Xωρίς τους Μάικ Μενιάν, Τεό Ερναντέζ, Μπραΐμ Ντίαθ, Σιμόν Κίερ [ήταν στην αποστολή] στην 11άδα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρέθηκε φάτσα με την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, όμως με εκπληκτικό comeback στο δεύτερο μέρος πανηγύρισε τεράστια νίκη. Οι Rossoneri με αγώνα περισσότερο πέρασαν πάνω από την Νάπολι [παίζει εντός με Τορίνο] και έπειτα από 8 αγώνες παραμένουν με μοναδική απώλεια το 1-1 στο Τορίνο με την Γιουβέντους.

Στο 7’ ξεκίνησαν τα πράγματα να είναι δύσκολα για την Μίλαν καθώς έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Μιγκέλ Βελόζο, ο Καπράρι εκμεταλλεύτηκε το κενό που είχαν αφήσει τα σέντερ-μπακ των γηπεδούχων και με ωραίο βολέ νίκησε τον Ταταρουσάνου (0-1). Το βολέ του Μαλντίνι ήταν μια μικρή απάντηση για τους Rossoneri, που όμως στο 24’ δέχθηκαν και δεύτερο χτύπημα. Σε εκείνο το σημείο ο Ρομανιόλι φάνηκε να ανατρέπει τον Κάλινιτς μέσα στην περιοχή και το VAR το επιβεβαίωσε. Ο Μπάρακ ευστόχησε από τα 11 βήματα γράφοντας το 0-2 για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ.

Η Βερόνα απέκτησε τεράστια αυτοπεποίθηση, δεν κλείστηκε στα καρέ της και παίζοντας δυνατά και τακτικά σωστά, δεν δέχθηκε μεγάλες φάσεις μέχρι το φινάλε των πρώτων 45’. Η Μίλαν από την άλλη, έχασε και τον Ρέμπιτς με μυικό τραυματισμό για να μπει στο ματς ο Ραφαέλ Λεάο.

Στην επανάληψη η ιστορία ήταν πολύ διαφορετική. Στο 59’ ο Ζιρού μείωσε με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λεάο πετυχαίνοντας το 3ο γκολ του με τη φανέλα των Rossoneri, οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν μπροστά και να πνίγουν την Βερόνα. Και όλα συνέβησαν μέσα σε διάστημα δύο λεπτών για την ομάδα του Πιόλι. Στο 76’ ο Καστιγιέχο κέρδισε πέναλτι και ο Κεσί έκανε το 2-2 και δύο λεπτά αργότερα η τύχη χαμογέλασε στους γηπεδούχους που ολοκλήρωσαν την ανατροπή με αυτογκόλ του Γκίντερ ύστερα από σέντρα από δεξιά (3-2).

Μίλαν - Ελλάς Βερόνα 3-2