Το περασμένο καλοκαίρι η ΑΕΚ αποφάσισε να παραχωρήσει ή ακόμη να παρατείνει τον δανεισμό επτά ποδοσφαιριστών έχοντας, πάντα, το βλέμμα στην εξέλιξή τους και τις επιδόσεις τους.

Μέχρι στιγμής, εκείνος που εντυπωσιάζει, δεν είναι άλλος από τον Γιώργο Αθανασιάδη που εξελίσσεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή της Σέριφ Τίρασπολ στο φετινό Champions League. Δεν έχει χάσει λεπτό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με τους Μολδαβούς. Έχει παίξει και στα 10 ματς διατηρώντας ανέπαφη την εστία του σε επτά απ' αυτά.

Συγκεκριμένα, δέχθηκε τέρμα στην εντός έδρας ρεβάνς με την Αλασκέρτ (3-1), στο εκτός έδρας 1-1 με τον Ερυθρό Αστέρα (1-1), ενώ νικήθηκε από τον Μπενζεμά με πέναλτι στο τελευταίο ματς με τη Ρεάλ (1-2), ωστόσο πήρε τον τίτλο του MVP όχι μόνο του ματς, αλλά και της αγωνιστικής. Ταυτόχρονα έχει παίξει και σε 3 ματς στο πρωτάθλημα Μολδαβίας.

Όσον αφορά τον Τυνήσιο στόπερ, Νασίμ Χνιντ, παίζει βασικός στα δύο τελευταία ματς της  Αλ Σαϊλίγια στο πρωτάθλημα Κατάρ. Το ντεμπούτο του, βέβαια, δεν ήταν ιδανικό, με την ομάδα του να ηττάται με το βαρύ 5-0 από την Αλ Ντουχάιλ. Ενώ στη 2η εμφάνισή του, δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 67' στο 0-0 με την Αλ Κορ.

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Η ομάδα του δεν πάει καλά, αλλά αυτός παίζει... Ο Εμάνουελ Ινσούα συνεχίζει στην Αλδοσίβι, μετρά 22 ματς και ειδικά από τα μέσα Ιουλίου δεν έχει χάσει ματς. «Τρέχει» με 14 παιχνίδια έχοντας και τρεις κίτρινες κάρτες.

Με διακυμάνσεις η απόδοση του Μίλος Ντέλετιτς στην Κύπρο και σίγουρα στην Ανόρθωση περιμένουν περισσότερα. Μετρά 78 λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα και 5 συμμετοχές στην Ευρώπη, ενώ είχε αγωνιστεί και στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Αντίθετα πολύ καλά πάει στην Ολλανδία με τον Γκόου Αχέντ Ιγκλς ο 21χρονος Φοίβος Μπότος. Μετρά 8 συμμετοχές και 2 γκολ σε 429 λεπτά.

Ενώ εξαιρετικά άτυχοι στάθηκαν τόσο ο Θεοδόσης Μαχαίρας όσο και ο Χρήστος Αλμπάνης. Ο πρώτος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο στο φιλικό του Ιωνικού με τον Πανιώνιο και υποβλήθηκε σε επέμβαση, με την επιστροφή του να υπολογίζεται από το νέο έτος.

Όσο για τον Χρήστο Αλμπάνη, βρίσκεται ακόμα σε διαδικασία προσαρμογής. Έχει παίξει 33 λεπτά με τον Απόλλωνα Λεμεσού, αλλά μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών Ομάδων αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής.

ΑΕΚ: Ο έλεγχος των επτά δανεικών - Από τον Αθανασιάδη έως τον Μπότο