Τόμας Βατσλίκ: Βαθμός: 6

Σταθερός, επιβλητικός, σίγουρος όποτε χρειάστηκε. Έκρυψε την εστία στο 10ο λεπτό σε κοντινή κεφαλιά του Περέα και ήταν έγκαιρος σε όλες τις εξόδους του είτε ψηλά, είτε χαμηλά. Έτσι κι αλλιώς ο ΠΑΣ, πλην του πέναλτι (όπου ο Τσέχος έπεσε σωστά) είχε μόλις μία τελική προς την εστία του…

Κέβιν Λαλά: Βαθμός 6

Ξεκίνησε πολύ προβληματικά, με τον Γάλλο μπακ να «τρώει» διαδοχικές φάσεις στην πλάτη του στο πρώτο δεκάλεπτο. Σταδιακά, βρήκε τ πατήματα του και ήταν πιο σίγουρος στο γήπεδο. Δεν είχε πάντως πολλές κατεβασιές, ούτε υπήρξε ιδιαίτερα απειλητικός μπροστά.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: Βαθμός: 8

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον έμπειρο αμυντικό που είχε πολύ περισσότερη δουλειά από ότι θα περίμενε. Από το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο εξαιρετικά κοψίματα κλάσης σε φάσης που αν περνούσαν θα ήταν μισό γκολ, ενώ διάβαζε σωστά το παιχνίδι σε όλη του την διάρκεια. Είχε γυριστή κεφαλιά στο δοκάρι στην επανάληψη, ήταν σίγουρος στο build-up σε μία από τις κορυφαίες του εμφανίσεις με τα ερυθρόλευκα.

Πάπε Αμπού Σισέ: Βαθμός: 7

Επιφορτίστηκε κυρίως με το μαρκάρισμα του Περέα και είναι αλήθεια πως τον ταλαιπώρησε και ταλαιπωρήθηκε. Είχε μερικές καλές στιγμές, ήταν μέσα σε πάρα πολλές φάσεις και το πρόσημο είναι θετικό, αφού παρά την συχνή παρουσία του ΠΑΣ στην περιοχή του Ολυμπιακού, οι κλασικές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες.

Όλεγκ Ρέαμπτσουκ: Βαθμός: 6

Περίεργο ματς για τον Μολδαβό μπακ, που πήρε πολύ παιχνίδι στην πλευρά του, τόσο ανασταλτικά, όσο και επιθετικά. Ήταν πολύ πιο θαρραλέος μπροστά με πολλά ανεβάσματα, αλλά δεν πέρασε κάποια καλή μπαλιά. Χρεώνεται με το πέναλτι, ενώ λίγο αργότερα πήρε σωστά κάρτα κόβοντας «επαγγελματικά» τον Μιλιντσεάνου που έφευγε μόνος του. Αρκετή ενέργεια, αλλά όχι σιγουριά από τον αριστερό μπακ του Ολυμπιακού.

Μαντί Καμαρά: Βαθμός: 6

Είχε διάθεση, όχι όμως και πολλές καλές στιγμές στο παιχνίδι. Κινήθηκε σε αρκετούς χώρους, αλλά δεν κυριάρχησε στην μεσαία γραμμή, που γενικά ήταν νωχελική. Είχε μία καλή προσωπική ενέργεια και ένα σουτ στο 31ο λεπτό, όμως γενικά έχει κάνει και καλύτερες εμφανίσεις με τα ερυθρόλευκα.

Ανδρέας Μπουχαλάκης: 6

Φάνηκε κουρασμένος από την καταπόνηση των παιχνιδιών, αλλά και των ταξιδιών της Εθνικής Ελλάδας. Η δική του μέτρια απόδοση έκανε τον Ολυμπιακό να μην έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος και να παίζει πολύ πίσω από την μπάλα. Είχε ένα φαρμακερό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 49ο λεπτό, αλλά γενικά δεν μπόρεσε να επιβληθεί και να επηρεάσει πολύ το ματς. Φάνηκε να μην έχει πολλές δυνάμεις και αντικαταστάθηκε λίγο μετά το 1-1 του ΠΑΣ.

Χένρι Ονιεκούρου: Βαθμός: 5

Ξεκίνησε φορτσάτος, ορεξάτος, με διάθεση να απειλήσει με την ταχύτητα του και ατομικές ενέργειες. Έφτιαξε μία καλή φάση, με ένα σουτ που απέκρουσε ο Λοντίγκιν, όμως όσο περνούσε η ώρα εξαφανιζόταν στο γήπεδο. Ο Μαρτίνς έκρινε ότι το 4-3-3 του κάνει περισσότερο από το 4-2-3-1 και στο ημίχρονο τον αντικατέστησε.

Αγκιμπού Καμαρά: Βαθμός: 8

Ο Πέδρο Μαρτίνς του έχει δώσει φανέλα βασικού, γιατί κάνει σωστά όλα τα απλά πράγματα στο γήπεδο. Με άψογο τελείωμα πέρασε την μπάλα από την μύτη της βελόνας για το 0-1 (16’) και ήταν άψογος τακτικά (αμυντικά και επιθετικά), τόσο ως δεκάρι στο 4-2-3-1, όσο και ως έξω αριστερά στο 4-3-3. Έβγαλε σέντρα μισό γκολ στο 69ο λεπτό και μέχρι να βγει (78’) ήταν ένας διαρκής κίνδυνος.

Γιώργος Μασούρας: Βαθμός: 5

Σε σχέση με τον Μασούρα των τελευταίων παιχνιδιών με τον Ολυμπιακό και τον Μασούρα της Εθνικής, η μέρα με την νύχτα. Χωρίς ενέργεια, χωρίς σπιρτάδα, χωρίς φρεσκάδα, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν ακίνδυνος και μακριά από τις επικίνδυνες φάσεις και δεν βοήθησε την ομάδα του στα 79 λεπτά που αγωνίστηκε!

Τικίνιο: Βαθμός: 5

Πιθανώς το χειρότερο του παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Δεύτερος σε όλες τις μονομαχίες, χωρίς συμμετοχή στην ανάπτυξη, πέρασε ως απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, αφού οι αμυντικοί του ΠΑΣ τον εξουδετέρωσαν πλήρως. Άσχημο βράδυ για τον Βραζιλιάνο που έμεινε στο γήπεδο για 88 λεπτά μόνο και μόνο επειδή ο Ολυμπιακός κυνηγούσε το δεύτερο τέρμα.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Γιαν Εμβιλά: Βαθμός: 8

Μπήκε στο ημίχρονο για να σουλουπώσει τα χαφ, ώστε ο Ολυμπιακός να παίξει με τρεις κεντρικούς μέσους και να πάρει τον έλεγχο και τα κατάφερε. Μπορεί γενικά να μην είναι σε πολύ καλό φεγγάρι ωστόσο σε αυτό το ματς έκανε αυτά που έπρεπε, με ουσία και χωρίς πολλά φρου-φρου για να γίνει η δουλειά. Ανέβασε τον Ολυμπιακό αρκετά μέτρα στο γήπεδο και στο φινάλε έβγαλε και την ασίστ για το γκολ της νίκης.

Γιουσέφ Ελ-Αραμπί: Βαθμός: 8

Είναι περίεργο που έχει μετατοπιστεί στον πάγκο, αφού η εκτελεστική του δεινότητα είναι ασύγκριτη, τουλάχιστον για επίπεδο Super League. Μπήκε στο 67ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός έψαχνε το δεύτερο γκολ και με τους ερυθρόλευκους να παίζουν 4-4-2 έκανε την διαφορά. Μυρίστηκε το γκολ στην φάση του 1-2 (84’), λίγο έλειψε να βάλει και ένα δεύτερο στις καθυστερήσεις. Σταθερή αξία.

Ματιέ Βαλμπουενά: Βαθμός: 6

Μπήκε στο 78ο λεπτό για να βοηθήσει με κάποια καλή εκτέλεση στατικής φάσης ή με κάποια ατομική ενέργεια. Είχε καλές εκτελάσεις, μόνο και μόνο η παρουσία του Γάλλου βοήθησε τον Ολυμπιακό να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Γκάρι Ροντρίγκες: Βαθμός: 6

Στο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό μπήκε στο 78ο λεπτό και έδειξε σε καλή κατάσταση. Κινητικός, σβέλτος, πρόλαβε να κάνει ένα απειλητικό σουτ και να αφήσει υποσχέσεις για την συνέχεια.

Αβραάμ Παπαδόπουλος

Μπήκε στο 88ο λεπτό για να βοηθήσει τον Ολυμπιακό να κρατήσει το σκορ. Δεν μπορεί να κριθεί ατομικά…