Μπορεί να υποστηρίζω τον ΠΑΟΚ, μπορεί αυτό το αποτέλεσμα και ο τρόπος που ήρθε να είναι σοκαριστικός, όμως ό,τι συνέβη είναι ένας ύμνος για το ποδόσφαιρο.

Θα το θυμόμαστε χρόνια αυτό το 90λεπτό. Για την ακρίβεια δεν θα το ξεχάσουμε ποτέ. Είτε έχοντας αρνητική διάθεση επειδή το αποτέλεσμα ήταν σοκαριστικό για εμάς, είτε όχι, το παιχνίδι αυτό θα μας μείνει.

Όσο για τον ΠΑΟΚ, πραγματικά ότι και να πεις είναι λίγο. Έκανε ό,τι ακριβώς δεν πρέπει για να δείξει σεβασμό πρώτα απ όλα στο άθλημα. Και το πλήρωσε.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο. Πίστεψε πως τα πάντα είχαν τελειώσει έχοντας 50 αγωνιστικά λεπτά μπροστά του, μαζί με τις καθυστερήσεις.

Ο Βόλος τον είχε προειδοποιήσει. Οι φιλοξενούμενοι όπως δέχτηκαν τέσσερα γκολ σε 18 λεπτά στο διάστημα που ο ΠΑΟΚ έβγαζε φωτιές, στο ίδιο χρονικό διάστημα είχαν βάλει ένα και είχαν τεράστια ευκαιρία για να πετύχουν και δεύτερο. Ο ΠΑΟΚ το γύρισε, πέτυχε τέσσερα γκολ αλλά δεν διάβασε καλά τον αντίπαλό του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήγε να κλειδώσει άγαρμπα το παιχνίδι. Και ο παίκτης που δεν ξέρει από πρωταθλητισμό, ο Τέιλορ, με δύο δικά του αμυντικά λάθη έβαλε τους Βολιώτες στο παιχνίδι. Φταίει ο Βραζιλιάνος; Νομίζω πως όχι. Απλά ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να είναι επιθετικός, ενώ ο Βόλος έπαιρνε ρίσκα.

Όταν έγινε το 4-3, ο ΠΑΟΚ βρήκε τη φάση να τελειώσει το παιχνίδι. Όμως πλήρωσε την επιλογή του Άντρε να μην αλλάξει πλευρά στο χτύπημα. Ο Κλέιμαν τον διάβασε, απέδειξε πως έχει καλύτερα ριφλέξ από τους συναδέλφους που επίσης είχαν διαβασμένο τον Άντρε και το πέναλτι χάθηκε. Όσο επιλέγει ο αρχηγός το ίδιο χτύπημα, τόσο αυξάνει τις πιθανότητες να χάσει ένα.

Το 4-4 ήρθε νομοτελειακά. Και όταν μετά ο ΠΑΟΚ πίεσε για το γκολ, ο Κλέιμαν ήταν εκεί με την ψυχολογία στα ύψη.

Ο ΠΑΟΚ πέταξε δύο βαθμούς, αλλά το σημαντικότερο είναι πως πέταξε το πέπλο της σοβαρότητας που είχε χτίσει τελευταία. Για ομάδα του Λουτσέσκου, αυτή η εικόνα είναι το λιγότερο ασυνήθιστη.

Δεν είναι οι φταίχτες της απώλειας τα δύο πρόσωπα που ανέφερα. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα βαραίνει όλη την ομάδα. Από τον Λουτσέσκου που δεν έδειξε αντανακλαστικά όταν φάνηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πως ο ΠΑΟΚ δεν το προσέγγισε σωστά, από τον πάγκο που είχε κακές αντιδράσεις σε διάφορα σημεία του αγώνα, μέχρι όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν.

Το τι θα κοστίζει αυτό το χαστούκι, θα το δούμε στο μέλλον. Ήδη μπροστά μας έχουμε Κοπεγχάγη και Ολυμπιακό, παιχνίδια που για να ανταπεξέλθεις πρέπει να είσαι πνευματικά σε πολύ καλό επίπεδο.

Τέλος, για όλους αυτούς που στο 4-1 μας έλεγαν πως ο Μπέος στήθηκε και στο 4-4 έλεγαν άλλα, δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Όταν μία ομάδα έχει καλή σχέση με μία άλλη, δεν σημαίνει πως στήνεται. Και πέρυσι ο Μπέος πήρε ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ και φέτος πήρε.

Τώρα αν τα παπαγαλάκια θέλουν να περάσουν αυτό το κλίμα γιατί έτσι νομίζουν πως χαλάνε την εικόνα του ΠΑΟΚ, τζάμπα παιδεύονται. Το κάνει από μόνος του και ο ΠΑΟΚ απ ό,τι βλέπουν.