Ο Αργύρης Γιαννίκης στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Ένωσης, δικαιώθηκε και για το ρίσκο με τη χρησιμοποίηση για πρώτη φορά φέτος, των Μήτογλου και Ρότα, αλλά κι από την συνολική εικόνα της ομάδας του. Η ΑΕΚ με μια πολύ μεστή εμφάνιση πέτυχε τελικά θρίαμβο με 3-0 απέναντι σε έναν πολύ δυνατό Ατρόμητο, που είχε πολλή ενέργεια και καλή οργάνωση. Ωστόσο ο Παράσχος πόνταρε σε γνωστές αδυναμίες της ΑΕΚ, που σε αυτό το ματς όμως ο νέος της προπονητής κατάφερε να καλύψει. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που έδωσε χώρο έξυπνα και «χτύπησε» σαν την κόμπρα και στα δύο ακόμη γκολ και σε 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες. Η Ένωση πλέον είναι μαζί με ΠΑΟΚ και Βόλο στην βαθμολογία και είχε κι άλλα κέρδη με τις νέες παρουσίες στην ενδεκάδα της.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά χάρη στην ποιότητα του Λιβάι Γκαρσία. Σε ένα σημείο, που ο Ατρόμητος έδειχνε να έχει ελέγξει το γεμάτο ένταση «μπάσιμο» της Ένωσης στο ματς, που δεν εκφράστηκε όμως σε φάσεις για γκολ. Μάλιστα η ομάδα του Περιστερίου στο 19΄είχε απειλήσει, με τον Ρότα τελευταία στιγμή να κόβει με μεγάλο ρίσκο τον Κουλούρη, Στο 24΄ο Γκαρσία με την σωστή υποστήριξη του Ρότα, βρήκε τον τρόπο να κάνει την «μπούκα» από δεξιά, άφησε πίσω του τον Γκαλβάο, που με την σειρά του άφησε τον χώρο του ως αριστερός στόπερ. Ο Αραούχο ακολούθησε σωστά, βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι, πήρε την πάσα από το γύρισμα του Λιβάι και με δεξί πλασέ με τη μία, την έστειλε στην απέναντι γωνία.

Με αυτό τον τρόπο η ΑΕΚ πήρε το πάνω χέρι ξεπερνώντας τα προβλήματα που της έβαλε η «σφιχτή» διάταξη του Παράσχου στο κέντρο και κάποιες γρήγορες επιθετικές μεταβάσεις των φιλοξενούμενων. Που όμως εκτός από την περίπτωση του Κουλούρη με τον Ρότα κι ένα σουτ νωρίτερα του Μουνίθ που πήγε άουτ, δεν μπόρεσαν να γίνουν πιο επικίνδυνοι.

Η Ένωση είδε λίγο μετα τον Χατζηϊσαία να «φλερτάρει» με το αυτογκόλ, όταν...με ηρωική προβολή έκοψε μπροστά από τον Αραούχο, μετά από ένα εκπληκτικό συρτό γύρισμα του Τσούμπερ από αριστερά. Και είχε ως την ανάπαυλα άλλες δυο προσπάθειες με σουτ των Ρότα και Μάνταλου αντίστοιχα, να περνούν λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, προσπαθούσαν σε κάθε ευκαιρία να περάσουν στο αμυντικό τρίτο της ΑΕΚ, κυρίως από τα δεξιά, με τον Βασιλαντωνόπουλο να είναι ο πιο «ζωντανός» παίκτης τους.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή λίγο άουτ και σε ένα ακόμη από τον Λιβάι Γκαρσία λίγο έξω από την περιοχή, που απόκρουσε ο Πίριτς. Στην συνέχεια η Ένωση δεν είχε θέμα να αφήσει χώρο στον Ατρόμητο, επιλέγοντας να περιορίσει τα ρίσκα που έχουν να κένουν και με δικές της ατέλειες προς το παρόν. Μια προσέγγιση που βγήκε. Η επιθετικοτητα του Ατρόμητου δεν εκφράστηκε σε κάτι περισσότερο από ένα σουτ του Κλωναρίδη σε κόντρα επίθεση, που πέρασε αρκετά άουτ.

Αντίθετα η ΑΕΚ ποντάροντας σε ανοιχτούς χώρους μπροστά και στην ποιότητα των επιθετικών της δικαιώθηκε. Ο Αραούχο κέρδισε μια φαινομενικά χαμένη μπάλα κι έπαιξε σωστά με τον Άμραμπατ, στον οποίο έκανε αντικανονική προβολή εντός περιοχής από δεξιά, ο Γκαλβάο. Με βοήθεια του VAR τελικά, το υπέδειξε ο Παπαδόπουλος. Ο Πίριτς απόκρουσε την εκτέλεση του Τσούμπερ, αλλά στην επιστροφή ο Αραούχο έδωσε στον Βράνιες, που από κοντά σκόραρε. Ωστόσο πάλι μετά από προτροπή του VAR, ο Παπαδόπουλος έδωσε επανάληψη, επειδή όντως είχαν μπει αρκετοί παίκτες στην περιοχή πριν την εκτέλεση. Ο Τσούμπερ δεν φοβήθηκε να το προσπαθήσει ξανά κι αυτή τη φορά δεν άφησε περιθώρια στον Πίριτς. Όλα αυτά ολοκληρώθηκαν στο 78΄... Δυο λεπτά μετά ο Βράνιες με καρφωτή κεφαλιά από κόρνερ του Μάνταλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Ενώ άλλη μια μεγάλη ευκαιρία πριν το τέλος, έχασε ο Λε Ταλέκ.

AEK(Αρ. Γιαννίκης 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες(84΄Σάκχοφ), Σιμάνσκι(67΄ Λε Ταλέκ), Γέβτιτς(35΄Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία(67΄Άμραμπατ), Αραούχο(84΄ Ανσαριφάρντ)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ(Γ. Παράσχος 3-5-2): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Χατζηϊσαίας, Γκαλβάο, Ντένιτς, Σάλομον, Κλωναρίδης(84΄Κωτσόπουλος), Μουνίθ(68΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης(68΄Μπεντινέλι)

Λεφτά στην τράπεζα(Μετακίνηση 3)

Ο Σέρχιο Αραούχο πέτυχε το πρώτο γκολ, δημιούργησε τη φάση από χαμένη μπαλιά μάλιστα στην ουσία, από την οποία προήλθε το πέναλτι για το 2-0 και ήταν η επιτομή του παίκτη που έψαχνε η ΑΕΚ για να μπορεί να αποκτήσει ουσία το έξυπνο ματς τακτικής που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο.

Γίνε πρόεδρος

Ο Ατρόμητος ήταν αξιόμαχος, είχε ενέργεια και μετά το 15΄είχε φέρει το ματς... στα νερά του. Εκεί όμως μίλησε ο Λιβάι Γκαρσία. Η προσπάθεια του άσου από το Τρίνινταντ, που οδήγησε στην ασίστ και στο γκολ του Αραούχο, έμελλε να είναι ορόσημο για την εξέλιξη του αγώνα.

Lockdown

Χατζηϊσαίας και Στρούγγης δεν στάθηκαν άσχημα στην τριάδα των στόπερ του Παράσχου, αλλά δε συνέβη το ίδιο και με τον Γκαλβάο. «Μαύρη τρύπα» στη φάση του πρώτου γκολ με το Λιβάι, «κατάμαυρη τρύπα» στη φάση που έφερε το πέναλτι για το 2-0. Κακή βραδιά για τον Βραζιλιάνο του Ατρόμητου.

Τελετές «Το Κοράκι»

Ο Γιάννης Παπαδόπουλος δεν είχε κακή διαιτησία γενικά, αλλά προκαλεί απορία το γεγονός πως η πρώτη του υπόδειξη για τη φάση του πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, ήταν να συνεχιστεί το ματς. Εδώ φέρει ευθύνη και ο πρώτος βοηθός, Νικολαίδης. Πολύ προφανής φάση για να χρειαστεί να πάει και στο VAR, αλλά πάλι καλά που υπάρχει.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Η ΑΕΚ είχε δυσκολίες απέναντι σε έναν Ατρόμητο που έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες από αυτά που δείχνει η βαθμολογική του θέση. Αλλά είχε και πλάνο να τις αντιμετωπίσει κι αυτή ήταν η μεγάλη διαφορά στο ματς του ΟΑΚΑ. Ο Γιαννίκης δε φοβήθηκε να «σφίξει» το πράγμα όπου χρειάστηκε κι αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη διαφορά σε σχέση με προηγούμενα ματς με τον Μιλόγεβιτς, που στις στιγμές που η ομάδα έχανε την ισορροπία της, τα έχανε και ο ίδιος. Απαραίτητη προϋπόθεση αυτό, για να μπορεί η ομάδα να εκμεταλλεύεται τα δυνατά της στοιχεία. Αυτό έκανε απόψε. Κάλυψε όσο μπορούσε τις αδυναμίες και τόνισε τα πλεονεκτήματα.