη τιμωρία με κάρτα του Κλέιμαν που ανέτρεψε τον Άμραμπατ. Επίσης υπάρχει και η φάση στο κόρνερ του Μάνταλου με την μπάλα να είναι στο «πέρασε ή δεν πέρασε» τη γραμμή.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Δεν ήταν μία εύκολη νίκη για την ΑΕΚ, όμως η Ένωση βρήκε απαντήσεις σε καίρια σημεία. Χτύπησε σαν κόμπρα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο β' διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της. Δεν πανικοβλήθηκε στο 2-1 του Βόλου και πήρε το τρίποντο που τη φέρνει στην κορυφή περιμένοντας την εξέλιξη του ντέρμπι.