Σε ένα από τα καλύτερα ματς στο φετινό Champions League, η Λίβερπουλ πήρε μεγάλη νίκη στην Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο, η οποία μπορεί να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Οι Reds με τον Σαλάχ ξανά πρωταγωνιστή έκαναν το 3x3 στον όμιλο και ουσιαστικά βρίσκονται στη φάση των νοκ-άουτ της διοργάνωσης. Δύο γκολ πέτυχε και ο Γκριεζμάν αλλά στο δεύτερο μέρος έπαιξε μόλις μερικά λεπτά.

Από νωρίς άναψε το ματς στο Wanda Metropolitano. Στο 8’ ο Σαλάχ πήρε την μπάλα πλάγια δεξιά, απέφυγε τρεις αντιπάλους τον έναν μετά το άλλο με τον ίδιο τρόπο και έκανε το σουτ, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Μίλνερ και πήγε στα δίχτυα. Το 0-1 ήταν γεγονός και ο Αιγύπτιος πιστώθηκε τελικά το γκολ. Πριν καλά καλά καταλάβει η Ατλέτικο τι έγινε, δέχθηκε και δεύτερο γκολ καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο Ναμπί Κεϊτά με εκπληκτικό βολέ από το όριο της περιοχής τίναξε τα δίχτυα του Ομπλακ για το 0-2.

Πολλοί σε εκείνο το σημείο μπορεί να σκέφτηκαν ότι το ματς τελείωσε, όμως η ομάδα του Σιμεόνε δεν θα τα παρατούσε εύκολα. Στο 20’ ύστερα από απόκρουση σε κόρνερ ο Κόκε έκανε το σουτ και ο Γκριζεμάν βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να πάειθ στη γωνία (1-2) και στο 28’ έπειτα από μακρινή μπαλιά βρέθηκε μόνος με τον Αλισον αλλά ο Βραζιλιάνος βγήκε νικητής. Ο Γάλλος επιθετικός όμως, θα το έβαζε το δεύτερο γκολ και αυτό συνέβη στο 34’ όταν έπειτα από καταπληκτική προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ και πάσα από αριστερά, ο Grizi άφησε πίσω τον Φαν Ντάικ και με διαγώνιο σουτ νίκησε ξανά τον Αλισον. Το 2-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, αφού στο 40’ ο ο Ζοάο Φέλιξ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν άμεσα πολύ πιο εύκολα για την Λίβερπουλ. Στο 53’ ο Γκριεζμάν σήκωσε ψηλά το πόδι, τόσο όσο να βρει στο κεφάλι τον Φιρμίνο και είδε απευθείας κόκκινη. Ο Σικμεόνε προσπάθησε να σφίξει την ομάδα του τοποθετώντας μια 5άδα στην άμυνα και έδειξε να τα πηγαίνει καλά. Ομως στο 78’ ο Ερμόσο έσπρωξε τον Ζότα μέσα στην περιοχή και από τη βούλα του πέναλτι ο Σαλάχ έγραψε το 2-3. Τρία λεπτά αργότερα, σε μια παρόμια φάση, ο Ζότα έσπρωξε τον Χιμένες, όμως αυτή τη φορά η μπάλα δεν στήθηκε στην βούλα και το 2-3 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Κοντογκμπιά, Ερμόσο (80' Μάρκος Γιορέντε), Καράσκο, Κόκε, Λεμάρ (80' Σουάρες), Ντε Πολ (80' Λόντι), Ζοάο Φέλιξ (80' Ανχελ Κορέα), Γκριεζμάν.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Αλισον, Αλεξάντερ-Αρνολντ (85' Τζο Γκόμες), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον, Μίλνερ (62' Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Ναμπί Κεϊτά (46' Φαμπίνιο), Σαλάχ (92' Νίκο Γουίλιαμς), Μανέ (62' Ζότα), Φιρμίνο.

Στο κόλπο η Πόρτο, 3η ήττα σε 3 ματς για την Μίλαν
Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πήρε η Πόρτο, η οποία επιβλήθηκε στο Dragao 1-0 της Μίλαν και την άφησε χωρίς βαθμό έπειτα από τρεις αγώνες. Οι Δράκοι είχαν δοκάρι με τον Λουίς Ντίας στο 5’ και κάμποσες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τον Ταρεμί. Από την άλλη, οι Rossoneri είχαν κάποιους χώρους, όμως χωρίς πολλούς βασικούς δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 65’ όταν ο Λουίς Ντίας με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ταταρουσάνου σε μια φάση που ο Ταρεμί πέταξε καθαρά κάτω τον Μπενασέρ χωρίς το φάουλ να δωθεί ποτέ.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Μάριο, Πέπε, Μπεμπά, Γουέντελ, Ολιβέιρα (67' Βιτίνια), Ούρμπε, Οτάβιο (92' Γκρούιτς), Ντίας, Εβανίλσον (67' Κορόνα), Ταρέμι (84' Μαρτίνες).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλάμπρια, Κίερ, Τομόρι (59' Ρομανιόλι), Μπάλο-Τουρέ (58' Καλουλού), Τονάλι (67' Μπακαγιόκο), Μπενασέρ, Κρούνιτς, Σαλεμάκερς, Ραφαέλ Λεάο, Ζιρού (58’ Ιμπραΐμοβιτς).