Μια άνετη νίκη λίγο έλειψε να γίνει το κάζο της χρονιάς για την Μίλαν, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με 0-2 υπέρ και παίκτη περισσότερο, όμως στην επανάληψη τα πέταξε στα σκουπίδια και βρέθηκε μερικά λεπτά μακριά από απώλεια κόντρα σε μια ομάδα με 9 παίκτες. Τελικά οι Rossoneri πέρασαν με νίκη από την Μπολόνια και με αγώνα περισσότερο, πάνω από την Νάπολι, στην κορυφή της Serie A.

Η Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε κατοχή και πρωτοβουλία, όμως η Μίλαν είχε την ουσία. Ο Ζλάταν έδωσε στον Λεάο στο 16’ και το σουτ του Πορτογάλου κόντραρε και ξεγέλασε τον Σκορούπσκι για το 0-1. Τα πράγματα έγιναν άμεσα πολύ καλύτερα για τους Rossoneri καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουμαορό ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης τον Κρούνιτς και είδε απευθείας κόκκινη. Πριν έρθει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να καθαρίζουν το ματς, όταν έπειτα από απόκρουση της άμυνας της Μπολόνια ο Καλάμπρια με δυνατό σουτ τίναξε τα δίχτυα για το 0-2.

Στο ημίχρονο ο Πιόλι έβαλε Σαλεμάκερς αντί Καστιγιέχο και Μπακαγιόκο αντί Τονάλι και αυτό που ακολούθησε δύσκολα θα μπορούσε να το περιμένει κανείς. Στο 49’ από εκτέλεση κόρνερ ο Ιμπραΐμοβιτς έβαλε αυτογκόλ (1-2) και πριν μπορέσει να προσαρμοστεί η Μίλαν στα νέα δεδομένα, τρία λεπτά αργότερα, είδε το προβάδισμά της να χάνεται. Ο Ρομπέρτο Σοριάνο έβγαλε μόνο τον Μούσα Μπάροου και εκείνος με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ταταρουσάνου (2-2).

Η Μίλαν είχε υποστεί ένα σοκ, όμως άμεσα είχε καλά νέα. Στο 58’ ο Μπάλο-Τουρέ έφυγε από αριστερά και ο Ρομπέρτο Σοριάνο του έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα με τις τάπες, κάτι που φάνηκε μέσω VAR και ο Ιταλός άφησε την ομάδα του με εννιά παίκτες. Παρά το μεγάλο - θεωρητικά - πλεονέκτημα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δεν είχε καλή εικόνα κόντρα σε μια ομάδα του έβγαζε ό,τι είχε στις τέσσερις γραμμές.

Χαρακτηριστικό είναι ότι χρειάστηκε να έρθει το 76’ για να κάνει φάση, όταν ο Σκορούπσκι έβγαλε την κεφαλιά του Ζιρού. Αν και οι Rossoblu αμύνονταν εξαιρετικά, τελικά υπέκυψαν στην ποιότητα των 7 φορές πρωταθλητών Ευρώπης. Στο 84’ έπειτα από διώξιμο, ο Μπενασέρ έπιασε ξερό σουτ από το όριο της περιοχής το οποίο πήγε στη γωνία και στο 90’ ο ίδιος βρήκε τον Ζλάταν και εκείνος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Μπολόνια - Μίλαν 2-4